Înmatriculări DACIA, aprilie 2026

Noi1.711-26,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.867-2,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări6.332+4,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri919

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 73 rulate, prima înmatriculare2010: 109 rulate, prima înmatriculare2011: 167 rulate, prima înmatriculare2012: 177 rulate, prima înmatriculare2013: 163 rulate, prima înmatriculare2014: 203 rulate, prima înmatriculare2015: 141 rulate, prima înmatriculare2016: 160 rulate, prima înmatriculare2017: 137 rulate, prima înmatriculare2018: 154 rulate, prima înmatriculare2019: 129 rulate, prima înmatriculare2020: 64 rulate, prima înmatriculare2021: 53 rulate, prima înmatriculare2022: 36 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 47 noi2024: 17 rulate, prima înmatriculare2025: 738 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 926 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200300
200400
200501
200604
2007020
2008035
2009073
20100109
20110167
20120177
20130163
20140203
20150141
20160160
20170137
20180154
20190129
2020064
2021053
2022036
2023015
20244717
20257387
20269261

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DUSTER1.68647,1%
SANDERO63517,7%
LOGAN63317,7%
BIGSTER2577,2%
LODGY1413,9%
JOGGER1273,5%
SPRING561,6%
DOKKER421,2%
131010,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.94354,3%
Mici (B)1.26835,4%
Monovolume (MPV)3108,7%
Mini (A)561,6%
Neclasificate10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București84623,6%
Argeș2958,2%
Mureș1273,5%
Harghita1163,2%
Bihor1103,1%
Brașov1073,0%
Sibiu1073,0%
Timiș1042,9%
Cluj1022,9%
Ilfov982,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava952,7%
Prahova872,4%
Iași852,4%
Hunedoara812,3%
Alba752,1%
Dolj732,0%
Neamț732,0%
Dâmbovița691,9%
Arad681,9%
Olt661,8%
Vâlcea601,7%
Maramureș561,6%
Buzău491,4%
Constanța491,4%
Bacău481,3%
Vrancea481,3%
Covasna471,3%
Brăila451,3%
Satu Mare431,2%
Gorj381,1%
Galați371,0%
Mehedinți371,0%
Teleorman351,0%
Vaslui320,9%
Călărași300,8%
Bistrița-Năsăud290,8%
Caraș-Severin280,8%
Sălaj250,7%
Giurgiu180,5%
Ialomița140,4%
Botoșani130,4%
Tulcea130,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.86752,2%
Noi1.71147,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1.02728,7%
GPL88624,8%
Motorină85023,8%
Hibrid75821,2%
Electric571,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.15160,1%
Companie1.42739,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.68347,0%
Break1.55943,6%
Berlină3369,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.27635,7%
75-109 kW2.22862,3%
110-149 kW180,5%
Necompletat561,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc74420,8%
1000-1399 cmc1.16832,6%
1400-1599 cmc1.34437,6%
1600-1999 cmc2667,4%
Necompletat561,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București88514,0%
Argeș4727,5%
Ilfov3565,6%
Dâmbovița2243,5%
Brașov2143,4%
Dolj2073,3%
Cluj1933,0%
Timiș1933,0%
Constanța1812,9%
Prahova1762,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași1732,7%
Galați1562,5%
Teleorman1532,4%
Giurgiu1512,4%
Bacău1502,4%
Bihor1472,3%
Olt1442,3%
Buzău1372,2%
Sibiu1242,0%
Hunedoara1231,9%
Gorj1191,9%
Arad1091,7%
Vrancea1091,7%
Mureș1071,7%
Călărași1061,7%
Vâlcea1051,7%
Suceava1031,6%
Harghita951,5%
Alba921,5%
Brăila921,5%
Neamț821,3%
Vaslui761,2%
Covasna731,2%
Ialomița721,1%
Tulcea701,1%
Mehedinți681,1%
Caraș-Severin661,0%
Maramureș641,0%
Satu Mare590,9%
Botoșani460,7%
Bistrița-Năsăud360,6%
Sălaj240,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export37440,7%
Dezmembrare35238,3%
Înmatriculat pentru export19321,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.