Noi 4.566 +65,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 996 +24,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.877 +1,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.898 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 2006: 7 rulate, prima înmatriculare 2007: 35 rulate, prima înmatriculare 2008: 38 rulate, prima înmatriculare 2009: 96 rulate, prima înmatriculare 2010: 113 rulate, prima înmatriculare 2011: 130 rulate, prima înmatriculare 2012: 95 rulate, prima înmatriculare 2013: 93 rulate, prima înmatriculare 2014: 100 rulate, prima înmatriculare 2015: 58 rulate, prima înmatriculare 2016: 60 rulate, prima înmatriculare 2017: 55 rulate, prima înmatriculare 2018: 45 rulate, prima înmatriculare 2019: 39 rulate, prima înmatriculare 2020: 12 rulate, prima înmatriculare 2021: 7 noi 2021: 14 rulate, prima înmatriculare 2022: 4.553 noi 2022: 6 rulate, prima înmatriculare 2023: 6 noi 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2006 0 7 2007 0 35 2008 0 38 2009 0 96 2010 0 113 2011 0 130 2012 0 95 2013 0 93 2014 0 100 2015 0 58 2016 0 60 2017 0 55 2018 0 45 2019 0 39 2020 0 12 2021 7 14 2022 4.553 6 2023 6 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 3.035 54,6% SUV 1.523 27,4% Monovolume (MPV) 507 9,1% Mini (A) 497 8,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.712 30,8% Argeș 359 6,5% Ilfov 206 3,7% Cluj 194 3,5% Brașov 171 3,1% Constanța 169 3,0% Dolj 160 2,9% Timiș 149 2,7% Mureș 131 2,4% Iași 129 2,3%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 124 2,2% Prahova 121 2,2% Maramureș 113 2,0% Harghita 103 1,9% Bacău 99 1,8% Galați 98 1,8% Hunedoara 97 1,7% Suceava 95 1,7% Sibiu 91 1,6% Vâlcea 91 1,6% Alba 90 1,6% Gorj 88 1,6% Neamț 79 1,4% Arad 77 1,4% Dâmbovița 73 1,3% Covasna 60 1,1% Buzău 58 1,0% Satu Mare 54 1,0% Vrancea 51 0,9% Teleorman 50 0,9% Olt 49 0,9% Tulcea 49 0,9% Brăila 41 0,7% Călărași 41 0,7% Caraș-Severin 40 0,7% Bistrița-Năsăud 39 0,7% Mehedinți 39 0,7% Vaslui 39 0,7% Sălaj 36 0,6% Giurgiu 35 0,6% Botoșani 32 0,6% Ialomița 30 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 4.566 82,1% Rulate, prima înmatriculare 996 17,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă GPL 2.184 39,3% Benzină 1.902 34,2% Motorină 975 17,5% Electric 497 8,9% Hibrid 4 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.500 62,9% Companie 2.062 37,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.247 40,4% Berlină cu hayon 1.778 32,0% Berlină 1.537 27,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 3.635 65,4% 75-109 kW 1.126 20,2% 110-149 kW 304 5,5% Necompletat 497 8,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3.368 60,6% 1000-1399 cmc 527 9,5% 1400-1599 cmc 1.170 21,0% Necompletat 497 8,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.