Înmatriculări în județul Ilfov, decembrie 2024

Noi424-1,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare843+53,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.388+14,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 56 rulate, prima înmatriculare2019: 110 rulate, prima înmatriculare2020: 87 rulate, prima înmatriculare2021: 70 rulate, prima înmatriculare2022: 27 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 43 rulate, prima înmatriculare2024: 415 noi2024: 17 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200000
200102
200200
200305
200409
200507
2006011
2007015
2008021
2009027
2010035
2011044
2012043
2013037
2014040
2015043
2016045
2017043
2018056
20190110
2020087
2021070
2022027
2023943
202441517

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW14911,8%
MERCEDES-BENZ13010,3%
RENAULT1239,7%
VOLKSWAGEN1229,6%
SKODA1058,3%
DACIA1007,9%
TOYOTA846,6%
AUDI635,0%
FORD514,0%
HYUNDAI483,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT302,4%
KIA282,2%
OPEL282,2%
VOLVO262,1%
SEAT181,4%
TESLA171,3%
NISSAN131,0%
SUZUKI131,0%
MAZDA120,9%
MG120,9%
SSANGYONG120,9%
CITROEN100,8%
LEXUS100,8%
FIAT80,6%
JEEP70,6%
MITSUBISHI70,6%
LAND ROVER60,5%
MINI50,4%
PORSCHE50,4%
CUPRA40,3%
JAGUAR40,3%
DS30,2%
ALFA ROMEO20,2%
BENTLEY20,2%
HONDA20,2%
SMART20,2%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
LEAPMOTOR10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA544,3%
RENAULT CLIO453,6%
BMW SERIA 3393,1%
DACIA DUSTER373,0%
VOLKSWAGEN GOLF332,6%
DACIA LOGAN322,6%
RENAULT MEGANE282,2%
BMW SERIA 5262,1%
TOYOTA C-HR252,0%
TOYOTA COROLLA211,7%
Toate (256)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN201,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,4%
DACIA SANDERO171,4%
HYUNDAI TUCSON161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A161,3%
OPEL ASTRA161,3%
VOLVO XC60161,3%
AUDI A4151,2%
BMW X3151,2%
FORD FOCUS151,2%
TESLA MODEL 3151,2%
VOLKSWAGEN PASSAT151,2%
BMW X1141,1%
RENAULT KADJAR141,1%
HYUNDAI I30131,0%
FORD KUGA121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,0%
MERCEDES-BENZ GLC121,0%
MERCEDES-BENZ GLE110,9%
SKODA KODIAQ110,9%
SKODA SCALA110,9%
AUDI A5100,8%
AUDI A6100,8%
BMW SERIA 1100,8%
KIA SPORTAGE100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
AUDI Q590,7%
BMW X590,7%
MERCEDES-BENZ GLA90,7%
PEUGEOT 300890,7%
SKODA SUPERB90,7%
BMW X680,6%
MERCEDES-BENZ CLA80,6%
RENAULT TALISMAN80,6%
SKODA FABIA80,6%
SSANGYONG KORANDO80,6%
VOLKSWAGEN POLO80,6%
AUDI A370,6%
KIA XCEED70,6%
RENAULT ARKANA70,6%
SEAT LEON70,6%
VOLKSWAGEN ID 370,6%
DACIA SPRING60,5%
FORD MONDEO60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
MERCEDES-BENZ GLB60,5%
NISSAN QASHQAI60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
BMW SERIA 250,4%
BMW SERIA 450,4%
BMW X250,4%
DACIA LODGY50,4%
HYUNDAI SANTA FE50,4%
MERCEDES-BENZ EQE50,4%
MG HS50,4%
PEUGEOT 30850,4%
PEUGEOT 50850,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
TOYOTA PRIUS50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
BMW X440,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
FORD PUMA40,3%
HYUNDAI KONA40,3%
LEXUS UX40,3%
MAZDA 340,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT40,3%
MG MG340,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
RENAULT AUSTRAL40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SSANGYONG TIVOLI40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
DACIA DOKKER30,2%
FIAT 50030,2%
JEEP COMPASS30,2%
KIA CEED30,2%
LEXUS NX30,2%
MAZDA CX-3030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ EQA30,2%
MINI COOPER30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
VOLVO XC4030,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q820,2%
AUDI RS Q320,2%
BMW XM20,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN DS520,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD CAPRI20,2%
FORD EXPLORER20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP AVENGER20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA STONIC20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ EQS20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TESLA MODEL Y20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48838,5%
Compacte (C)28722,7%
Mici (B)16312,9%
Medii (D)15011,8%
Mari și de lux (E)655,1%
Monovolume (MPV)534,2%
Mini (A)231,8%
Neclasificate191,5%
Sport161,3%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84366,5%
Noi42433,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46036,3%
Hibrid38730,5%
Benzină32225,4%
Electric604,7%
GPL383,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74258,6%
Companie52541,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51340,5%
Berlină cu hayon30524,1%
Berlină25019,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16513,0%
Cupeu201,6%
Cabriolet131,0%
Berlină10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28222,3%
75-109 kW38330,2%
110-149 kW39731,3%
150-219 kW876,9%
220 kW și peste594,7%
Necompletat594,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1229,6%
1000-1399 cmc15011,8%
1400-1599 cmc34627,3%
1600-1999 cmc44335,0%
2000-2999 cmc1249,8%
3000 cmc și peste221,7%
Necompletat604,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA29412,3%
VOLKSWAGEN29212,2%
BMW26811,2%
MERCEDES-BENZ1667,0%
SKODA1626,8%
OPEL1556,5%
FORD1536,4%
RENAULT1476,2%
AUDI1456,1%
TOYOTA843,5%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT662,8%
HYUNDAI582,4%
KIA381,6%
SEAT351,5%
FIAT291,2%
CITROEN281,2%
LAND ROVER281,2%
MAZDA281,2%
NISSAN281,2%
VOLVO231,0%
PORSCHE190,8%
CHEVROLET170,7%
SUZUKI160,7%
SMART140,6%
MINI130,5%
HONDA120,5%
MITSUBISHI110,5%
TESLA100,4%
JEEP80,3%
LEXUS80,3%
JAGUAR60,3%
ALFA ROMEO50,2%
DAEWOO40,2%
SUBARU40,2%
DODGE20,1%
SAAB20,1%
BENTLEY10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
INFINITI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
ROVER10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8160,0%
Export5137,8%
Înmatriculat pentru export32,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1511,1%
DACIA139,6%
VOLKSWAGEN139,6%
BMW107,4%
FORD107,4%
RENAULT107,4%
MERCEDES-BENZ96,7%
SKODA96,7%
AUDI53,7%
DAEWOO53,7%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT43,0%
CHEVROLET32,2%
FIAT32,2%
HONDA32,2%
TOYOTA32,2%
VOLVO32,2%
CITROEN21,5%
HYUNDAI21,5%
PORSCHE21,5%
SAAB21,5%
CHRYSLER10,7%
LAND ROVER10,7%
MASERATI10,7%
MAZDA10,7%
MITSUBISHI10,7%
ROLLS-ROYCE10,7%
SEAT10,7%
SMART10,7%
TESLA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.