Înmatriculări în județul Vaslui, decembrie 2024

Noi69+56,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare372+27,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări913-7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri70

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 69 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200002
200104
200201
200304
2004011
2005010
2006028
2007025
2008037
2009033
2010032
2011036
2012019
2013017
2014022
2015018
201609
2017013
2018012
201909
2020011
2021013
202203
202301
2024691

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8920,2%
DACIA6013,6%
AUDI4510,2%
BMW286,3%
FORD235,2%
RENAULT225,0%
SKODA214,8%
MERCEDES-BENZ184,1%
OPEL163,6%
HYUNDAI132,9%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,9%
VOLVO132,9%
TOYOTA122,7%
SEAT102,3%
FIAT81,8%
SUZUKI81,8%
CITROEN71,6%
MAZDA71,6%
PEUGEOT71,6%
SSANGYONG40,9%
KIA30,7%
ALFA ROMEO20,5%
JEEP20,5%
LAND ROVER20,5%
LEXUS20,5%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT306,8%
DACIA SPRING286,3%
AUDI A4225,0%
VOLKSWAGEN GOLF214,8%
DACIA DUSTER173,9%
SKODA OCTAVIA132,9%
BMW SERIA 3112,5%
AUDI A6102,3%
NISSAN QASHQAI92,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,0%
Toate (141)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE81,8%
VOLVO XC6081,8%
DACIA LOGAN71,6%
DACIA SANDERO71,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,6%
FORD FOCUS61,4%
AUDI A551,1%
BMW X151,1%
OPEL ASTRA51,1%
TOYOTA RAV451,1%
AUDI A340,9%
AUDI Q540,9%
BMW SERIA 540,9%
FORD MONDEO40,9%
HYUNDAI IX3540,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
MERCEDES-BENZ VITO40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
BMW SERIA 130,7%
BMW X330,7%
FIAT PUNTO30,7%
FORD C-MAX30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
OPEL CORSA30,7%
PEUGEOT 30830,7%
RENAULT CLIO30,7%
RENAULT LAGUNA30,7%
SEAT ALTEA30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SKODA SUPERB30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
SUZUKI S-CROSS30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
VOLKSWAGEN TOURAN30,7%
CITROEN C4 PICASSO20,5%
FIAT TIPO20,5%
FORD KUGA20,5%
FORD S-MAX20,5%
FORD TRANSIT20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
LEXUS RX20,5%
MAZDA 320,5%
MAZDA 520,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
OPEL MERIVA20,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT ATECA20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SSANGYONG TIVOLI20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLVO V5020,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN NEMO10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA STONIC10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VAUXHALL VECTRA10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12227,7%
Medii (D)9020,4%
Compacte (C)8318,8%
Monovolume (MPV)5011,3%
Mici (B)378,4%
Mini (A)317,0%
Mari și de lux (E)204,5%
Utilitare51,1%
Sport20,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37284,4%
Noi6915,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28765,1%
Benzină7717,5%
Hibrid368,2%
Electric306,8%
GPL112,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39288,9%
Companie4911,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18742,4%
Berlină cu hayon9220,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9020,4%
Berlină6915,6%
Cupeu30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7216,3%
75-109 kW21047,6%
110-149 kW10824,5%
150-219 kW204,5%
220 kW și peste10,2%
Necompletat306,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc204,5%
1000-1399 cmc439,8%
1400-1599 cmc10223,1%
1600-1999 cmc20546,5%
2000-2999 cmc398,8%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat306,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22624,8%
AUDI9610,5%
BMW829,0%
DACIA738,0%
FORD727,9%
OPEL657,1%
SKODA525,7%
MERCEDES-BENZ404,4%
SEAT262,8%
TOYOTA242,6%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT222,4%
PEUGEOT182,0%
HYUNDAI161,8%
VOLVO121,3%
LAND ROVER101,1%
NISSAN101,1%
MAZDA80,9%
KIA70,8%
SUZUKI70,8%
CHEVROLET50,5%
CITROEN50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
MITSUBISHI40,4%
DAEWOO30,3%
FIAT30,3%
SMART30,3%
DAIHATSU20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4970,0%
Export2130,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1115,7%
VOLKSWAGEN1115,7%
BMW710,0%
DACIA710,0%
SKODA68,6%
MERCEDES-BENZ57,1%
PEUGEOT45,7%
AUDI22,9%
FORD22,9%
MAZDA22,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT22,9%
TOYOTA22,9%
VOLVO22,9%
CITROEN11,4%
HYUNDAI11,4%
JEEP11,4%
KIA11,4%
LAND ROVER11,4%
MITSUBISHI11,4%
SEAT11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.