Înmatriculări în județul Satu Mare, septembrie 2025

Noi68+83,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare599+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări821+2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri147

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 62 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200104
200204
2003012
2004013
2005019
2006017
2007028
2008044
2009040
2010048
2011047
2012045
2013029
2014043
2015032
2016039
2017024
2018016
2019015
2020020
2021031
2022011
202303
202464
2025621

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13019,5%
DACIA6810,2%
AUDI619,1%
BMW578,5%
FORD517,6%
MERCEDES-BENZ477,0%
RENAULT395,8%
OPEL274,0%
PEUGEOT274,0%
SKODA213,1%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO213,1%
HYUNDAI182,7%
NISSAN142,1%
SEAT142,1%
CITROEN101,5%
MAZDA101,5%
TOYOTA91,3%
MITSUBISHI71,0%
KIA50,7%
FIAT40,6%
SUZUKI40,6%
MG30,4%
CHEVROLET20,3%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,2%
VOLKSWAGEN PASSAT345,2%
AUDI A4284,3%
DACIA LOGAN274,1%
DACIA DUSTER223,4%
BMW SERIA 3172,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,6%
FORD FOCUS162,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E152,3%
OPEL ASTRA152,3%
Toate (182)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5111,7%
DACIA SANDERO111,7%
RENAULT CLIO101,5%
RENAULT MEGANE101,5%
VOLVO XC60101,5%
AUDI A391,4%
AUDI A691,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,4%
PEUGEOT 300891,4%
SKODA OCTAVIA81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
BMW X371,1%
FORD KUGA71,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
BMW SERIA 160,9%
BMW X160,9%
FORD MONDEO60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,9%
AUDI Q550,8%
FORD FIESTA50,8%
PEUGEOT 30850,8%
SEAT IBIZA50,8%
SKODA SUPERB50,8%
AUDI A540,6%
DACIA BIGSTER40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
OPEL CORSA40,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
RENAULT ESPACE40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA FABIA40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLVO XC9040,6%
CITROEN C430,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL VIVARO30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLVO XC4030,5%
AUDI A820,3%
BMW X420,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I4020,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG EHS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SSANGYONG TORRES20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA VERSO20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI A210,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW Z310,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN JUMPY10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DS DS710,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI GRANDEUR10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEAPMOTOR C1010,2%
LEXUS ES10,2%
LYNK&CO 0110,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-6010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18728,0%
Compacte (C)14822,2%
Medii (D)11216,8%
Mici (B)9013,5%
Monovolume (MPV)649,6%
Mari și de lux (E)395,8%
Neclasificate121,8%
Mini (A)71,0%
Sport50,7%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59989,8%
Noi6810,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40761,0%
Benzină15823,7%
Hibrid598,8%
GPL345,1%
Electric91,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60891,2%
Companie598,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30245,3%
Berlină cu hayon13219,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11517,2%
Berlină10515,7%
Cabriolet71,0%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15923,8%
75-109 kW28542,7%
110-149 kW16624,9%
150-219 kW385,7%
220 kW și peste101,5%
Necompletat91,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc568,4%
1000-1399 cmc8012,0%
1400-1599 cmc15523,2%
1600-1999 cmc30445,6%
2000-2999 cmc598,8%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat91,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20825,3%
BMW9411,4%
AUDI779,4%
FORD779,4%
MERCEDES-BENZ465,6%
DACIA455,5%
OPEL415,0%
SKODA415,0%
RENAULT273,3%
HYUNDAI192,3%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA192,3%
PEUGEOT161,9%
SEAT131,6%
VOLVO131,6%
NISSAN111,3%
MAZDA101,2%
MITSUBISHI81,0%
CITROEN70,9%
SUZUKI70,9%
LAND ROVER60,7%
CHEVROLET50,6%
PORSCHE50,6%
DODGE40,5%
FIAT30,4%
JAGUAR30,4%
KIA30,4%
DAEWOO20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINA10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9463,9%
Export5336,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2315,6%
VOLKSWAGEN2114,3%
OPEL138,8%
FORD128,2%
MERCEDES-BENZ128,2%
BMW117,5%
AUDI106,8%
PEUGEOT74,8%
RENAULT74,8%
FIAT53,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA42,7%
TOYOTA42,7%
DAEWOO32,0%
MINI21,4%
PORSCHE21,4%
SEAT21,4%
CHEVROLET10,7%
CITROEN10,7%
HONDA10,7%
KIA10,7%
LAMBORGHINI10,7%
LAND ROVER10,7%
MAZDA10,7%
SMART10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.