Înmatriculări în județul Suceava, decembrie 2024

Noi94+20,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.051+14,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.659+1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri367

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 61 rulate, prima înmatriculare2007: 68 rulate, prima înmatriculare2008: 82 rulate, prima înmatriculare2009: 86 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 74 rulate, prima înmatriculare2013: 79 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 62 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 92 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200007
200109
2002012
2003015
2004021
2005032
2006061
2007068
2008082
2009086
2010075
2011083
2012074
2013079
2014056
2015062
2016050
2017028
2018030
2019044
2020035
2021018
202206
202329
2024921

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30826,9%
AUDI15713,7%
BMW837,2%
DACIA685,9%
MERCEDES-BENZ615,3%
FORD575,0%
SKODA484,2%
RENAULT443,8%
NISSAN433,8%
VOLVO413,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT322,8%
OPEL302,6%
TOYOTA262,3%
HYUNDAI221,9%
PEUGEOT191,7%
KIA141,2%
CITROEN131,1%
SUZUKI121,0%
MAZDA111,0%
MITSUBISHI100,9%
LAND ROVER60,5%
ALFA ROMEO50,4%
FIAT50,4%
MG50,4%
HONDA40,3%
JEEP40,3%
CHEVROLET30,3%
MINI30,3%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
DAIHATSU10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4746,5%
VOLKSWAGEN PASSAT685,9%
VOLKSWAGEN GOLF564,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN413,6%
DACIA DUSTER383,3%
AUDI A6332,9%
VOLKSWAGEN POLO252,2%
VOLKSWAGEN TOURAN252,2%
NISSAN QASHQAI242,1%
SKODA OCTAVIA232,0%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3221,9%
BMW SERIA 3201,7%
FORD FOCUS201,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,7%
VOLVO XC60201,7%
BMW SERIA 5161,4%
AUDI A3141,2%
AUDI Q5141,2%
DACIA SANDERO141,2%
VOLKSWAGEN CADDY141,2%
VOLKSWAGEN SHARAN131,1%
AUDI Q3111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,0%
DACIA LOGAN100,9%
BMW X190,8%
KIA SPORTAGE90,8%
NISSAN X-TRAIL90,8%
OPEL ASTRA90,8%
RENAULT MEGANE90,8%
SEAT IBIZA90,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
FORD FIESTA80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
RENAULT CLIO80,7%
VOLKSWAGEN JETTA80,7%
FORD MONDEO70,6%
SEAT ALTEA70,6%
SEAT LEON70,6%
SKODA FABIA70,6%
BMW SERIA 160,5%
FORD S-MAX60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
SKODA SUPERB60,5%
AUDI Q750,4%
HYUNDAI I3050,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
NISSAN QASHQAI+250,4%
OPEL CORSA50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
RENAULT TRAFIC50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
VOLVO V6050,4%
VOLVO XC9050,4%
FORD GALAXY40,3%
FORD KUGA40,3%
MERCEDES-BENZ GLK40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SEAT EXEO40,3%
TOYOTA AVENSIS40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,3%
AUDI A530,3%
BMW SERIA 430,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C530,3%
DACIA JOGGER30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA AYGO30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO S6030,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HYUNDAI GETZ20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR XE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MG ZS20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN PULSAR20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 10720,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 40820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36031,4%
Medii (D)22419,6%
Compacte (C)20417,8%
Monovolume (MPV)14913,0%
Mici (B)1139,9%
Mari și de lux (E)665,8%
Mini (A)121,0%
Sport100,9%
Utilitare50,4%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.05191,8%
Noi948,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină84573,8%
Benzină19517,0%
Hibrid887,7%
GPL121,0%
Electric50,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.01088,2%
Companie13511,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break59351,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20417,8%
Berlină cu hayon19216,8%
Berlină14212,4%
Cupeu90,8%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18816,4%
75-109 kW56949,7%
110-149 kW30526,6%
150-219 kW685,9%
220 kW și peste100,9%
Necompletat50,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc514,5%
1000-1399 cmc1059,2%
1400-1599 cmc25622,4%
1600-1999 cmc61553,7%
2000-2999 cmc1119,7%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat50,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49429,8%
AUDI22913,8%
BMW1458,7%
MERCEDES-BENZ1066,4%
DACIA905,4%
FORD895,4%
SKODA754,5%
OPEL643,9%
RENAULT402,4%
TOYOTA372,2%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO362,2%
SEAT281,7%
NISSAN261,6%
PEUGEOT241,4%
FIAT181,1%
SUZUKI181,1%
HYUNDAI161,0%
LAND ROVER161,0%
MAZDA140,8%
CITROEN120,7%
MITSUBISHI110,7%
MINI100,6%
CHEVROLET80,5%
KIA80,5%
JEEP70,4%
SMART60,4%
PORSCHE50,3%
HONDA40,2%
ALFA ROMEO30,2%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
BENTLEY10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare33190,2%
Export369,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12133,0%
OPEL4010,9%
FORD3710,1%
AUDI308,2%
DACIA226,0%
MERCEDES-BENZ215,7%
SKODA133,5%
BMW113,0%
RENAULT113,0%
PEUGEOT102,7%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT82,2%
FIAT71,9%
DAEWOO41,1%
LAND ROVER41,1%
MAZDA41,1%
NISSAN41,1%
CHEVROLET20,5%
CITROEN20,5%
HONDA20,5%
HYUNDAI20,5%
KIA20,5%
ALFA ROMEO10,3%
CHRYSLER10,3%
JEEP10,3%
LANDWIND10,3%
MITSUBISHI10,3%
ROVER10,3%
SMART10,3%
SSANGYONG10,3%
SUZUKI10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.