Înmatriculări DACIA, mai 2023

Noi4.230+41,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.240+17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5.687+20,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2.924

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 86 rulate, prima înmatriculare2010: 105 rulate, prima înmatriculare2011: 151 rulate, prima înmatriculare2012: 151 rulate, prima înmatriculare2013: 127 rulate, prima înmatriculare2014: 112 rulate, prima înmatriculare2015: 88 rulate, prima înmatriculare2016: 63 rulate, prima înmatriculare2017: 72 rulate, prima înmatriculare2018: 74 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 760 noi2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 3.465 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200501
200605
2007052
2008047
2009086
20100105
20110151
20120151
20130127
20140112
2015088
2016063
2017072
2018074
2019062
2020214
2021312
202276014
20233.4653

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LOGAN1.62929,8%
DUSTER1.57228,7%
SANDERO1.12520,6%
SPRING68512,5%
JOGGER3636,6%
LODGY741,4%
DOKKER210,4%
131010,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2.75450,3%
SUV1.57228,7%
Mini (A)68512,5%
Monovolume (MPV)4588,4%
Neclasificate10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.97136,0%
Argeș3686,7%
Brașov1923,5%
Cluj1803,3%
Ilfov1743,2%
Timiș1663,0%
Iași1212,2%
Harghita1152,1%
Constanța1092,0%
Bihor1072,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș1031,9%
Prahova1021,9%
Maramureș1001,8%
Hunedoara991,8%
Dâmbovița921,7%
Arad891,6%
Dolj891,6%
Alba881,6%
Vâlcea851,6%
Gorj821,5%
Sibiu801,5%
Satu Mare791,4%
Galați761,4%
Suceava701,3%
Bacău681,2%
Olt631,2%
Buzău621,1%
Covasna611,1%
Neamț510,9%
Caraș-Severin430,8%
Bistrița-Năsăud390,7%
Mehedinți380,7%
Vrancea370,7%
Brăila350,6%
Teleorman350,6%
Giurgiu340,6%
Tulcea340,6%
Vaslui330,6%
Călărași300,5%
Botoșani250,5%
Sălaj240,4%
Ialomița210,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi4.23077,3%
Rulate, prima înmatriculare1.24022,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2.01336,8%
GPL1.60629,4%
Motorină1.16421,3%
Electric68512,5%
Hibrid20,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3.08356,4%
Companie2.38743,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2.29041,9%
Berlină cu hayon1.81033,1%
Berlină1.37025,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3.07756,3%
75-109 kW1.42526,1%
110-149 kW2835,2%
Necompletat68512,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2.84552,0%
1000-1399 cmc5359,8%
1400-1599 cmc1.40525,7%
Necompletat68512,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1.01517,8%
Argeș4427,8%
Ilfov4097,2%
Prahova1963,4%
Dâmbovița1843,2%
Constanța1793,1%
Timiș1753,1%
Iași1572,8%
Buzău1502,6%
Cluj1422,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Galați1412,5%
Brașov1362,4%
Dolj1302,3%
Teleorman1262,2%
Bacău1182,1%
Călărași1182,1%
Giurgiu1142,0%
Vâlcea1091,9%
Hunedoara1081,9%
Olt1061,9%
Bihor1031,8%
Sibiu1031,8%
Brăila981,7%
Arad871,5%
Vrancea821,4%
Harghita801,4%
Suceava751,3%
Maramureș731,3%
Mureș691,2%
Gorj671,2%
Caraș-Severin641,1%
Ialomița641,1%
Alba621,1%
Neamț591,0%
Vaslui571,0%
Tulcea530,9%
Covasna490,9%
Bistrița-Năsăud460,8%
Botoșani460,8%
Mehedinți460,8%
Satu Mare350,6%
Sălaj140,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2.57588,1%
Export34711,9%
Înmatriculat pentru export20,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.