Înmatriculări în județul Mehedinți, decembrie 2024

Noi45+28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare442+21,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări580-7,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri125

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 45 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200003
200107
2002011
2003018
2004022
2005024
2006038
2007038
2008031
2009031
2010026
2011026
2012043
2013019
2014020
2015022
2016013
2017011
201807
2019011
202009
202105
202201
202301
2024452

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11323,2%
AUDI6513,3%
BMW6212,7%
DACIA377,6%
OPEL316,4%
MERCEDES-BENZ265,3%
RENAULT265,3%
SKODA204,1%
FORD183,7%
NISSAN122,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT112,3%
PEUGEOT102,1%
HYUNDAI81,6%
CITROEN61,2%
MAZDA51,0%
VOLVO51,0%
FIAT40,8%
KIA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
JEEP20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
SUBARU20,4%
SUZUKI20,4%
TOYOTA20,4%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
MG10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4377,6%
VOLKSWAGEN GOLF296,0%
VOLKSWAGEN PASSAT285,8%
BMW SERIA 3183,7%
DACIA DUSTER153,1%
OPEL ASTRA153,1%
BMW SERIA 5132,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,7%
DACIA SPRING122,5%
VOLKSWAGEN TOURAN112,3%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI102,1%
BMW SERIA 191,9%
BMW X391,9%
AUDI A681,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,6%
SKODA OCTAVIA81,6%
VOLKSWAGEN SHARAN81,6%
AUDI A371,4%
DACIA LOGAN71,4%
RENAULT CLIO71,4%
VOLKSWAGEN POLO71,4%
AUDI A561,2%
SKODA FABIA61,2%
SKODA SUPERB61,2%
FORD GALAXY51,0%
OPEL CORSA51,0%
RENAULT MEGANE51,0%
RENAULT SCENIC51,0%
SEAT ALHAMBRA51,0%
VOLKSWAGEN JETTA51,0%
BMW X140,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
ALFA ROMEO 15930,6%
BMW X530,6%
BMW X630,6%
DACIA SANDERO30,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD KUGA30,6%
FORD MONDEO30,6%
OPEL MERIVA30,6%
OPEL VIVARO30,6%
RENAULT ESPACE30,6%
SEAT IBIZA30,6%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
BMW X420,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FOCUS20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA CEED20,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MINI COOPER20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 500820,4%
SEAT LEON20,4%
SMART FORFOUR20,4%
VOLVO V6020,4%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI TT10,2%
BMW IX310,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS510,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI TRAJET10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA XEDOS 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG EHS10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT EXEO10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUBARU JUSTY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)11523,6%
Compacte (C)10321,1%
SUV9820,1%
Monovolume (MPV)6012,3%
Mici (B)5511,3%
Mari și de lux (E)326,6%
Mini (A)153,1%
Neclasificate30,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44290,8%
Noi459,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32767,1%
Benzină11423,4%
Hibrid234,7%
Electric142,9%
GPL91,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46194,7%
Companie265,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19439,8%
Berlină10722,0%
Berlină cu hayon9519,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8517,5%
Cabriolet40,8%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8317,0%
75-109 kW24650,5%
110-149 kW12024,6%
150-219 kW173,5%
220 kW și peste71,4%
Necompletat142,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,3%
1000-1399 cmc6613,6%
1400-1599 cmc9619,7%
1600-1999 cmc25652,6%
2000-2999 cmc377,6%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat142,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13523,3%
BMW8114,0%
AUDI6611,4%
OPEL579,8%
MERCEDES-BENZ345,9%
FORD335,7%
DACIA315,3%
RENAULT244,1%
PEUGEOT234,0%
SEAT213,6%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA193,3%
MAZDA61,0%
SMART50,9%
VOLVO50,9%
CITROEN40,7%
SUZUKI40,7%
DAEWOO30,5%
FIAT30,5%
HYUNDAI30,5%
NISSAN30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
KIA20,3%
SUBARU20,3%
TOYOTA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10483,2%
Export2116,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2620,8%
VOLKSWAGEN2016,0%
DACIA1814,4%
BMW118,8%
PEUGEOT86,4%
MERCEDES-BENZ75,6%
RENAULT75,6%
AUDI64,8%
FORD54,0%
SKODA43,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,4%
ALFA ROMEO21,6%
DAEWOO21,6%
HYUNDAI21,6%
CITROEN10,8%
MAZDA10,8%
SEAT10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.