Înmatriculări în județul Argeș, septembrie 2025

Noi378-37,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.235+23,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.317+6,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri284

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 88 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 105 rulate, prima înmatriculare2014: 95 rulate, prima înmatriculare2015: 96 rulate, prima înmatriculare2016: 102 rulate, prima înmatriculare2017: 73 rulate, prima înmatriculare2018: 58 rulate, prima înmatriculare2019: 72 rulate, prima înmatriculare2020: 56 rulate, prima înmatriculare2021: 64 rulate, prima înmatriculare2022: 28 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 26 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 352 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200105
200208
2003010
2004012
2005019
2006030
2007036
2008041
2009054
2010057
2011088
2012091
20130105
2014095
2015096
20160102
2017073
2018058
2019072
2020056
2021064
2022028
2023016
2024269
20253522

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA38023,6%
RENAULT26016,1%
BMW19912,3%
VOLKSWAGEN1579,7%
AUDI966,0%
MERCEDES-BENZ865,3%
SKODA654,0%
FORD523,2%
NISSAN452,8%
OPEL432,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT332,0%
TOYOTA291,8%
HYUNDAI261,6%
VOLVO261,6%
KIA130,8%
SUZUKI130,8%
SEAT120,7%
CITROEN110,7%
MITSUBISHI80,5%
MG60,4%
SSANGYONG50,3%
JEEP40,2%
MAZDA40,2%
MINI40,2%
TESLA40,2%
CUPRA30,2%
DS30,2%
FIAT30,2%
HONDA30,2%
LEXUS30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,1%
BYD20,1%
JAGUAR20,1%
LAND ROVER20,1%
PORSCHE20,1%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
GEELY10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN1489,2%
DACIA DUSTER1127,0%
RENAULT MEGANE915,6%
DACIA SANDERO633,9%
VOLKSWAGEN GOLF573,5%
BMW SERIA 5563,5%
BMW SERIA 3533,3%
RENAULT CLIO493,0%
RENAULT CAPTUR422,6%
AUDI A3352,2%
Toate (225)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI332,0%
SKODA OCTAVIA332,0%
RENAULT KADJAR311,9%
AUDI A4251,6%
DACIA BIGSTER231,4%
FORD FOCUS231,4%
VOLKSWAGEN PASSAT231,4%
BMW X3161,0%
OPEL ASTRA150,9%
SKODA FABIA150,9%
DACIA JOGGER140,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E140,9%
BMW SERIA 1130,8%
OPEL CORSA130,8%
AUDI A5120,7%
BMW X5120,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN120,7%
AUDI A6110,7%
BMW SERIA 4110,7%
BMW X1110,7%
DACIA LODGY100,6%
PEUGEOT 3008100,6%
VOLKSWAGEN T-ROC100,6%
DACIA DOKKER90,6%
KIA SPORTAGE90,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,6%
MERCEDES-BENZ GLC90,6%
RENAULT AUSTRAL90,6%
TOYOTA RAV490,6%
BMW X480,5%
FORD FIESTA80,5%
FORD KUGA80,5%
RENAULT ARKANA80,5%
RENAULT SCENIC80,5%
SKODA SUPERB80,5%
VOLKSWAGEN CC80,5%
VOLKSWAGEN POLO80,5%
MERCEDES-BENZ CLA70,4%
MERCEDES-BENZ GLE70,4%
PEUGEOT 30870,4%
RENAULT TALISMAN70,4%
HYUNDAI TUCSON60,4%
TOYOTA C-HR60,4%
TOYOTA YARIS CROSS60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
VOLVO XC6060,4%
FORD PUMA50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,3%
MERCEDES-BENZ VITO50,3%
OPEL INSIGNIA50,3%
OPEL ZAFIRA50,3%
RENAULT KOLEOS50,3%
VOLKSWAGEN CADDY50,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,3%
VOLVO XC9050,3%
AUDI Q540,2%
BMW X640,2%
HYUNDAI I2040,2%
MERCEDES-BENZ GLA40,2%
NISSAN X-TRAIL40,2%
PEUGEOT 20840,2%
SEAT LEON40,2%
SUZUKI GRAND VITARA40,2%
SUZUKI SWIFT40,2%
VOLKSWAGEN JETTA40,2%
VOLKSWAGEN TAIGO40,2%
VOLVO V4040,2%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
HYUNDAI INSTER30,2%
LEXUS RX30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ GLB30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT SYMBIOZ30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLVO V6030,2%
AUDI Q820,1%
BMW X220,1%
BYD SEAL U20,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C320,1%
DS DS720,1%
FORD TOURNEO CUSTOM20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HYUNDAI I1020,1%
HYUNDAI I3020,1%
HYUNDAI IONIQ20,1%
HYUNDAI KONA20,1%
JEEP RENEGADE20,1%
KIA OPTIMA20,1%
MERCEDES-BENZ SL20,1%
MERCEDES-BENZ SLK20,1%
MG HS20,1%
MG MG320,1%
MINI COOPER20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
NISSAN MICRA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
PEUGEOT 200820,1%
RENAULT ESPACE20,1%
SEAT EXEO20,1%
SKODA ROOMSTER20,1%
SMART FORFOUR20,1%
SSANGYONG TORRES20,1%
SUZUKI S-CROSS20,1%
TOYOTA COROLLA20,1%
TOYOTA YARIS20,1%
VOLKSWAGEN ARTEON20,1%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,1%
VOLVO C3020,1%
VOLVO S9020,1%
VOLVO XC4020,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN V8 VANTAGE S10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW I810,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV53933,4%
Mici (B)34221,2%
Compacte (C)33921,0%
Medii (D)17510,8%
Monovolume (MPV)976,0%
Mari și de lux (E)955,9%
Mini (A)110,7%
Sport90,6%
Neclasificate30,2%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.23576,6%
Noi37823,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină77147,8%
Benzină38824,1%
Hibrid24014,9%
GPL19912,3%
Electric150,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.34983,6%
Companie26416,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65540,6%
Berlină cu hayon41425,7%
Berlină31119,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19211,9%
Cupeu251,5%
Cabriolet161,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW48630,1%
75-109 kW58936,5%
110-149 kW42226,2%
150-219 kW754,6%
220 kW și peste261,6%
Necompletat150,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc28617,7%
1000-1399 cmc21013,0%
1400-1599 cmc51331,8%
1600-1999 cmc47229,3%
2000-2999 cmc1096,8%
3000 cmc și peste80,5%
Necompletat150,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA46219,9%
VOLKSWAGEN37016,0%
BMW26611,5%
RENAULT2119,1%
OPEL1496,4%
SKODA1436,2%
AUDI1315,7%
FORD1044,5%
MERCEDES-BENZ853,7%
PEUGEOT542,3%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA411,8%
HYUNDAI301,3%
SUZUKI291,3%
SEAT281,2%
CITROEN200,9%
NISSAN190,8%
FIAT170,7%
KIA170,7%
LAND ROVER170,7%
MAZDA170,7%
CHEVROLET150,6%
VOLVO150,6%
PORSCHE90,4%
MITSUBISHI80,3%
SMART80,3%
ALFA ROMEO70,3%
DAEWOO70,3%
MINI70,3%
HONDA40,2%
DAIHATSU30,1%
JAGUAR30,1%
TESLA30,1%
DODGE20,1%
INFINITI20,1%
ARO10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
DS10,0%
JEEP10,0%
LEXUS10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
MG10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%
SSANGYONG10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export15253,5%
Dezmembrare13246,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7727,1%
OPEL4014,1%
VOLKSWAGEN3412,0%
AUDI2910,2%
FORD165,6%
SKODA134,6%
BMW124,2%
PEUGEOT113,9%
MERCEDES-BENZ103,5%
RENAULT82,8%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN72,5%
DAEWOO72,5%
CHEVROLET41,4%
HYUNDAI41,4%
FIAT20,7%
SUZUKI20,7%
DAIHATSU10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
OLTCIT10,4%
TOYOTA10,4%
TRABANT10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.