Înmatriculări în județul Covasna, septembrie 2025

Noi62+55,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare369+3,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări567-22,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 58 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200101
200203
200302
2004010
2005014
2006012
2007016
2008025
2009025
2010026
2011038
2012025
2013027
2014022
2015021
2016023
2017019
2018012
2019014
202005
202108
202202
202302
202442
2025586

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7517,4%
DACIA6515,1%
SKODA5512,8%
AUDI378,6%
FORD276,3%
RENAULT235,3%
BMW225,1%
OPEL214,9%
NISSAN173,9%
MERCEDES-BENZ92,1%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA92,1%
PEUGEOT81,9%
MITSUBISHI71,6%
SEAT71,6%
VOLVO71,6%
HYUNDAI61,4%
SUZUKI51,2%
CITROEN40,9%
FIAT40,9%
KIA40,9%
MG40,9%
LAND ROVER20,5%
SSANGYONG20,5%
TESLA20,5%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
DFSK10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
MAZDA10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER307,0%
SKODA OCTAVIA307,0%
VOLKSWAGEN GOLF235,4%
DACIA SANDERO153,5%
NISSAN QASHQAI143,3%
SKODA FABIA122,8%
AUDI A4112,6%
DACIA LOGAN112,6%
VOLKSWAGEN PASSAT112,6%
OPEL ASTRA81,9%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT 581,9%
AUDI A371,6%
BMW SERIA 171,6%
BMW X371,6%
FORD TRANSIT CUSTOM71,6%
VOLKSWAGEN TOURAN71,6%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER61,4%
AUDI A551,2%
AUDI Q551,2%
FORD KUGA51,2%
RENAULT MEGANE51,2%
VOLKSWAGEN CADDY51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
BMW SERIA 340,9%
FORD TRANSIT40,9%
MITSUBISHI ASX40,9%
AUDI A630,7%
AUDI Q330,7%
DACIA BIGSTER30,7%
DACIA LODGY30,7%
FORD FOCUS30,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MITSUBISHI OUTLANDER30,7%
OPEL CORSA30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA KAMIQ30,7%
SKODA RAPID30,7%
SKODA SUPERB30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,7%
BMW X120,5%
BMW X620,5%
CITROEN BERLINGO20,5%
DACIA SPRING20,5%
FIAT PUNTO20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD S-MAX20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
MG HS20,5%
MG ZS20,5%
OPEL VIVARO20,5%
PEUGEOT 30720,5%
PEUGEOT 30820,5%
RENAULT CLIO20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUZUKI JIMNY20,5%
TOYOTA AVENSIS20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLVO V4020,5%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S310,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN E-C310,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DFSK E510,2%
FIAT 50010,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP AVENGER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
RENAULT 1210,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PREVIA10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14333,2%
Compacte (C)10624,6%
Mici (B)7316,9%
Medii (D)4610,7%
Monovolume (MPV)399,0%
Utilitare112,6%
Mini (A)61,4%
Mari și de lux (E)40,9%
Neclasificate20,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36985,6%
Noi6214,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25458,9%
Benzină11927,6%
Hibrid296,7%
GPL163,7%
Electric133,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38188,4%
Companie5011,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21349,4%
Berlină cu hayon9622,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8519,7%
Berlină286,5%
Cabriolet92,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10123,4%
75-109 kW20347,1%
110-149 kW9722,5%
150-219 kW122,8%
220 kW și peste51,2%
Necompletat133,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc317,2%
1000-1399 cmc6815,8%
1400-1599 cmc11827,4%
1600-1999 cmc17039,4%
2000-2999 cmc317,2%
Necompletat133,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12221,5%
DACIA6010,6%
SKODA569,9%
OPEL559,7%
AUDI539,3%
FORD376,5%
BMW274,8%
RENAULT223,9%
MERCEDES-BENZ203,5%
HYUNDAI162,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN152,6%
SEAT142,5%
SUZUKI91,6%
TOYOTA91,6%
PEUGEOT61,1%
MAZDA50,9%
VOLVO50,9%
CITROEN40,7%
KIA40,7%
MITSUBISHI40,7%
CHEVROLET30,5%
DAEWOO30,5%
HONDA30,5%
FIAT20,4%
JAGUAR20,4%
JEEP20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DAIHATSU10,2%
GEELY10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3869,1%
Export1629,1%
Înmatriculat pentru export11,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL916,4%
VOLKSWAGEN916,4%
DACIA712,7%
SKODA59,1%
FORD47,3%
MERCEDES-BENZ47,3%
AUDI35,5%
DAEWOO35,5%
RENAULT23,6%
BMW11,8%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,8%
CITROEN11,8%
FIAT11,8%
KIA11,8%
MAZDA11,8%
MITSUBISHI11,8%
SEAT11,8%
TOYOTA11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.