Înmatriculări în județul Brașov, septembrie 2025

Noi506+92,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare882+8,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.107+8,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri203

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 51 rulate, prima înmatriculare2021: 51 rulate, prima înmatriculare2022: 39 rulate, prima înmatriculare2023: 24 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 469 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200105
200201
200307
2004022
200508
2006028
2007026
2008027
2009040
2010055
2011072
2012056
2013049
2014046
2015056
2016052
2017043
2018146
2019047
2020051
2021051
2022039
2023024
20243618
20254693

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA24517,7%
VOLKSWAGEN15811,4%
RENAULT1279,1%
TOYOTA896,4%
BMW836,0%
FORD805,8%
AUDI755,4%
SKODA725,2%
MERCEDES-BENZ664,8%
HYUNDAI594,3%
Toate (45)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL473,4%
KIA352,5%
PEUGEOT302,2%
NISSAN271,9%
VOLVO211,5%
SUZUKI181,3%
SEAT161,2%
CITROEN141,0%
TESLA141,0%
MAZDA130,9%
MG120,9%
MITSUBISHI120,9%
FIAT100,7%
HONDA80,6%
LAND ROVER80,6%
SSANGYONG80,6%
CUPRA50,4%
LEXUS40,3%
ALFA ROMEO30,2%
BYD30,2%
CHEVROLET30,2%
DS30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
LYNK&CO20,1%
MASERATI20,1%
SUBARU20,1%
ASIA10,1%
CHERY10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO775,6%
DACIA LOGAN755,4%
DACIA DUSTER695,0%
RENAULT CLIO644,6%
VOLKSWAGEN PASSAT352,5%
SKODA OCTAVIA342,5%
VOLKSWAGEN GOLF312,2%
BMW SERIA 3241,7%
RENAULT MEGANE241,7%
VOLKSWAGEN POLO221,6%
Toate (283)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN221,6%
AUDI A4211,5%
NISSAN QASHQAI201,4%
TOYOTA C-HR201,4%
OPEL ASTRA191,4%
FORD PUMA181,3%
TOYOTA RAV4181,3%
FORD FOCUS171,2%
HYUNDAI TUCSON171,2%
DACIA BIGSTER161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,2%
AUDI A3141,0%
HYUNDAI KONA130,9%
TOYOTA COROLLA130,9%
TOYOTA YARIS CROSS130,9%
AUDI Q5120,9%
BMW X3120,9%
SKODA FABIA120,9%
AUDI A6110,8%
BMW SERIA 5110,8%
FORD KUGA110,8%
PEUGEOT 3008110,8%
SKODA SUPERB100,7%
VOLKSWAGEN TOURAN100,7%
VOLVO XC60100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
OPEL CORSA90,7%
BMW SERIA 180,6%
BMW X180,6%
HYUNDAI I3080,6%
KIA CEED80,6%
KIA SPORTAGE80,6%
MG ZS80,6%
RENAULT CAPTUR80,6%
SEAT LEON80,6%
TOYOTA YARIS80,6%
KIA NIRO70,5%
MERCEDES-BENZ GLC70,5%
SUZUKI GRAND VITARA70,5%
TESLA MODEL Y70,5%
FORD FIESTA60,4%
KIA XCEED60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
AUDI A550,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD TRANSIT CUSTOM50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
TESLA MODEL 350,4%
TOYOTA AURIS50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
BMW X540,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
FORD GALAXY40,3%
HYUNDAI INSTER40,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
MAZDA 340,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 430,2%
BYD SEAL U30,2%
DACIA LODGY30,2%
DS DS730,2%
FIAT 50030,2%
FORD CAPRI30,2%
FORD S-MAX30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI I2030,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MG HS30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
OPEL MERIVA30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT 530,2%
RENAULT SCENIC30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA SCALA30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLVO XC4030,2%
AUDI Q220,1%
AUDI Q720,1%
BMW X720,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN E-C320,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
FORD MONDEO20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HYUNDAI I1020,1%
HYUNDAI IONIQ20,1%
HYUNDAI IONIQ520,1%
HYUNDAI IX3520,1%
KIA EV620,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
MAZDA MX-3020,1%
MERCEDES-BENZ CITAN20,1%
MERCEDES-BENZ CLA20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%
OPEL ADAM20,1%
OPEL GRANDLAND20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 500820,1%
PORSCHE 91120,1%
RENAULT KOLEOS20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SSANGYONG TORRES20,1%
SUZUKI S-CROSS20,1%
SUZUKI VITARA20,1%
TESLA MODEL S20,1%
TOYOTA AVENSIS20,1%
TOYOTA PROACE20,1%
TOYOTA VERSO20,1%
VOLKSWAGEN CADDY20,1%
VOLKSWAGEN CC20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52037,5%
Mici (B)31222,5%
Compacte (C)23416,9%
Medii (D)1359,7%
Monovolume (MPV)977,0%
Mari și de lux (E)443,2%
Mini (A)201,4%
Sport100,7%
Neclasificate90,6%
Utilitare70,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88263,5%
Noi50636,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53638,6%
Benzină38027,4%
Hibrid29621,3%
GPL1128,1%
Electric634,5%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.07277,2%
Companie31622,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50636,5%
Berlină cu hayon42330,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26419,0%
Berlină16812,1%
Cupeu161,2%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW44832,3%
75-109 kW46033,1%
110-149 kW32923,7%
150-219 kW634,5%
220 kW și peste251,8%
Necompletat634,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc23617,0%
1000-1399 cmc17612,7%
1400-1599 cmc36426,2%
1600-1999 cmc44031,7%
2000-2999 cmc1047,5%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat634,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36717,4%
DACIA21710,3%
SKODA1577,5%
BMW1517,2%
AUDI1366,5%
FORD1316,2%
OPEL1205,7%
RENAULT1205,7%
TOYOTA934,4%
MERCEDES-BENZ783,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI512,4%
SEAT482,3%
PEUGEOT462,2%
VOLVO381,8%
KIA361,7%
CITROEN311,5%
SUZUKI311,5%
FIAT301,4%
MITSUBISHI281,3%
NISSAN281,3%
MAZDA271,3%
HONDA231,1%
CHEVROLET190,9%
LAND ROVER130,6%
SMART110,5%
LEXUS90,4%
MINI90,4%
JEEP70,3%
PORSCHE70,3%
SUBARU70,3%
TESLA70,3%
ALFA ROMEO50,2%
DAEWOO50,2%
JAGUAR50,2%
SSANGYONG50,2%
MG30,1%
DAIHATSU20,1%
LADA20,1%
CUPRA10,0%
LANCIA10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export10451,2%
Dezmembrare9948,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT5728,1%
VOLKSWAGEN2914,3%
DACIA2311,3%
OPEL157,4%
FORD136,4%
BMW83,9%
SKODA83,9%
AUDI73,4%
MERCEDES-BENZ73,4%
CHEVROLET42,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,0%
FIAT31,5%
DAEWOO21,0%
LEXUS21,0%
MAZDA21,0%
MITSUBISHI21,0%
NISSAN21,0%
PEUGEOT21,0%
SUBARU21,0%
TESLA21,0%
TOYOTA21,0%
CITROEN10,5%
HYUNDAI10,5%
INFINITI10,5%
LANCIA10,5%
SAAB10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.