Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, decembrie 2024

Noi116+107,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare497+20,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări742+6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri104

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 115 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200005
200106
2002012
2003011
200409
2005012
2006028
2007033
2008041
2009031
2010032
2011041
2012037
2013029
2014025
2015024
2016024
2017020
2018015
2019021
2020015
2021011
202204
202314
20241151

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12019,6%
DACIA9415,3%
AUDI7412,1%
BMW548,8%
FORD304,9%
MERCEDES-BENZ294,7%
SKODA274,4%
SUZUKI243,9%
TOYOTA182,9%
VOLVO162,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT152,4%
SEAT152,4%
OPEL132,1%
KIA122,0%
PEUGEOT111,8%
MITSUBISHI81,3%
HYUNDAI71,1%
NISSAN71,1%
CITROEN50,8%
MINI50,8%
FIAT30,5%
LAND ROVER30,5%
MAZDA30,5%
SSANGYONG30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DS20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
MG10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING457,4%
VOLKSWAGEN GOLF325,2%
AUDI A4315,1%
DACIA DUSTER274,4%
VOLKSWAGEN POLO203,3%
BMW SERIA 3193,1%
VOLKSWAGEN PASSAT193,1%
DACIA SANDERO162,6%
FORD FOCUS132,1%
SKODA OCTAVIA122,0%
Toate (169)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN122,0%
SUZUKI GRAND VITARA111,8%
AUDI A6101,6%
AUDI Q5101,6%
AUDI A391,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
BMW SERIA 581,3%
BMW X381,3%
SEAT IBIZA81,3%
VOLVO XC6071,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
SUZUKI S-CROSS61,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
BMW SERIA 150,8%
DACIA LOGAN50,8%
NISSAN QASHQAI50,8%
SEAT LEON50,8%
SKODA FABIA50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
FORD KUGA40,7%
FORD TOURNEO CONNECT40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
MERCEDES-BENZ GLC40,7%
MITSUBISHI OUTLANDER40,7%
PEUGEOT 30840,7%
SKODA SUPERB40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
AUDI A530,5%
AUDI Q330,5%
BMW X130,5%
BMW X630,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MINI ONE30,5%
OPEL ASTRA30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI E-TRON20,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
DS DS720,3%
FORD GALAXY20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA RIO20,3%
KIA XCEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,3%
OPEL GRANDLAND20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA SCALA20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI S310,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
CITROEN C-ZERO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAEWOO MATIZ10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG ZS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SAAB 9-310,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18329,9%
Compacte (C)10917,8%
Medii (D)9515,5%
Mici (B)7912,9%
Monovolume (MPV)569,1%
Mini (A)508,2%
Mari și de lux (E)294,7%
Sport71,1%
Neclasificate30,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49781,1%
Noi11618,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39564,4%
Benzină10917,8%
Hibrid569,1%
Electric487,8%
GPL50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48178,5%
Companie13221,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27344,5%
Berlină cu hayon15925,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8814,4%
Berlină7812,7%
Cupeu101,6%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11618,9%
75-109 kW25541,6%
110-149 kW15325,0%
150-219 kW365,9%
220 kW și peste61,0%
Necompletat477,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc335,4%
1000-1399 cmc518,3%
1400-1599 cmc13822,5%
1600-1999 cmc28947,1%
2000-2999 cmc518,3%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat487,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19125,7%
BMW9312,5%
AUDI8010,8%
FORD537,1%
MERCEDES-BENZ506,7%
DACIA415,5%
OPEL385,1%
SKODA334,4%
TOYOTA253,4%
SEAT141,9%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI131,8%
RENAULT121,6%
PEUGEOT111,5%
VOLVO111,5%
MAZDA91,2%
NISSAN91,2%
HYUNDAI81,1%
JEEP70,9%
LAND ROVER70,9%
CITROEN50,7%
MINI50,7%
FIAT40,5%
CHEVROLET30,4%
MITSUBISHI30,4%
PORSCHE30,4%
CHRYSLER20,3%
DAIHATSU20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
ASIA10,1%
DAEWOO10,1%
KIA10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7774,0%
Export2726,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2423,1%
FORD1413,5%
MERCEDES-BENZ109,6%
BMW98,7%
AUDI87,7%
OPEL76,7%
DACIA54,8%
RENAULT54,8%
DAEWOO43,8%
FIAT21,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI21,9%
KIA21,9%
NISSAN21,9%
SKODA21,9%
CHEVROLET11,0%
DAIHATSU11,0%
JEEP11,0%
MAZDA11,0%
PEUGEOT11,0%
PORSCHE11,0%
SEAT11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.