Înmatriculări în județul Suceava, septembrie 2025

Noi136+51,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.407+30,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.555+56,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri239

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 17 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 55 rulate, prima înmatriculare2006: 71 rulate, prima înmatriculare2007: 77 rulate, prima înmatriculare2008: 83 rulate, prima înmatriculare2009: 81 rulate, prima înmatriculare2010: 91 rulate, prima înmatriculare2011: 148 rulate, prima înmatriculare2012: 120 rulate, prima înmatriculare2013: 92 rulate, prima înmatriculare2014: 85 rulate, prima înmatriculare2015: 84 rulate, prima înmatriculare2016: 61 rulate, prima înmatriculare2017: 58 rulate, prima înmatriculare2018: 52 rulate, prima înmatriculare2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 16 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 117 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001017
200105
2002013
2003019
2004029
2005055
2006071
2007077
2008083
2009081
2010091
20110148
20120120
2013092
2014085
2015084
2016061
2017058
2018052
2019052
2020232
2021034
2022118
2023012
20241614
20251174

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34522,4%
AUDI21513,9%
BMW1509,7%
MERCEDES-BENZ1248,0%
DACIA1066,9%
FORD684,4%
RENAULT674,3%
SKODA603,9%
NISSAN523,4%
VOLVO493,2%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI432,8%
TOYOTA352,3%
PEUGEOT322,1%
OPEL301,9%
KIA231,5%
SEAT231,5%
MAZDA181,2%
SUZUKI140,9%
FIAT130,8%
CITROEN110,7%
JEEP90,6%
MITSUBISHI80,5%
LEXUS70,5%
LAND ROVER60,4%
MINI50,3%
ALFA ROMEO40,3%
MG40,3%
PORSCHE40,3%
SSANGYONG40,3%
CHEVROLET30,2%
HONDA20,1%
SMART20,1%
TESLA20,1%
BYD10,1%
FERRARI10,1%
INEOS10,1%
JAGUAR10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4845,5%
VOLKSWAGEN GOLF785,1%
VOLKSWAGEN PASSAT734,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN563,6%
DACIA DUSTER503,2%
BMW SERIA 3442,9%
AUDI A6422,7%
BMW SERIA 5372,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E362,3%
SKODA OCTAVIA352,3%
Toate (249)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI322,1%
VOLKSWAGEN TOURAN312,0%
AUDI A3301,9%
BMW X3291,9%
VOLKSWAGEN POLO281,8%
DACIA LOGAN271,8%
AUDI Q5251,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,3%
VOLVO XC60191,2%
DACIA SANDERO171,1%
RENAULT MEGANE161,0%
AUDI A5151,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C140,9%
VOLKSWAGEN CADDY140,9%
HYUNDAI TUCSON130,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG130,8%
BMW X1120,8%
FORD FOCUS120,8%
NISSAN X-TRAIL120,8%
KIA SPORTAGE110,7%
VOLKSWAGEN SHARAN110,7%
FORD KUGA100,6%
MERCEDES-BENZ GLC100,6%
RENAULT CLIO100,6%
RENAULT KADJAR100,6%
SEAT IBIZA100,6%
TOYOTA C-HR100,6%
FORD GALAXY90,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,6%
MERCEDES-BENZ GLE90,6%
MERCEDES-BENZ ML90,6%
OPEL ASTRA90,6%
RENAULT SCENIC90,6%
FORD FIESTA80,5%
HYUNDAI IX3580,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER80,5%
VOLVO V4080,5%
BMW X570,5%
DACIA BIGSTER70,5%
FORD MONDEO70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,5%
PEUGEOT 300870,5%
SEAT LEON70,5%
SKODA FABIA70,5%
SKODA SUPERB70,5%
TOYOTA YARIS CROSS70,5%
VOLVO V6070,5%
MAZDA 360,4%
SUZUKI VITARA60,4%
TOYOTA YARIS60,4%
VOLKSWAGEN CC60,4%
AUDI Q350,3%
AUDI Q750,3%
BMW SERIA 150,3%
DACIA LODGY50,3%
FORD S-MAX50,3%
KIA CEED50,3%
MERCEDES-BENZ VITO50,3%
VOLKSWAGEN JETTA50,3%
BMW X640,3%
HYUNDAI KONA40,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
JEEP CHEROKEE40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT KANGOO40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
TOYOTA RAV440,3%
VOLVO XC9040,3%
BMW SERIA 430,2%
BMW X430,2%
CITROEN BERLINGO30,2%
CITROEN C530,2%
FIAT PUNTO30,2%
FORD EXPLORER30,2%
FORD FUSION30,2%
FORD PUMA30,2%
HYUNDAI I2030,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MINI ONE30,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL CORSA30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 10730,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO S6030,2%
AUDI A720,1%
AUDI Q220,1%
BMW SERIA 720,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
FIAT 50020,1%
FIAT CROMA20,1%
FIAT FREEMONT20,1%
FIAT PANDA20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HYUNDAI INSTER20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
LEXUS LBX20,1%
LEXUS NX20,1%
LEXUS RX20,1%
MAZDA 220,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ EQC20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLK20,1%
MG ZS20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
OPEL TIGRA20,1%
OPEL VECTRA20,1%
PEUGEOT 20620,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 30720,1%
PEUGEOT 30820,1%
PEUGEOT 40720,1%
PEUGEOT 500820,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SSANGYONG KORANDO20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52434,0%
Medii (D)28318,3%
Compacte (C)27017,5%
Monovolume (MPV)16010,4%
Mici (B)1469,5%
Mari și de lux (E)1248,0%
Mini (A)140,9%
Utilitare120,8%
Neclasificate50,3%
Sport50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.40791,2%
Noi1368,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.11972,5%
Benzină24615,9%
Hibrid1288,3%
GPL271,7%
Electric231,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.38990,0%
Companie15410,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break78550,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28418,4%
Berlină cu hayon23715,4%
Berlină21413,9%
Cabriolet120,8%
Cupeu110,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23615,3%
75-109 kW68644,5%
110-149 kW49231,9%
150-219 kW835,4%
220 kW și peste231,5%
Necompletat231,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc614,0%
1000-1399 cmc1338,6%
1400-1599 cmc31520,4%
1600-1999 cmc83554,1%
2000-2999 cmc17311,2%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat231,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN66726,1%
AUDI33313,0%
BMW2319,0%
MERCEDES-BENZ1736,8%
FORD1445,6%
SKODA1375,4%
DACIA1365,3%
OPEL1084,2%
RENAULT692,7%
TOYOTA562,2%
Toate (50)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT542,1%
PEUGEOT522,0%
VOLVO461,8%
NISSAN401,6%
HYUNDAI331,3%
SUZUKI331,3%
LAND ROVER291,1%
MAZDA261,0%
FIAT200,8%
MITSUBISHI170,7%
PORSCHE170,7%
CITROEN150,6%
SMART150,6%
KIA140,5%
CHEVROLET100,4%
JEEP90,4%
JAGUAR80,3%
MINI80,3%
ALFA ROMEO60,2%
HONDA60,2%
LEXUS60,2%
DAIHATSU40,2%
SUBARU40,2%
DS30,1%
MG30,1%
SAAB30,1%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
TRABANT20,1%
VAUXHALL20,1%
ASTON MARTIN10,0%
CHRYSLER10,0%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,0%
LADA10,0%
LANCIA10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
ROVER10,0%
SANTANA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20384,9%
Export3414,2%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6828,5%
OPEL2711,3%
DACIA2610,9%
FORD2410,0%
AUDI187,5%
PEUGEOT114,6%
MERCEDES-BENZ104,2%
RENAULT104,2%
FIAT83,3%
SKODA72,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW62,5%
MAZDA52,1%
DAEWOO31,3%
LAND ROVER31,3%
SEAT31,3%
HYUNDAI20,8%
SUZUKI20,8%
BENTLEY10,4%
KIA10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.