Înmatriculări ALFA ROMEO, august 2022

Noi3-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare138-14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări193+1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199901
200000
200103
200205
200305
200407
2005015
2006019
2007019
2008012
200908
201006
2011011
201207
201301
201402
201500
201602
201703
201807
201902
202001
202101
202230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
1595236,9%
1472517,7%
GIULIETTA1712,1%
156117,8%
MITO117,8%
STELVIO107,1%
CROSSWAGON42,8%
GT42,8%
GIULIA32,1%
TONALE32,1%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SPIDER10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6646,8%
Compacte (C)4229,8%
SUV139,2%
Mici (B)117,8%
Sport53,5%
Neclasificate42,8%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj128,5%
Maramureș128,5%
București107,1%
Dolj75,0%
Buzău64,3%
Prahova64,3%
Alba53,5%
Bacău53,5%
Suceava53,5%
Arad42,8%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani42,8%
Caraș-Severin42,8%
Gorj42,8%
Mehedinți42,8%
Mureș42,8%
Neamț42,8%
Argeș32,1%
Bihor32,1%
Brăila32,1%
Constanța32,1%
Galați32,1%
Hunedoara32,1%
Iași32,1%
Sălaj32,1%
Timiș32,1%
Vaslui32,1%
Vrancea32,1%
Bistrița-Năsăud21,4%
Covasna21,4%
Satu Mare21,4%
Călărași10,7%
Dâmbovița10,7%
Giurgiu10,7%
Harghita10,7%
Ilfov10,7%
Tulcea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13897,9%
Noi32,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10775,9%
Benzină3122,0%
Hibrid32,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12991,5%
Companie128,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4834,0%
Berlină3222,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3122,0%
Berlină cu hayon2517,7%
Cupeu42,8%
Cabriolet10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42,8%
75-109 kW6848,2%
110-149 kW5337,6%
150-219 kW149,9%
220 kW și peste21,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc149,9%
1400-1599 cmc1913,5%
1600-1999 cmc9366,0%
2000-2999 cmc1510,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3992,9%
Export37,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.