Înmatriculări în județul Arad, septembrie 2025

Noi78+9,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare946+15,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.240+5,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri182

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 20 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 54 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 67 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 62 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 69 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001020
200108
200206
2003020
2004021
2005033
2006054
2007051
2008058
2009067
2010080
2011085
2012060
2013064
2014062
2015036
2016033
2017038
2018031
2019035
2020020
2021025
2022013
2023013
2024910
2025693

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21320,8%
AUDI11911,6%
BMW1009,8%
DACIA888,6%
MERCEDES-BENZ696,7%
OPEL676,5%
FORD555,4%
SKODA393,8%
RENAULT363,5%
HYUNDAI302,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA292,8%
PEUGEOT282,7%
NISSAN252,4%
VOLVO232,2%
KIA171,7%
SEAT131,3%
TOYOTA111,1%
CITROEN70,7%
FIAT60,6%
SUZUKI60,6%
MINI50,5%
MITSUBISHI50,5%
TESLA50,5%
CUPRA30,3%
GEELY30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
LAND ROVER20,2%
LANTU20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
DAIMLER10,1%
MG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF605,9%
VOLKSWAGEN PASSAT535,2%
AUDI A4464,5%
DACIA DUSTER363,5%
BMW SERIA 3313,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,8%
OPEL ASTRA262,6%
DACIA LOGAN242,4%
BMW SERIA 5222,2%
AUDI A6202,0%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO202,0%
FORD FOCUS181,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,7%
NISSAN QASHQAI171,7%
VOLKSWAGEN POLO171,7%
SKODA OCTAVIA161,6%
VOLKSWAGEN TOURAN161,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,4%
VOLKSWAGEN SHARAN141,4%
BMW X1131,3%
AUDI A5121,2%
BMW X3111,1%
OPEL ZAFIRA111,1%
RENAULT MEGANE111,1%
VOLVO XC60111,1%
AUDI A3101,0%
FORD KUGA101,0%
BMW SERIA 190,9%
MAZDA 280,8%
OPEL MERIVA80,8%
SKODA FABIA80,8%
AUDI Q570,7%
HYUNDAI I3070,7%
KIA SPORTAGE70,7%
MERCEDES-BENZ VITO70,7%
MAZDA 660,6%
SKODA SUPERB60,6%
AUDI Q350,5%
AUDI Q750,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI TUCSON50,5%
KIA CEED50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
OPEL MOKKA50,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
AUDI A140,4%
BMW SERIA 240,4%
BMW X640,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD FIESTA40,4%
HYUNDAI I2040,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
PEUGEOT 20740,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT CLIO40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
DACIA JOGGER30,3%
DACIA LODGY30,3%
GEELY COOLRAY30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 30730,3%
PEUGEOT 30830,3%
SEAT ALTEA30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A820,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI GETZ20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA CARENS20,2%
KIA SORENTO20,2%
LANTU FREE 31820,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT 80720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW X710,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIMLER AUT10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28227,5%
Compacte (C)21721,2%
Medii (D)17717,3%
Monovolume (MPV)12412,1%
Mici (B)12312,0%
Mari și de lux (E)696,7%
Neclasificate111,1%
Mini (A)101,0%
Sport60,6%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94692,4%
Noi787,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61760,3%
Benzină28327,6%
Hibrid797,7%
GPL313,0%
Electric131,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94692,4%
Companie787,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48247,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20419,9%
Berlină cu hayon15515,1%
Berlină15214,8%
Cabriolet171,7%
Cupeu141,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18818,4%
75-109 kW47045,9%
110-149 kW27326,7%
150-219 kW565,5%
220 kW și peste242,3%
Necompletat131,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc545,3%
1000-1399 cmc12712,4%
1400-1599 cmc24223,6%
1600-1999 cmc48247,1%
2000-2999 cmc949,2%
3000 cmc și peste121,2%
Necompletat131,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28923,3%
OPEL12610,2%
BMW1179,4%
AUDI1068,5%
MERCEDES-BENZ967,7%
DACIA887,1%
FORD746,0%
RENAULT453,6%
SKODA443,5%
PEUGEOT302,4%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA231,9%
TOYOTA191,5%
HYUNDAI181,5%
VOLVO181,5%
NISSAN171,4%
KIA151,2%
SEAT141,1%
FIAT131,0%
SUZUKI121,0%
LAND ROVER110,9%
MINI100,8%
CITROEN80,6%
MITSUBISHI70,6%
CHEVROLET60,5%
DAEWOO60,5%
PORSCHE40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
SUBARU30,2%
HONDA20,2%
SANTANA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GERMANIA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13775,3%
Export4524,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2815,4%
OPEL2815,4%
VOLKSWAGEN2413,2%
AUDI158,2%
DACIA158,2%
MERCEDES-BENZ126,6%
BMW116,0%
PEUGEOT116,0%
RENAULT105,5%
DAEWOO52,7%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA42,2%
SEAT31,6%
FIAT21,1%
HYUNDAI21,1%
JEEP21,1%
LAND ROVER21,1%
TOYOTA21,1%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
LADA10,5%
ROVER10,5%
SKODA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.