Înmatriculări în județul Maramureș, septembrie 2025

Noi120+81,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare862+2,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.123-10,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 26 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 48 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 67 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 114 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001026
200108
2002011
200309
2004019
2005018
2006028
2007034
2008048
2009042
2010067
2011085
2012063
2013061
2014050
2015045
2016047
2017034
2018045
2019035
2020029
2021026
2022012
202318
2024510
20251142

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12312,5%
DACIA10410,6%
AUDI9810,0%
RENAULT899,1%
BMW838,5%
MERCEDES-BENZ777,8%
FORD464,7%
SKODA424,3%
PEUGEOT394,0%
NISSAN373,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO373,8%
HYUNDAI242,4%
CITROEN232,3%
TOYOTA232,3%
OPEL191,9%
MAZDA151,5%
MITSUBISHI141,4%
SEAT111,1%
SUZUKI111,1%
KIA101,0%
JEEP90,9%
MG70,7%
LAND ROVER60,6%
HONDA50,5%
FIAT40,4%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
AUTO UNION10,1%
DFSK10,1%
GEELY10,1%
OMODA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER464,7%
AUDI A4444,5%
VOLKSWAGEN PASSAT293,0%
BMW SERIA 3252,6%
DACIA SANDERO252,6%
RENAULT MEGANE232,4%
DACIA LOGAN222,3%
NISSAN QASHQAI222,3%
VOLKSWAGEN GOLF212,2%
SKODA OCTAVIA191,9%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS181,8%
VOLVO XC60181,8%
BMW SERIA 5171,7%
RENAULT SCENIC151,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,5%
BMW X3131,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,3%
VOLKSWAGEN POLO131,3%
AUDI A5111,1%
HYUNDAI TUCSON111,1%
RENAULT CLIO111,1%
VOLKSWAGEN TOURAN111,1%
AUDI A6101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,0%
OPEL ASTRA101,0%
AUDI A390,9%
AUDI Q590,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
FORD KUGA80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,8%
MITSUBISHI ASX80,8%
PEUGEOT 30880,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,7%
PEUGEOT 300870,7%
RENAULT KADJAR70,7%
SEAT IBIZA70,7%
TOYOTA RAV470,7%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
BMW X160,6%
BMW X560,6%
CITROEN C4 PICASSO60,6%
DACIA BIGSTER60,6%
MAZDA 360,6%
RENAULT KOLEOS60,6%
SKODA FABIA60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 150,5%
CITROEN C350,5%
CITROEN C450,5%
FORD FIESTA50,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI I3050,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN JUKE50,5%
SKODA SCALA50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO V4050,5%
BMW SERIA 240,4%
JEEP CHEROKEE40,4%
JEEP GRAND CHEROKEE40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MG HS40,4%
PEUGEOT 20740,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLVO XC9040,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ VIANO30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG ZS20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI RS610,1%
AUTO UNION MUNGA10,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36236,9%
Compacte (C)18518,8%
Medii (D)14414,7%
Mici (B)12813,0%
Monovolume (MPV)899,1%
Mari și de lux (E)444,5%
Neclasificate111,1%
Mini (A)111,1%
Sport50,5%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86287,8%
Noi12012,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62964,1%
Benzină19820,2%
Hibrid10811,0%
GPL373,8%
Electric101,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87188,7%
Companie11111,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43644,4%
Berlină cu hayon21722,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17217,5%
Berlină13113,3%
Cupeu141,4%
Cabriolet121,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20320,7%
75-109 kW42643,4%
110-149 kW26627,1%
150-219 kW616,2%
220 kW și peste171,7%
Necompletat90,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc676,8%
1000-1399 cmc11411,6%
1400-1599 cmc27327,8%
1600-1999 cmc39540,2%
2000-2999 cmc12112,3%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat101,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23220,7%
AUDI1099,7%
BMW968,5%
DACIA847,5%
FORD716,3%
MERCEDES-BENZ696,1%
RENAULT676,0%
OPEL504,5%
SKODA443,9%
PEUGEOT373,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN282,5%
CITROEN222,0%
SUZUKI222,0%
HYUNDAI211,9%
VOLVO201,8%
TOYOTA181,6%
KIA161,4%
JEEP141,2%
SEAT141,2%
MAZDA131,2%
LAND ROVER111,0%
MITSUBISHI111,0%
FIAT100,9%
CHEVROLET90,8%
SMART80,7%
ALFA ROMEO70,6%
DAIHATSU40,4%
PORSCHE40,4%
HONDA30,3%
MINI20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9373,8%
Export3225,4%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2116,7%
FORD1915,1%
OPEL1411,1%
RENAULT118,7%
AUDI107,9%
BMW97,1%
MERCEDES-BENZ75,6%
SKODA75,6%
DACIA64,8%
FIAT32,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA32,4%
PEUGEOT32,4%
SEAT32,4%
VOLVO21,6%
ALFA ROMEO10,8%
CITROEN10,8%
DAEWOO10,8%
LAND ROVER10,8%
MAZDA10,8%
MINI10,8%
TESLA10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.