Înmatriculări în județul Tulcea, septembrie 2025

Noi74+68,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare182-3,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări667+4,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 64 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200101
200201
200302
200401
200505
200604
2007011
200808
200909
2010015
2011016
2012014
2013012
2014010
2015016
2016020
201705
201804
201906
202007
202105
202206
202302
2024101
2025640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4919,1%
DACIA4818,8%
AUDI187,0%
HYUNDAI176,6%
SKODA176,6%
BMW155,9%
RENAULT155,9%
OPEL103,9%
VOLVO83,1%
MERCEDES-BENZ72,7%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN72,7%
SEAT72,7%
FORD62,3%
MG41,6%
PEUGEOT41,6%
SSANGYONG41,6%
TOYOTA41,6%
MITSUBISHI31,2%
CITROEN20,8%
CHEVROLET10,4%
CUPRA10,4%
DS10,4%
FIAT10,4%
GEELY10,4%
HONDA10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MINI10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN187,0%
VOLKSWAGEN GOLF176,6%
SKODA OCTAVIA124,7%
VOLKSWAGEN PASSAT114,3%
DACIA DUSTER103,9%
DACIA SANDERO93,5%
NISSAN QASHQAI72,7%
AUDI A462,3%
BMW SERIA 362,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,3%
Toate (102)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI KONA52,0%
RENAULT KADJAR52,0%
RENAULT MEGANE52,0%
AUDI A641,6%
AUDI Q541,6%
HYUNDAI INSTER41,6%
HYUNDAI TUCSON41,6%
OPEL ASTRA41,6%
BMW X131,2%
DACIA BIGSTER31,2%
DACIA DOKKER31,2%
DACIA JOGGER31,2%
FORD FOCUS31,2%
SEAT IBIZA31,2%
SSANGYONG KORANDO31,2%
VOLKSWAGEN CC31,2%
VOLVO XC6031,2%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 520,8%
DACIA LODGY20,8%
FORD C-MAX20,8%
HYUNDAI I3020,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,8%
MG HS20,8%
MG ZS20,8%
MITSUBISHI ASX20,8%
OPEL CORSA20,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
SKODA FABIA20,8%
TOYOTA C-HR20,8%
VOLKSWAGEN POLO20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
VOLKSWAGEN TOURAN20,8%
VOLVO XC4020,8%
AUDI Q310,4%
AUDI Q710,4%
BMW IX110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 710,4%
BMW X310,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN DS510,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DS DS710,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD KUGA10,4%
GEELY COOLRAY10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI IX2010,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
KIA SORENTO10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
MAZDA 310,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ EQE10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MINI COUNTRYMAN10,4%
MITSUBISHI COLT10,4%
OPEL FRONTERA10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 40710,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT AUSTRAL10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUZUKI CELERIO10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VOLKSWAGEN ARTEON10,4%
VOLKSWAGEN BORA10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO EX3010,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO V5010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9436,7%
Compacte (C)5220,3%
Mici (B)3915,2%
Medii (D)3614,1%
Monovolume (MPV)218,2%
Mari și de lux (E)93,5%
Mini (A)41,6%
Neclasificate10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18271,1%
Noi7428,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12548,8%
Benzină7328,5%
Hibrid2610,2%
GPL249,4%
Electric83,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22788,7%
Companie2911,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11846,1%
Berlină5019,5%
Berlină cu hayon4417,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4316,8%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6324,6%
75-109 kW10741,8%
110-149 kW6927,0%
150-219 kW72,7%
220 kW și peste20,8%
Necompletat83,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3212,5%
1000-1399 cmc3814,8%
1400-1599 cmc7730,1%
1600-1999 cmc8934,8%
2000-2999 cmc114,3%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat83,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14922,3%
DACIA8312,4%
BMW598,8%
SKODA477,0%
AUDI466,9%
OPEL406,0%
FORD385,7%
RENAULT294,3%
MERCEDES-BENZ203,0%
PEUGEOT192,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT162,4%
HYUNDAI121,8%
TOYOTA121,8%
KIA111,6%
SEAT111,6%
NISSAN91,3%
VOLVO91,3%
CHEVROLET81,2%
CITROEN71,0%
DAEWOO60,9%
MITSUBISHI60,9%
LAND ROVER40,6%
MAZDA40,6%
HONDA30,4%
JAGUAR30,4%
SSANGYONG30,4%
SUZUKI30,4%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BUICK10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11192,5%
Export97,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2319,2%
FORD1613,3%
OPEL1512,5%
DACIA1411,7%
DAEWOO108,3%
RENAULT75,8%
AUDI65,0%
SKODA65,0%
BMW43,3%
CHEVROLET32,5%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,5%
HYUNDAI21,7%
PEUGEOT21,7%
ALFA ROMEO10,8%
BENTLEY10,8%
CITROEN10,8%
LAND ROVER10,8%
MERCEDES-BENZ10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%
SEAT10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.