Înmatriculări în județul Constanța, decembrie 2024

Noi257-12,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare625+1,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.196-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri258

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 43 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 250 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200000
200101
200202
200304
200409
2005016
2006016
2007027
2008024
2009035
2010042
2011042
2012036
2013033
2014029
2015031
2016037
2017035
2018034
2019044
2020040
2021043
2022022
2023717
20242503

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14316,2%
DACIA829,3%
BMW768,6%
SKODA707,9%
MERCEDES-BENZ657,4%
AUDI627,0%
HYUNDAI465,2%
RENAULT404,5%
TOYOTA404,5%
FORD384,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT273,1%
SEAT232,6%
MAZDA192,2%
VOLVO192,2%
KIA171,9%
NISSAN151,7%
OPEL141,6%
SSANGYONG111,2%
SUZUKI101,1%
TESLA70,8%
CITROEN60,7%
JAGUAR60,7%
MG60,7%
DS40,5%
CHEVROLET30,3%
CUPRA30,3%
JEEP30,3%
LEXUS30,3%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
FIAT20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
PONTIAC10,1%
SKYWELL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF364,1%
VOLKSWAGEN PASSAT343,9%
DACIA DUSTER273,1%
DACIA LOGAN273,1%
SKODA OCTAVIA252,9%
AUDI A4242,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,5%
HYUNDAI TUCSON202,3%
BMW SERIA 3182,1%
RENAULT MEGANE171,9%
Toate (216)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA SUPERB171,9%
BMW SERIA 5151,7%
DACIA SANDERO121,4%
SEAT LEON121,4%
TOYOTA RAV4121,4%
BMW X3111,3%
HYUNDAI I30111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
DACIA SPRING101,1%
MERCEDES-BENZ GLC101,1%
NISSAN QASHQAI101,1%
SKODA KODIAQ101,1%
FORD KUGA91,0%
AUDI A580,9%
BMW X180,9%
FORD FOCUS80,9%
PEUGEOT 300880,9%
SKODA FABIA80,9%
TOYOTA COROLLA80,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
FORD MONDEO70,8%
MAZDA CX-3070,8%
MERCEDES-BENZ CLA70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
TOYOTA YARIS CROSS70,8%
AUDI A660,7%
BMW SERIA 160,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MAZDA 360,7%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
OPEL ASTRA60,7%
PEUGEOT 50860,7%
TESLA MODEL 360,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI A350,6%
AUDI Q350,6%
FORD PUMA50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
RENAULT ARKANA50,6%
SEAT ALTEA50,6%
SSANGYONG KORANDO50,6%
SUZUKI S-CROSS50,6%
BMW X540,5%
DACIA LODGY40,5%
HYUNDAI KONA40,5%
KIA XCEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ GLA40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SKODA KAMIQ40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
AUDI Q530,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
FORD FIESTA30,3%
HYUNDAI I2030,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG HS30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SSANGYONG TORRES30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN POLO30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A820,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DS DS720,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT CLIO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI S610,1%
AUDI S810,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA LEON10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DS DS310,1%
DS DS410,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33237,6%
Compacte (C)18721,2%
Medii (D)15117,1%
Mici (B)869,8%
Monovolume (MPV)546,1%
Mari și de lux (E)394,4%
Mini (A)222,5%
Neclasificate60,7%
Sport40,5%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62570,9%
Noi25729,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42147,7%
Benzină20823,6%
Hibrid20723,5%
Electric242,7%
GPL222,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73283,0%
Companie15017,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38643,8%
Berlină cu hayon17920,3%
Berlină17119,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13215,0%
Cupeu91,0%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15517,6%
75-109 kW30634,7%
110-149 kW30534,6%
150-219 kW596,7%
220 kW și peste333,7%
Necompletat242,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc667,5%
1000-1399 cmc11312,8%
1400-1599 cmc22525,5%
1600-1999 cmc35239,9%
2000-2999 cmc9410,7%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat242,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN50723,1%
BMW2019,2%
AUDI1948,8%
SKODA1516,9%
DACIA1476,7%
MERCEDES-BENZ1285,8%
OPEL1285,8%
FORD1074,9%
RENAULT984,5%
SEAT673,1%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI622,8%
PEUGEOT562,6%
TOYOTA442,0%
NISSAN321,5%
MAZDA291,3%
FIAT221,0%
LAND ROVER221,0%
CITROEN211,0%
MITSUBISHI200,9%
VOLVO190,9%
PORSCHE170,8%
DAEWOO150,7%
KIA130,6%
SUZUKI130,6%
CHEVROLET120,5%
HONDA120,5%
MINI120,5%
SMART90,4%
ALFA ROMEO70,3%
JEEP50,2%
JAGUAR40,2%
SUBARU30,1%
CUPRA20,1%
DODGE20,1%
DS20,1%
INFINITI20,1%
LEXUS20,1%
MG20,1%
BENTLEY10,0%
GWM10,0%
LANCIA10,0%
PONTIAC10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21482,9%
Export4417,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3513,6%
OPEL259,7%
VOLKSWAGEN259,7%
FORD249,3%
DAEWOO238,9%
MERCEDES-BENZ197,4%
SKODA166,2%
AUDI124,7%
SEAT103,9%
FIAT83,1%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI83,1%
PEUGEOT83,1%
BMW72,7%
RENAULT51,9%
VOLVO51,9%
CITROEN41,6%
TOYOTA41,6%
MAZDA31,2%
MITSUBISHI31,2%
CHEVROLET20,8%
NISSAN20,8%
ROVER20,8%
ALFA ROMEO10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LAMBORGHINI10,4%
LINCOLN10,4%
PORSCHE10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.