Înmatriculări AUDI A5, iulie 2023

Noi4+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare203+9,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri22

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 1 noinov 24: 186 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 noidec 24: 240 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 noiian 25: 200 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 noifeb 25: 219 rulate, prima înmatricularemar 25: 20 noimar 25: 283 rulate, prima înmatriculareapr 25: 29 noiapr 25: 230 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 noimai 25: 229 rulate, prima înmatriculareiun 25: 48 noiiun 25: 241 rulate, prima înmatriculareiul 25: 46 noiiul 25: 256 rulate, prima înmatriculareaug 25: 31 noiaug 25: 250 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 noisep 25: 275 rulate, prima înmatriculareoct 25: 30 noioct 25: 273 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 32 noidec 25: 231 rulate, prima înmatriculareian 26: 54 noiian 26: 208 rulate, prima înmatricularefeb 26: 19 noifeb 26: 224 rulate, prima înmatricularemar 26: 24 noimar 26: 252 rulate, prima înmatriculareapr 26: 32 noiapr 26: 195 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 noimai 26: 182 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 229 rulate, prima înmatriculareiul 26: 20 noiiul 26: 206 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 213 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 217 rulate, prima înmatriculareoct 26: 19 noioct 26: 213 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241186
dec 2414240
ian 2524200
feb 2526219
mar 2520283
apr 2529230
mai 2522229
iun 2548241
iul 2546256
aug 2531250
sep 2525275
oct 2530273
nov 2541216
dec 2532231
ian 2654208
feb 2619224
mar 2624252
apr 2632195
mai 2618182
iun 2621229
iul 2620206
aug 2614213
sep 2619217
oct 2619213

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 3 noi20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200701
200803
2009012
2010024
2011026
2012025
2013016
2014020
2015011
201608
2017010
2018014
2019018
202009
202106
202210
202330

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)207100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București178,2%
Timiș167,7%
Cluj136,3%
Arad94,3%
Argeș94,3%
Dâmbovița94,3%
Ilfov94,3%
Alba83,9%
Bihor83,9%
Dolj83,9%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin73,4%
Prahova73,4%
Bistrița-Năsăud62,9%
Brașov62,9%
Constanța62,9%
Bacău52,4%
Hunedoara52,4%
Sibiu52,4%
Vrancea52,4%
Galați41,9%
Gorj41,9%
Iași41,9%
Maramureș41,9%
Neamț41,9%
Suceava41,9%
Sălaj31,4%
Satu Mare31,4%
Buzău21,0%
Ialomița21,0%
Mehedinți21,0%
Mureș21,0%
Olt21,0%
Vaslui21,0%
Vâlcea21,0%
Brăila10,5%
Călărași10,5%
Covasna10,5%
Giurgiu10,5%
Harghita10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20398,1%
Noi41,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15675,4%
Hibrid2713,0%
Benzină2411,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17383,6%
Companie3416,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon18287,9%
Cupeu2210,6%
Cabriolet31,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2210,6%
110-149 kW14369,1%
150-219 kW4220,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc18890,8%
2000-2999 cmc199,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2195,5%
Dezmembrare14,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.