Noi 351 -12,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.706 -20,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.430 -4,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 360 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2002: 65 rulate, prima înmatriculare 2002: 15 rulate, prima înmatriculare 2003: 19 rulate, prima înmatriculare 2004: 46 rulate, prima înmatriculare 2005: 68 rulate, prima înmatriculare 2006: 115 rulate, prima înmatriculare 2007: 107 rulate, prima înmatriculare 2008: 135 rulate, prima înmatriculare 2009: 143 rulate, prima înmatriculare 2010: 175 rulate, prima înmatriculare 2011: 267 rulate, prima înmatriculare 2012: 277 rulate, prima înmatriculare 2013: 237 rulate, prima înmatriculare 2014: 229 rulate, prima înmatriculare 2015: 213 rulate, prima înmatriculare 2016: 205 rulate, prima înmatriculare 2017: 175 rulate, prima înmatriculare 2018: 130 rulate, prima înmatriculare 2019: 144 rulate, prima înmatriculare 2020: 148 rulate, prima înmatriculare 2021: 192 rulate, prima înmatriculare 2022: 197 rulate, prima înmatriculare 2023: 172 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 noi 2024: 105 rulate, prima înmatriculare 2025: 46 noi 2025: 124 rulate, prima înmatriculare 2026: 304 noi 2026: 3 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 65 2002 0 15 2003 0 19 2004 0 46 2005 0 68 2006 0 115 2007 0 107 2008 0 135 2009 0 143 2010 0 175 2011 0 267 2012 0 277 2013 0 237 2014 0 229 2015 0 213 2016 0 205 2017 0 175 2018 0 130 2019 0 144 2020 0 148 2021 0 192 2022 0 197 2023 0 172 2024 1 105 2025 46 124 2026 304 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 923 22,8% SERIA 5 759 18,7% X3 528 13,0% X1 345 8,5% SERIA 1 312 7,7% X5 264 6,5% SERIA 4 168 4,1% SERIA 7 132 3,3% X6 126 3,1% X4 124 3,1%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 83 2,0% Model necompletat 53 1,3% X7 28 0,7% X2 27 0,7% XM 20 0,5% I4 19 0,5% SERIA 8 19 0,5% IX3 16 0,4% M4 15 0,4% M5 14 0,3% IX 13 0,3% IX1 13 0,3% SERIA 6 12 0,3% M3 8 0,2% Z4 7 0,2% Z3 6 0,1% I5 5 0,1% M2 3 0,1% M8 3 0,1% I3 2 0,0% IX2 2 0,0% XDRIVE30D 2 0,0% BMW 1 0,0% I7 1 0,0% M 5 1 0,0% M ROADSTER 1 0,0% M6 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.506 37,1% Medii (D) 1.110 27,4% Mari și de lux (E) 928 22,9% Compacte (C) 395 9,7% Neclasificate 59 1,5% Sport 57 1,4% Mici (B) 2 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 699 17,2% Cluj 201 5,0% Dolj 174 4,3% Timiș 173 4,3% Argeș 171 4,2% Prahova 135 3,3% Suceava 124 3,1% Bihor 122 3,0% Ilfov 116 2,9% Mureș 112 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 102 2,5% Iași 102 2,5% Constanța 96 2,4% Sibiu 95 2,3% Maramureș 92 2,3% Brașov 89 2,2% Dâmbovița 88 2,2% Olt 88 2,2% Arad 81 2,0% Bistrița-Năsăud 79 1,9% Galați 79 1,9% Alba 76 1,9% Satu Mare 74 1,8% Vâlcea 72 1,8% Gorj 71 1,8% Sălaj 70 1,7% Neamț 65 1,6% Hunedoara 63 1,6% Mehedinți 60 1,5% Buzău 58 1,4% Botoșani 57 1,4% Brăila 55 1,4% Vrancea 54 1,3% Vaslui 45 1,1% Caraș-Severin 40 1,0% Teleorman 32 0,8% Giurgiu 29 0,7% Tulcea 29 0,7% Călărași 26 0,6% Ialomița 24 0,6% Harghita 23 0,6% Covasna 16 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.706 91,3% Noi 351 8,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.385 58,8% Hibrid 996 24,6% Benzină 606 14,9% Electric 70 1,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.122 77,0% Companie 935 23,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.035 50,2% Berlină 1.714 42,2% Berlină cu hayon 124 3,1% Cupeu 103 2,5% Cabriolet 80 2,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 6 0,1% 75-109 kW 714 17,6% 110-149 kW 2.142 52,8% 150-219 kW 695 17,1% 220 kW și peste 430 10,6% Necompletat 70 1,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 206 5,1% 1600-1999 cmc 2.824 69,6% 2000-2999 cmc 870 21,4% 3000 cmc și peste 86 2,1% Necompletat 70 1,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.