Înmatriculări în județul Vâlcea, decembrie 2024

Noi98-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare604+23,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.155+7,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri130

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 96 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200003
200102
200206
2003010
2004014
2005026
2006022
2007137
2008036
2009052
2010047
2011045
2012048
2013036
2014037
2015037
2016019
2017028
2018017
2019028
2020026
2021015
202204
202313
2024961

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13018,5%
DACIA8311,8%
BMW8211,7%
AUDI699,8%
RENAULT547,7%
SKODA476,7%
MERCEDES-BENZ344,8%
FORD334,7%
OPEL294,1%
HYUNDAI142,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,0%
VOLVO142,0%
NISSAN131,9%
PEUGEOT131,9%
SUZUKI131,9%
FIAT91,3%
KIA91,3%
CITROEN81,1%
SEAT81,1%
MAZDA50,7%
MINI30,4%
SMART30,4%
CHEVROLET20,3%
MITSUBISHI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DR10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
SZUKI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF476,7%
VOLKSWAGEN PASSAT344,9%
BMW SERIA 3294,1%
DACIA LOGAN284,0%
SKODA OCTAVIA263,7%
BMW SERIA 5253,6%
DACIA DUSTER243,4%
AUDI A4233,3%
RENAULT MEGANE172,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,3%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS152,1%
AUDI A6142,0%
DACIA SANDERO142,0%
DACIA SPRING142,0%
OPEL ASTRA101,4%
AUDI A591,3%
RENAULT CLIO91,3%
SKODA FABIA91,3%
VOLKSWAGEN TOURAN91,3%
BMW X381,1%
FORD FIESTA81,1%
NISSAN QASHQAI81,1%
VOLKSWAGEN POLO81,1%
VOLVO XC6081,1%
AUDI Q571,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
OPEL CORSA71,0%
RENAULT CAPTUR71,0%
AUDI A360,9%
BMW SERIA 160,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
BMW X150,7%
CITROEN C550,7%
AUDI Q340,6%
FIAT PUNTO40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
NISSAN JUKE40,6%
OPEL MERIVA40,6%
RENAULT ESPACE40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA RAV440,6%
BMW SERIA 230,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
KIA CEED30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MINI ONE30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
BMW X520,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT 50020,3%
FORD FUSION20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I2020,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DR DR510,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI SONATA10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SOUL10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLE10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MG ZS10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL VIVARO10,1%
PEUGEOT 10610,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20610,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT ION10,1%
PEUGEOT PARTNER10,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
SEAT EXEO10,1%
SEAT TARRACO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17424,8%
Compacte (C)16022,8%
Medii (D)12217,4%
Mici (B)10515,0%
Monovolume (MPV)568,0%
Mari și de lux (E)517,3%
Mini (A)233,3%
Neclasificate60,9%
Utilitare30,4%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60486,0%
Noi9814,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43461,8%
Benzină16623,6%
Hibrid618,7%
GPL213,0%
Electric192,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61687,7%
Companie8612,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32546,3%
Berlină cu hayon14019,9%
Berlină12317,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10314,7%
Cupeu60,9%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16323,2%
75-109 kW30042,7%
110-149 kW18025,6%
150-219 kW344,8%
220 kW și peste71,0%
Necompletat182,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc497,0%
1000-1399 cmc9313,2%
1400-1599 cmc16924,1%
1600-1999 cmc32646,4%
2000-2999 cmc466,6%
Necompletat192,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24321,0%
BMW14612,6%
DACIA1089,4%
AUDI1038,9%
OPEL827,1%
SKODA706,1%
FORD645,5%
MERCEDES-BENZ494,2%
RENAULT484,2%
PEUGEOT292,5%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA221,9%
SUZUKI181,6%
SEAT161,4%
CITROEN151,3%
FIAT151,3%
LAND ROVER151,3%
HYUNDAI141,2%
NISSAN131,1%
CHEVROLET100,9%
SMART100,9%
JEEP90,8%
KIA90,8%
VOLVO90,8%
DAEWOO80,7%
MAZDA60,5%
MITSUBISHI60,5%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8263,1%
Export4836,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3325,4%
OPEL1813,8%
AUDI1511,5%
BMW96,9%
FORD86,2%
MERCEDES-BENZ86,2%
CITROEN75,4%
RENAULT64,6%
DACIA43,1%
FIAT43,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,3%
ALFA ROMEO21,5%
DAEWOO21,5%
MITSUBISHI21,5%
SEAT21,5%
CHRYSLER10,8%
HYUNDAI10,8%
JEEP10,8%
KIA10,8%
NISSAN10,8%
PORSCHE10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.