Noi 892 +28,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 5.546 +16,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 11.170 -0,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.484 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 2000: 46 rulate, prima înmatriculare 2000: 30 rulate, prima înmatriculare 2001: 31 rulate, prima înmatriculare 2002: 58 rulate, prima înmatriculare 2003: 104 rulate, prima înmatriculare 2004: 174 rulate, prima înmatriculare 2005: 257 rulate, prima înmatriculare 2006: 384 rulate, prima înmatriculare 2007: 430 rulate, prima înmatriculare 2008: 505 rulate, prima înmatriculare 2009: 542 rulate, prima înmatriculare 2010: 440 rulate, prima înmatriculare 2011: 466 rulate, prima înmatriculare 2012: 390 rulate, prima înmatriculare 2013: 304 rulate, prima înmatriculare 2014: 220 rulate, prima înmatriculare 2015: 199 rulate, prima înmatriculare 2016: 167 rulate, prima înmatriculare 2017: 169 rulate, prima înmatriculare 2018: 128 rulate, prima înmatriculare 2019: 172 rulate, prima înmatriculare 2020: 155 rulate, prima înmatriculare 2021: 134 rulate, prima înmatriculare 2022: 22 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 14 rulate, prima înmatriculare 2024: 891 noi 2024: 5 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 46 2000 0 30 2001 0 31 2002 0 58 2003 0 104 2004 0 174 2005 0 257 2006 0 384 2007 0 430 2008 0 505 2009 0 542 2010 0 440 2011 0 466 2012 0 390 2013 0 304 2014 0 220 2015 0 199 2016 0 167 2017 0 169 2018 0 128 2019 0 172 2020 0 155 2021 0 134 2022 0 22 2023 1 14 2024 891 5
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.821 28,3% PASSAT 1.343 20,9% TIGUAN 713 11,1% POLO 557 8,7% TOURAN 390 6,1% GOLF PLUS 208 3,2% TOUAREG 186 2,9% TAIGO 166 2,6% SHARAN 155 2,4% CADDY 146 2,3%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă CC 121 1,9% TRANSPORTER 95 1,5% JETTA 78 1,2% T-CROSS 67 1,0% T-ROC 67 1,0% ARTEON 55 0,9% MULTIVAN 33 0,5% ID 4 31 0,5% EOS 27 0,4% SCIROCCO 25 0,4% CARAVELLE 24 0,4% ID 3 19 0,3% BORA 18 0,3% GOLF SPORTSVAN 17 0,3% UP 15 0,2% NEW BEETLE 13 0,2% FOX 11 0,2% Model necompletat 9 0,1% LUPO 7 0,1% CRAFTER 5 0,1% GOLF GTE 4 0,1% PHAETON 4 0,1% 1300 2 0,0% BEETLE 2 0,0% LT 2 0,0% ID 7 1 0,0% TRANSPOTRER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.940 30,1% Medii (D) 1.520 23,6% SUV 1.230 19,1% Monovolume (MPV) 1.068 16,6% Mici (B) 557 8,7% Sport 67 1,0% Mini (A) 33 0,5% Neclasificate 12 0,2% Utilitare 7 0,1% Mari și de lux (E) 4 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 857 13,3% Suceava 308 4,8% Bihor 296 4,6% Cluj 264 4,1% Timiș 243 3,8% Mureș 231 3,6% Iași 208 3,2% Botoșani 193 3,0% Arad 189 2,9% Prahova 186 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dâmbovița 163 2,5% Neamț 161 2,5% Bacău 160 2,5% Dolj 157 2,4% Brașov 154 2,4% Sibiu 151 2,3% Argeș 150 2,3% Galați 148 2,3% Maramureș 147 2,3% Constanța 143 2,2% Alba 133 2,1% Satu Mare 132 2,1% Vâlcea 130 2,0% Ilfov 122 1,9% Bistrița-Năsăud 120 1,9% Mehedinți 113 1,8% Gorj 112 1,7% Olt 104 1,6% Caraș-Severin 102 1,6% Sălaj 102 1,6% Hunedoara 99 1,5% Vrancea 99 1,5% Harghita 90 1,4% Vaslui 89 1,4% Buzău 76 1,2% Giurgiu 53 0,8% Teleorman 50 0,8% Covasna 48 0,7% Brăila 47 0,7% Ialomița 46 0,7% Călărași 31 0,5% Tulcea 31 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 5.546 86,1% Noi 892 13,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.374 67,9% Benzină 1.818 28,2% Hibrid 185 2,9% Electric 58 0,9% GPL 3 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.273 81,9% Companie 1.164 18,1% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 4.313 67,0% Berlină cu hayon 949 14,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 589 9,1% Berlină 520 8,1% Cabriolet 43 0,7% Cupeu 24 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.085 16,9% 75-109 kW 3.590 55,8% 110-149 kW 1.473 22,9% 150-219 kW 204 3,2% 220 kW și peste 29 0,5% Necompletat 57 0,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 367 5,7% 1000-1399 cmc 1.056 16,4% 1400-1599 cmc 1.139 17,7% 1600-1999 cmc 3.590 55,8% 2000-2999 cmc 223 3,5% 3000 cmc și peste 5 0,1% Necompletat 58 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.