Înmatriculări DS, octombrie 2025

Noi3+50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare79+92,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări28+100,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 6 noinov 24: 32 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 31 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 35 rulate, prima înmatricularefeb 25: 16 noifeb 25: 44 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 55 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 54 rulate, prima înmatricularemai 25: 18 noimai 25: 52 rulate, prima înmatriculareiun 25: 22 noiiun 25: 67 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 noiiul 25: 76 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 noiaug 25: 51 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 60 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 59 rulate, prima înmatriculareian 26: 53 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 63 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 85 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 54 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 59 rulate, prima înmatriculareaug 26: 64 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 58 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24632
dec 24431
ian 25335
feb 251644
mar 25555
apr 252654
mai 251852
iun 252267
iul 25976
aug 251451
sep 25560
oct 25379
nov 251561
dec 25759
ian 26053
feb 26082
mar 26179
apr 26263
mai 26185
iun 26154
iul 26159
aug 26064
sep 26066
oct 26158

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 2 noi20152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201501
201601
201702
2018011
2019012
2020020
2021015
2022012
202305
202410
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DS76579,3%
DS378,5%
DS467,3%
DS522,4%
DS922,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6579,3%
Mici (B)78,5%
Compacte (C)67,3%
Medii (D)44,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2732,9%
Constanța911,0%
Ilfov78,5%
Brașov56,1%
Dolj33,7%
Prahova33,7%
Arad22,4%
Botoșani22,4%
Dâmbovița22,4%
Gorj22,4%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ialomița22,4%
Suceava22,4%
Teleorman22,4%
Argeș11,2%
Buzău11,2%
Galați11,2%
Giurgiu11,2%
Harghita11,2%
Maramureș11,2%
Mehedinți11,2%
Mureș11,2%
Neamț11,2%
Olt11,2%
Sălaj11,2%
Sibiu11,2%
Vâlcea11,2%
Vrancea11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7996,3%
Noi33,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid3137,8%
Benzină2429,3%
Motorină2429,3%
Electric33,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5162,2%
Companie3137,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7591,5%
Berlină cu hayon33,7%
Berlină22,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,2%
75-109 kW1923,2%
110-149 kW5364,6%
150-219 kW67,3%
Necompletat33,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1012,2%
1400-1599 cmc5668,3%
1600-1999 cmc1315,9%
Necompletat33,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București725,0%
Argeș310,7%
Constanța310,7%
Hunedoara27,1%
Prahova27,1%
Sibiu27,1%
Alba13,6%
Bacău13,6%
Brașov13,6%
Călărași13,6%
Toate (15)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj13,6%
Covasna13,6%
Galați13,6%
Iași13,6%
Satu Mare13,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.