Noi 441 +97,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.404 -2,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.223 -0,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 551 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1998: 15 rulate, prima înmatriculare 1998: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 11 rulate, prima înmatriculare 2000: 13 rulate, prima înmatriculare 2001: 18 rulate, prima înmatriculare 2002: 35 rulate, prima înmatriculare 2003: 37 rulate, prima înmatriculare 2004: 80 rulate, prima înmatriculare 2005: 150 rulate, prima înmatriculare 2006: 191 rulate, prima înmatriculare 2007: 151 rulate, prima înmatriculare 2008: 129 rulate, prima înmatriculare 2009: 171 rulate, prima înmatriculare 2010: 166 rulate, prima înmatriculare 2011: 172 rulate, prima înmatriculare 2012: 154 rulate, prima înmatriculare 2013: 129 rulate, prima înmatriculare 2014: 115 rulate, prima înmatriculare 2015: 99 rulate, prima înmatriculare 2016: 90 rulate, prima înmatriculare 2017: 111 rulate, prima înmatriculare 2018: 96 rulate, prima înmatriculare 2019: 107 rulate, prima înmatriculare 2020: 36 rulate, prima înmatriculare 2021: 94 rulate, prima înmatriculare 2022: 441 noi 2022: 30 rulate, prima înmatriculare < 1998 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1998 0 15 1998 0 4 1999 0 11 2000 0 13 2001 0 18 2002 0 35 2003 0 37 2004 0 80 2005 0 150 2006 0 191 2007 0 151 2008 0 129 2009 0 171 2010 0 166 2011 0 172 2012 0 154 2013 0 129 2014 0 115 2015 0 99 2016 0 90 2017 0 111 2018 0 96 2019 0 107 2020 0 36 2021 0 94 2022 441 30
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 750 26,4% SERIA 5 538 18,9% X3 322 11,3% SERIA 1 260 9,1% X5 249 8,8% X1 198 7,0% X6 116 4,1% SERIA 7 92 3,2% X4 73 2,6% SERIA 4 54 1,9%
Toate (34) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 37 1,3% X2 24 0,8% X7 22 0,8% IX 17 0,6% SERIA 6 14 0,5% Model necompletat 11 0,4% SERIA 8 9 0,3% I4 7 0,2% M3 7 0,2% M8 5 0,2% X DRIVE 23D 5 0,2% Z4 5 0,2% IX3 4 0,1% M5 4 0,1% X REIHE 4 0,1% XDRIVE20D 4 0,1% I3 3 0,1% I7 3 0,1% M2 2 0,1% M4 2 0,1% IX1 1 0,0% M6 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.026 36,1% Medii (D) 811 28,5% Mari și de lux (E) 656 23,1% Compacte (C) 297 10,4% Neclasificate 26 0,9% Sport 26 0,9% Mici (B) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 648 22,8% Cluj 132 4,6% Timiș 121 4,3% Argeș 102 3,6% Dolj 98 3,4% Suceava 78 2,7% Ilfov 73 2,6% Arad 72 2,5% Bihor 70 2,5% Gorj 70 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 68 2,4% Constanța 67 2,4% Mureș 67 2,4% Vâlcea 65 2,3% Bacău 62 2,2% Brașov 61 2,1% Iași 61 2,1% Sălaj 61 2,1% Maramureș 60 2,1% Neamț 58 2,0% Sibiu 56 2,0% Bistrița-Năsăud 55 1,9% Galați 52 1,8% Satu Mare 50 1,8% Alba 48 1,7% Mehedinți 48 1,7% Olt 47 1,7% Buzău 40 1,4% Dâmbovița 38 1,3% Botoșani 36 1,3% Hunedoara 36 1,3% Caraș-Severin 32 1,1% Ialomița 28 1,0% Brăila 27 0,9% Covasna 26 0,9% Vrancea 26 0,9% Vaslui 24 0,8% Teleorman 23 0,8% Giurgiu 16 0,6% Harghita 16 0,6% Călărași 15 0,5% Tulcea 12 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.404 84,5% Noi 441 15,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.989 69,9% Hibrid 418 14,7% Benzină 403 14,2% Electric 35 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.092 73,5% Companie 751 26,4% Misiune diplomatică 2 0,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.397 49,1% Berlină 1.260 44,3% Berlină cu hayon 112 3,9% Cupeu 55 1,9% Cabriolet 20 0,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2 0,1% 75-109 kW 549 19,3% 110-149 kW 1.427 50,2% 150-219 kW 569 20,0% 220 kW și peste 263 9,2% Necompletat 35 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 116 4,1% 1600-1999 cmc 1.851 65,1% 2000-2999 cmc 798 28,0% 3000 cmc și peste 45 1,6% Necompletat 35 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.