Înmatriculări VOLVO, septembrie 2025

Noi146+124,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare852+6,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări827+18,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri37

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 65 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 58 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 82 rulate, prima înmatriculare2021: 68 rulate, prima înmatriculare2022: 37 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 16 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 129 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200200
200303
200406
2005018
2006012
200708
2008013
2009022
2010033
2011039
2012052
2013065
2014063
2015058
2016057
2017051
2018053
2019071
2020082
2021068
2022037
2023117
20241618
20251291

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6035735,8%
XC9012712,7%
XC4011811,8%
V4010110,1%
V60818,1%
V50464,6%
EX30414,1%
S60383,8%
S90161,6%
S40141,4%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C30121,2%
V70121,2%
V90111,1%
S8090,9%
C7050,5%
XC7040,4%
Model necompletat20,2%
240 GL10,1%
85010,1%
EC4010,1%
EX4010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV64965,0%
Compacte (C)17317,3%
Medii (D)13213,2%
Mari și de lux (E)363,6%
Sport50,5%
Neclasificate30,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București19819,8%
Cluj606,0%
Suceava494,9%
Constanța393,9%
Iași383,8%
Maramureș373,7%
Bihor363,6%
Bacău313,1%
Prahova292,9%
Timiș292,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț272,7%
Argeș262,6%
Arad232,3%
Ilfov222,2%
Mureș222,2%
Botoșani212,1%
Brașov212,1%
Satu Mare212,1%
Bistrița-Năsăud202,0%
Sibiu191,9%
Sălaj181,8%
Buzău171,7%
Alba161,6%
Dolj151,5%
Galați151,5%
Hunedoara151,5%
Harghita141,4%
Caraș-Severin131,3%
Vrancea131,3%
Dâmbovița121,2%
Vaslui121,2%
Vâlcea101,0%
Brăila80,8%
Tulcea80,8%
Covasna70,7%
Gorj70,7%
Mehedinți70,7%
Olt70,7%
Giurgiu50,5%
Teleorman50,5%
Călărași30,3%
Ialomița30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85285,4%
Noi14614,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55655,7%
Hibrid34434,5%
Benzină555,5%
Electric434,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73273,3%
Companie26626,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65765,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24624,6%
Berlină787,8%
Cupeu121,2%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,3%
75-109 kW20220,2%
110-149 kW44444,5%
150-219 kW22122,1%
220 kW și peste858,5%
Necompletat434,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc13213,2%
1600-1999 cmc68768,8%
2000-2999 cmc13613,6%
Necompletat434,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București13416,2%
Suceava465,6%
Brașov384,6%
Timiș354,2%
Ilfov344,1%
Iași334,0%
Cluj313,7%
Constanța313,7%
Bacău303,6%
Galați263,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova263,1%
Bihor232,8%
Neamț212,5%
Botoșani202,4%
Maramureș202,4%
Harghita192,3%
Arad182,2%
Mureș172,1%
Argeș151,8%
Dolj151,8%
Olt141,7%
Vaslui141,7%
Hunedoara131,6%
Satu Mare131,6%
Alba121,5%
Brăila121,5%
Buzău121,5%
Dâmbovița121,5%
Sălaj101,2%
Sibiu101,2%
Gorj91,1%
Tulcea91,1%
Bistrița-Năsăud81,0%
Giurgiu81,0%
Vrancea81,0%
Ialomița60,7%
Covasna50,6%
Teleorman50,6%
Caraș-Severin40,5%
Mehedinți40,5%
Vâlcea40,5%
Călărași30,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2362,2%
Export1437,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.