Înmatriculări în județul Bihor, decembrie 2024

Noi128-12,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.132+37,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.541-6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri244

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 64 rulate, prima înmatriculare2009: 85 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 66 rulate, prima înmatriculare2015: 68 rulate, prima înmatriculare2016: 59 rulate, prima înmatriculare2017: 57 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 59 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 120 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200006
200107
200209
2003014
2004023
2005039
2006060
2007058
2008064
2009085
2010070
2011085
2012072
2013064
2014066
2015068
2016059
2017057
2018042
2019159
2020046
2021041
2022113
2023612
20241207

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29623,5%
AUDI13110,4%
BMW1199,4%
DACIA927,3%
MERCEDES-BENZ846,7%
SKODA725,7%
FORD665,2%
RENAULT614,8%
OPEL453,6%
HYUNDAI443,5%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO362,9%
PEUGEOT352,8%
SEAT302,4%
NISSAN231,8%
KIA181,4%
TOYOTA171,3%
SUZUKI131,0%
CITROEN110,9%
MAZDA100,8%
FIAT80,6%
LEXUS60,5%
ALFA ROMEO40,3%
CHEVROLET40,3%
CUPRA40,3%
JEEP40,3%
LAND ROVER40,3%
MG30,2%
MINI30,2%
MITSUBISHI30,2%
TESLA30,2%
FERRARI20,2%
HONDA20,2%
CHRYSLER10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LEAPMOTOR10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF897,1%
VOLKSWAGEN PASSAT796,3%
AUDI A4614,8%
BMW SERIA 3534,2%
SKODA OCTAVIA362,9%
DACIA DUSTER332,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN312,5%
OPEL ASTRA262,1%
FORD FOCUS252,0%
DACIA LOGAN241,9%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E231,8%
VOLKSWAGEN POLO221,7%
BMW SERIA 5211,7%
AUDI A3201,6%
AUDI A6201,6%
RENAULT MEGANE171,4%
HYUNDAI TUCSON161,3%
DACIA SANDERO141,1%
VOLKSWAGEN SHARAN141,1%
SKODA SUPERB131,0%
MERCEDES-BENZ GLC121,0%
NISSAN QASHQAI121,0%
RENAULT CLIO121,0%
SKODA FABIA110,9%
VOLKSWAGEN TOURAN110,9%
BMW X3100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,8%
MERCEDES-BENZ GLE100,8%
VOLKSWAGEN CC100,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,8%
BMW X190,7%
HYUNDAI I3090,7%
PEUGEOT 30890,7%
VOLVO XC6090,7%
AUDI A580,6%
DACIA SPRING80,6%
FORD MONDEO80,6%
RENAULT KADJAR80,6%
SEAT ALHAMBRA80,6%
AUDI Q570,6%
FORD PUMA70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SEAT LEON70,6%
SEAT IBIZA60,5%
VOLKSWAGEN JETTA60,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
VOLVO V4060,5%
BMW SERIA 150,4%
BMW SERIA 450,4%
DACIA LODGY50,4%
FORD FIESTA50,4%
FORD KUGA50,4%
HYUNDAI I2050,4%
HYUNDAI KONA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 50850,4%
SEAT ALTEA50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
AUDI Q340,3%
AUDI Q740,3%
CITROEN C440,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
DACIA DOKKER40,3%
DACIA JOGGER40,3%
FORD TRANSIT40,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
KIA CEED40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 500840,3%
RENAULT KANGOO40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
ALFA ROMEO 15930,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 630,2%
BMW X530,2%
CITROEN C330,2%
FIAT 50030,2%
FORD GALAXY30,2%
LEXUS NX30,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL ANTARA30,2%
OPEL MOKKA30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 20630,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO S4030,2%
VOLVO V5030,2%
VOLVO XC4030,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI E-TRON20,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLVO EX3020,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q610,1%
AUDI Q810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34027,0%
Compacte (C)30624,3%
Medii (D)26721,2%
Mici (B)12810,2%
Monovolume (MPV)1108,7%
Mari și de lux (E)745,9%
Mini (A)171,3%
Sport70,6%
Utilitare70,6%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.13289,8%
Noi12810,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină80864,1%
Benzină27121,5%
Hibrid13610,8%
Electric302,4%
GPL151,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.08285,9%
Companie17814,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63250,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21316,9%
Berlină cu hayon20116,0%
Berlină19015,1%
Cabriolet121,0%
Cupeu121,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22317,7%
75-109 kW54543,3%
110-149 kW37129,4%
150-219 kW745,9%
220 kW și peste171,3%
Necompletat302,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc574,5%
1000-1399 cmc13610,8%
1400-1599 cmc31324,8%
1600-1999 cmc59847,5%
2000-2999 cmc1179,3%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat302,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38825,2%
OPEL1258,1%
BMW1217,9%
DACIA1197,7%
AUDI1177,6%
FORD1046,7%
MERCEDES-BENZ1016,6%
SKODA815,3%
RENAULT503,2%
PEUGEOT473,0%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,0%
HYUNDAI291,9%
FIAT251,6%
MAZDA201,3%
SEAT201,3%
SUZUKI201,3%
CITROEN181,2%
NISSAN151,0%
MITSUBISHI140,9%
VOLVO130,8%
LAND ROVER110,7%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,5%
DAEWOO70,5%
KIA60,4%
MINI60,4%
PORSCHE60,4%
SMART60,4%
JEEP40,3%
LEXUS40,3%
SANTANA30,2%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
TESLA20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
HUMMER10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16266,4%
Export8133,2%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6024,6%
FORD3012,3%
DACIA187,4%
OPEL187,4%
AUDI124,9%
BMW124,9%
MERCEDES-BENZ124,9%
SKODA124,9%
PEUGEOT93,7%
FIAT83,3%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT83,3%
SEAT83,3%
DAEWOO52,0%
MAZDA52,0%
ALFA ROMEO31,2%
HYUNDAI31,2%
PORSCHE31,2%
VOLVO31,2%
CHEVROLET20,8%
CITROEN20,8%
MITSUBISHI20,8%
TOYOTA20,8%
ALPINA10,4%
CHRYSLER10,4%
FERRARI10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
NISSAN10,4%
SANTANA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.