Înmatriculări în județul Botoșani, decembrie 2024

Noi38+15,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare625+45,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări898+0,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri157

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 38 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200003
200103
200204
2003010
2004017
2005039
2006040
2007050
2008054
2009041
2010056
2011045
2012043
2013041
2014041
2015027
2016021
2017021
2018011
2019022
2020015
2021011
202204
202301
2024382

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19329,1%
AUDI8312,5%
BMW7611,5%
RENAULT375,6%
MERCEDES-BENZ324,8%
FORD294,4%
NISSAN274,1%
DACIA243,6%
SKODA213,2%
OPEL172,6%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,6%
PEUGEOT162,4%
HYUNDAI121,8%
VOLVO121,8%
KIA91,4%
TOYOTA91,4%
FIAT81,2%
CITROEN60,9%
SUZUKI60,9%
MITSUBISHI50,8%
MAZDA30,5%
SSANGYONG30,5%
DS20,3%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
TESLA20,3%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
MASERATI10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF588,8%
VOLKSWAGEN PASSAT538,0%
AUDI A4335,0%
BMW SERIA 3213,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,9%
BMW X3182,7%
RENAULT MEGANE172,6%
AUDI A6162,4%
BMW SERIA 5162,4%
NISSAN QASHQAI162,4%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN152,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS142,1%
AUDI Q5121,8%
AUDI A591,4%
SKODA OCTAVIA91,4%
VOLKSWAGEN POLO91,4%
FORD FOCUS81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,2%
AUDI A371,1%
BMW SERIA 171,1%
DACIA DUSTER71,1%
DACIA SPRING71,1%
SEAT IBIZA71,1%
VOLKSWAGEN CADDY71,1%
OPEL ASTRA60,9%
SKODA FABIA60,9%
AUDI Q350,8%
BMW X150,8%
DACIA SANDERO50,8%
FORD FIESTA50,8%
FORD MONDEO50,8%
NISSAN QASHQAI+250,8%
OPEL ZAFIRA50,8%
PEUGEOT 50850,8%
RENAULT SCENIC50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
VOLVO XC6050,8%
BMW X440,6%
DACIA LOGAN40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
NISSAN JUKE40,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT CLIO40,6%
FIAT PUNTO30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD S-MAX30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA SUPERB30,5%
BMW SERIA 220,3%
CITROEN C120,3%
CITROEN C520,3%
HYUNDAI I3020,3%
JEEP COMPASS20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS410,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LEXUS LS10,2%
LEXUS RX10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT EXPERT10,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17225,9%
Medii (D)14822,3%
Compacte (C)14321,6%
Monovolume (MPV)7811,8%
Mici (B)527,8%
Mari și de lux (E)456,8%
Mini (A)182,7%
Utilitare40,6%
Sport20,3%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62594,3%
Noi385,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50175,6%
Benzină11016,6%
Hibrid395,9%
Electric91,4%
GPL40,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61392,5%
Companie507,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33550,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12018,1%
Berlină10315,5%
Berlină cu hayon9714,6%
Cupeu50,8%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9614,5%
75-109 kW34251,6%
110-149 kW18527,9%
150-219 kW253,8%
220 kW și peste60,9%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc172,6%
1000-1399 cmc6610,0%
1400-1599 cmc15323,1%
1600-1999 cmc35753,8%
2000-2999 cmc609,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat91,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25128,0%
AUDI11012,2%
BMW9110,1%
OPEL667,3%
FORD556,1%
MERCEDES-BENZ475,2%
SKODA424,7%
DACIA404,5%
RENAULT262,9%
TOYOTA182,0%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT141,6%
HYUNDAI131,4%
MAZDA131,4%
NISSAN131,4%
SEAT131,4%
VOLVO111,2%
LAND ROVER91,0%
FIAT80,9%
KIA70,8%
CITROEN60,7%
HONDA60,7%
MITSUBISHI60,7%
PORSCHE50,6%
SUZUKI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
DODGE30,3%
LEXUS30,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14189,8%
Export1610,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4528,7%
OPEL2113,4%
AUDI138,3%
FORD106,4%
BMW85,1%
DAEWOO85,1%
MERCEDES-BENZ85,1%
DACIA74,5%
RENAULT53,2%
SKODA42,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT31,9%
LAND ROVER31,9%
TOYOTA31,9%
CITROEN21,3%
HYUNDAI21,3%
MAZDA21,3%
PORSCHE21,3%
SEAT21,3%
VOLVO21,3%
CHEVROLET10,6%
HONDA10,6%
KIA10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
PEUGEOT10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.