Noi 672 Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 59 +1866,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 29 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 dec 24: 1 noi dec 24: 2 rulate, prima înmatriculare ian 25: 1 noi feb 25: 2 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2 noi apr 25: 1 rulate, prima înmatriculare mai 25: 1 noi mai 25: 1 rulate, prima înmatriculare iun 25: 1 noi iun 25: 2 rulate, prima înmatriculare iul 25: 3 rulate, prima înmatriculare aug 25: 28 noi aug 25: 4 rulate, prima înmatriculare sep 25: 112 noi sep 25: 11 rulate, prima înmatriculare oct 25: 152 noi oct 25: 17 rulate, prima înmatriculare nov 25: 198 noi nov 25: 11 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 13 rulate, prima înmatriculare ian 26: 312 noi ian 26: 18 rulate, prima înmatriculare feb 26: 252 noi feb 26: 23 rulate, prima înmatriculare mar 26: 279 noi mar 26: 33 rulate, prima înmatriculare apr 26: 344 noi apr 26: 22 rulate, prima înmatriculare mai 26: 459 noi mai 26: 54 rulate, prima înmatriculare iun 26: 494 noi iun 26: 50 rulate, prima înmatriculare iul 26: 672 noi iul 26: 59 rulate, prima înmatriculare aug 26: 653 noi aug 26: 31 rulate, prima înmatriculare sep 26: 708 noi sep 26: 68 rulate, prima înmatriculare oct 26: 796 noi oct 26: 43 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 0 0 dec 24 1 2 ian 25 1 0 feb 25 0 2 mar 25 2 0 apr 25 0 1 mai 25 1 1 iun 25 1 2 iul 25 0 3 aug 25 28 4 sep 25 112 11 oct 25 152 17 nov 25 198 11 dec 25 405 13 ian 26 312 18 feb 26 252 23 mar 26 279 33 apr 26 344 22 mai 26 459 54 iun 26 494 50 iul 26 672 59 aug 26 653 31 sep 26 708 68 oct 26 796 43
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 5 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 9 rulate, prima înmatriculare 2025: 276 noi 2025: 40 rulate, prima înmatriculare 2026: 393 noi 2026: 4 rulate, prima înmatriculare 2022 2023 2024 2025 2026
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2022 0 1 2023 0 5 2024 3 9 2025 276 40 2026 393 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SEAL U 269 36,8% SEALION 5 100 13,7% DOLPHIN SURF 97 13,3% SEALION 7 74 10,1% SEAL 5 64 8,8% SEAL 6 50 6,8% ATTO 2 44 6,0% SEAL 20 2,7% ATTO 3 6 0,8% DM-I PLUS 5 0,7%
Toate (12) Modele: valoare, vehicule, cotă DOLPHIN 1 0,1% Model necompletat 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 493 67,4% Medii (D) 134 18,3% Mici (B) 97 13,3% Neclasificate 6 0,8% Compacte (C) 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 296 40,5% Timiș 36 4,9% Arad 35 4,8% Ilfov 32 4,4% Constanța 29 4,0% Dolj 29 4,0% Brașov 24 3,3% Cluj 23 3,1% Iași 20 2,7% Mureș 20 2,7%
Toate (40) Județe: valoare, vehicule, cotă Argeș 17 2,3% Bihor 17 2,3% Prahova 17 2,3% Bacău 13 1,8% Brăila 11 1,5% Galați 11 1,5% Sibiu 10 1,4% Dâmbovița 9 1,2% Maramureș 8 1,1% Harghita 7 1,0% Olt 6 0,8% Bistrița-Năsăud 5 0,7% Mehedinți 5 0,7% Suceava 5 0,7% Vâlcea 5 0,7% Buzău 4 0,5% Covasna 4 0,5% Gorj 4 0,5% Ialomița 4 0,5% Satu Mare 4 0,5% Călărași 3 0,4% Caraș-Severin 3 0,4% Hunedoara 3 0,4% Tulcea 3 0,4% Vaslui 3 0,4% Giurgiu 2 0,3% Alba 1 0,1% Botoșani 1 0,1% Neamț 1 0,1% Sălaj 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 672 91,9% Rulate, prima înmatriculare 59 8,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 486 66,5% Electric 245 33,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Companie 439 60,1% Persoană fizică 292 39,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 467 63,9% Berlină 136 18,6% Berlină cu hayon 127 17,4% Break 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 413 56,5% 75-109 kW 73 10,0% Necompletat 245 33,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 486 66,5% Necompletat 245 33,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.