Înmatriculări DACIA BIGSTER, mai 2026

Noi396+222,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri124

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800feb 25: 27 noimar 25: 5 noiapr 25: 36 noimai 25: 123 noiiun 25: 207 noiiul 25: 413 noiaug 25: 531 noisep 25: 401 noisep 25: 1 rulate, prima înmatriculareoct 25: 438 noinov 25: 528 noidec 25: 789 noidec 25: 2 rulate, prima înmatriculareian 26: 239 noifeb 26: 516 noifeb 26: 2 rulate, prima înmatricularemar 26: 557 noimar 26: 2 rulate, prima înmatriculareapr 26: 257 noimai 26: 396 noimai 26: 1 rulate, prima înmatriculareiun 26: 359 noiiun 26: 1 rulate, prima înmatriculareiul 26: 289 noiiul 26: 1 rulate, prima înmatriculareaug 26: 275 noiaug 26: 2 rulate, prima înmatricularesep 26: 242 noisep 26: 3 rulate, prima înmatriculareoct 26: 363 noioct 26: 6 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2400
dec 2400
ian 2500
feb 25270
mar 2550
apr 25360
mai 251230
iun 252070
iul 254130
aug 255310
sep 254011
oct 254380
nov 255280
dec 257892
ian 262390
feb 265162
mar 265572
apr 262570
mai 263961
iun 263591
iul 262891
aug 262752
sep 262423
oct 263636

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003002025: 134 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 262 noi20252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
20251341
20262620

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV397100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București15539,0%
Cluj4210,6%
Iași4010,1%
Mureș256,3%
Hunedoara205,0%
Brașov143,5%
Timiș143,5%
Argeș102,5%
Harghita102,5%
Suceava71,8%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța61,5%
Ilfov61,5%
Sibiu51,3%
Vâlcea51,3%
Bacău41,0%
Dâmbovița41,0%
Teleorman41,0%
Alba30,8%
Bihor30,8%
Buzău30,8%
Neamț30,8%
Satu Mare30,8%
Galați20,5%
Vaslui20,5%
Bistrița-Năsăud10,3%
Brăila10,3%
Dolj10,3%
Giurgiu10,3%
Mehedinți10,3%
Olt10,3%
Vrancea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi39699,7%
Rulate, prima înmatriculare10,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid32381,4%
GPL7017,6%
Benzină41,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie28571,8%
Persoană fizică11228,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon397100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW397100,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc26165,7%
1600-1999 cmc13634,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7661,3%
Înmatriculat pentru export4838,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.