Înmatriculări în județul Călărași, septembrie 2025

Noi68+119,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare191+8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări833+2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 59 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200506
200605
200707
2008015
2009015
2010011
2011017
2012018
2013015
2014010
2015014
2016014
201709
201806
201906
2020010
202102
202204
202303
202493
2025590

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4316,6%
RENAULT3613,9%
VOLKSWAGEN3413,1%
BMW3212,4%
AUDI145,4%
TOYOTA145,4%
FORD124,6%
SKODA124,6%
MERCEDES-BENZ93,5%
PEUGEOT83,1%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN72,7%
OPEL72,7%
KIA51,9%
SEAT51,9%
HYUNDAI41,5%
CITROEN31,2%
SUZUKI31,2%
VOLVO31,2%
FIAT20,8%
SSANGYONG20,8%
HONDA10,4%
LEXUS10,4%
QUATTRO10,4%
SAAB10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN218,1%
BMW SERIA 3114,3%
RENAULT MEGANE93,5%
VOLKSWAGEN GOLF93,5%
DACIA DUSTER83,1%
DACIA SANDERO83,1%
BMW SERIA 572,7%
RENAULT CAPTUR72,7%
RENAULT TALISMAN72,7%
RENAULT CLIO62,3%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA62,3%
VOLKSWAGEN TOURAN62,3%
AUDI A351,9%
FORD FOCUS51,9%
NISSAN QASHQAI51,9%
TOYOTA RAV451,9%
VOLKSWAGEN PASSAT51,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,6%
TOYOTA COROLLA41,6%
VOLKSWAGEN CC41,6%
BMW X331,2%
BMW X531,2%
DACIA JOGGER31,2%
DACIA LODGY31,2%
FORD KUGA31,2%
KIA SPORTAGE31,2%
MERCEDES-BENZ GLE31,2%
OPEL ASTRA31,2%
SEAT LEON31,2%
AUDI A420,8%
AUDI A520,8%
AUDI A620,8%
BMW SERIA 120,8%
BMW X120,8%
FORD FIESTA20,8%
OPEL ZAFIRA20,8%
PEUGEOT 30820,8%
PEUGEOT 40720,8%
RENAULT SCENIC20,8%
SEAT IBIZA20,8%
SKODA FABIA20,8%
SSANGYONG KORANDO20,8%
SUZUKI GRAND VITARA20,8%
TOYOTA C-HR20,8%
VOLKSWAGEN JETTA20,8%
AUDI Q310,4%
AUDI Q510,4%
AUDI Q710,4%
BMW IX110,4%
BMW SERIA 210,4%
BMW SERIA 410,4%
CITROEN C-ELYSEE10,4%
CITROEN C4 CACTUS10,4%
CITROEN DS410,4%
FIAT 50010,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD GALAXY10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA ACCORD10,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI IONIQ610,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
KIA SORENTO10,4%
KIA XCEED10,4%
LEXUS RX10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 500810,4%
PEUGEOT 50810,4%
QUATTRO AUDI A410,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT AUSTRAL10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SYMBIOZ10,4%
SAAB 9-310,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SUZUKI JIMNY10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA PRIUS PLUS10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7930,5%
Compacte (C)6023,2%
Mici (B)4316,6%
Medii (D)4115,8%
Monovolume (MPV)228,5%
Mari și de lux (E)93,5%
Neclasificate20,8%
Mini (A)10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19173,7%
Noi6826,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12548,3%
Benzină7027,0%
Hibrid3312,7%
GPL2911,2%
Electric20,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23590,7%
Companie249,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10540,5%
Berlină6324,3%
Berlină cu hayon5220,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3312,7%
Cabriolet31,2%
Cupeu31,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6725,9%
75-109 kW9938,2%
110-149 kW7428,6%
150-219 kW166,2%
220 kW și peste10,4%
Necompletat20,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4115,8%
1000-1399 cmc3413,1%
1400-1599 cmc6525,1%
1600-1999 cmc10038,6%
2000-2999 cmc176,6%
Necompletat20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13516,2%
VOLKSWAGEN11814,2%
BMW9311,2%
OPEL8610,3%
FORD708,4%
RENAULT607,2%
SKODA607,2%
MERCEDES-BENZ414,9%
AUDI394,7%
PEUGEOT212,5%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA141,7%
CHEVROLET121,4%
HYUNDAI121,4%
NISSAN81,0%
SEAT81,0%
FIAT70,8%
LAND ROVER50,6%
SUZUKI50,6%
CITROEN40,5%
DAEWOO40,5%
KIA40,5%
MAZDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
HONDA30,4%
MINI30,4%
VOLVO30,4%
LADA20,2%
PORSCHE20,2%
CUPRA10,1%
FERROSITE10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3076,9%
Export820,5%
Înmatriculat pentru export12,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT820,5%
FORD410,3%
OPEL410,3%
AUDI37,7%
BMW37,7%
DACIA37,7%
FIAT25,1%
PEUGEOT25,1%
PORSCHE25,1%
VOLKSWAGEN25,1%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET12,6%
CITROEN12,6%
KIA12,6%
LAND ROVER12,6%
SEAT12,6%
SKODA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.