Înmatriculări în județul Botoșani, septembrie 2025

Noi56+43,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare567-1,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.037+5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri121

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 74 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 43 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200101
200203
200306
2004011
2005015
2006029
2007023
2008037
2009039
2010044
2011074
2012053
2013034
2014043
2015034
2016025
2017016
2018026
2019019
202007
202108
202209
202302
2024134
2025430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15625,0%
AUDI6510,4%
BMW6210,0%
DACIA477,5%
RENAULT447,1%
MERCEDES-BENZ335,3%
FORD294,7%
NISSAN254,0%
VOLVO213,4%
HYUNDAI182,9%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA182,9%
TOYOTA152,4%
OPEL142,2%
PEUGEOT142,2%
SEAT111,8%
KIA101,6%
FIAT81,3%
CITROEN71,1%
CHEVROLET30,5%
SSANGYONG30,5%
SUZUKI30,5%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
MAZDA20,3%
SUBARU20,3%
BYD10,2%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
LOTUS10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF436,9%
VOLKSWAGEN PASSAT365,8%
AUDI A4294,7%
BMW X3193,1%
RENAULT MEGANE193,1%
BMW SERIA 3172,7%
VOLKSWAGEN POLO172,7%
DACIA DUSTER162,6%
NISSAN QASHQAI162,6%
AUDI A6152,4%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS142,3%
DACIA LOGAN132,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,1%
BMW SERIA 5121,9%
SKODA OCTAVIA121,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,9%
VOLKSWAGEN TOURAN101,6%
DACIA SANDERO81,3%
KIA SPORTAGE81,3%
RENAULT CLIO81,3%
VOLKSWAGEN SHARAN81,3%
DACIA SPRING71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
OPEL ASTRA71,1%
VOLKSWAGEN CADDY71,1%
AUDI Q561,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
VOLVO XC6061,0%
HYUNDAI IX3550,8%
RENAULT KADJAR50,8%
SEAT LEON50,8%
VOLVO V4050,8%
VOLVO XC9050,8%
BMW SERIA 140,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
AUDI A330,5%
BMW SERIA 430,5%
FORD GALAXY30,5%
FORD KUGA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
PEUGEOT 200830,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT IBIZA30,5%
TOYOTA AURIS30,5%
VOLVO V6030,5%
AUDI A520,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X120,3%
BMW X620,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
AUDI 8010,2%
AUDI A110,2%
AUDI TT10,2%
BMW X410,2%
BYD SEAL U10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT LINEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SORENTO10,2%
LEXUS NX10,2%
LOTUS ELETRE10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN TERANO10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18329,4%
Compacte (C)14923,9%
Medii (D)10717,2%
Mici (B)6510,4%
Monovolume (MPV)6310,1%
Mari și de lux (E)335,3%
Mini (A)132,1%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,5%
Sport30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56791,0%
Noi569,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44070,6%
Benzină11518,5%
Hibrid447,1%
GPL132,1%
Electric101,6%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57592,3%
Companie487,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30549,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13121,0%
Berlină cu hayon9415,1%
Berlină8814,1%
Cabriolet30,5%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12720,4%
75-109 kW30348,6%
110-149 kW14923,9%
150-219 kW264,2%
220 kW și peste81,3%
Necompletat101,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc355,6%
1000-1399 cmc7011,2%
1400-1599 cmc16526,5%
1600-1999 cmc28846,2%
2000-2999 cmc538,5%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat101,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30729,6%
AUDI13913,4%
BMW1039,9%
DACIA615,9%
FORD605,8%
OPEL605,8%
MERCEDES-BENZ525,0%
SKODA403,9%
RENAULT272,6%
VOLVO201,9%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI181,7%
PEUGEOT181,7%
TOYOTA161,5%
SEAT151,4%
MAZDA121,2%
NISSAN101,0%
CITROEN90,9%
LAND ROVER80,8%
FIAT70,7%
SUZUKI70,7%
KIA60,6%
MINI60,6%
MITSUBISHI60,6%
ALFA ROMEO50,5%
HONDA50,5%
CHEVROLET40,4%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
JEEP20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10486,0%
Export1613,2%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2218,2%
OPEL1915,7%
AUDI129,9%
DACIA129,9%
FORD119,1%
BMW75,8%
MERCEDES-BENZ75,8%
SEAT65,0%
RENAULT54,1%
SKODA54,1%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA43,3%
SUZUKI32,5%
TOYOTA21,7%
CITROEN10,8%
FIAT10,8%
MITSUBISHI10,8%
PEUGEOT10,8%
SAAB10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.