Înmatriculări în județul Galați, decembrie 2024

Noi119-2,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare687+37,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.341+13,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri318

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 40 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 115 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200103
200203
200304
200408
2005019
2006028
2007025
2008025
2009039
2010046
2011063
2012054
2013036
2014039
2015044
2016036
2017030
2018040
2019045
2020046
2021029
2022010
202349
20241152

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14818,4%
BMW8911,0%
AUDI739,1%
DACIA637,8%
RENAULT607,4%
FORD546,7%
SKODA415,1%
MERCEDES-BENZ364,5%
OPEL324,0%
HYUNDAI273,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO253,1%
NISSAN202,5%
TOYOTA202,5%
PEUGEOT172,1%
MAZDA162,0%
KIA131,6%
SEAT131,6%
SUZUKI81,0%
FIAT60,7%
CITROEN50,6%
MG50,6%
MITSUBISHI50,6%
DS40,5%
JEEP40,5%
PORSCHE40,5%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
TESLA20,2%
CHEVROLET10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF465,7%
VOLKSWAGEN PASSAT354,4%
AUDI A4273,4%
BMW SERIA 3273,4%
DACIA DUSTER273,4%
SKODA OCTAVIA263,2%
FORD FOCUS222,7%
BMW SERIA 5182,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,1%
RENAULT MEGANE162,0%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN141,7%
AUDI A6131,6%
DACIA LOGAN131,6%
FORD KUGA131,6%
NISSAN QASHQAI131,6%
BMW X3121,5%
DACIA SPRING121,5%
VOLVO XC60121,5%
HYUNDAI TUCSON101,2%
OPEL ASTRA101,2%
AUDI Q591,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW X191,1%
DACIA SANDERO91,1%
RENAULT KADJAR81,0%
KIA SPORTAGE70,9%
VOLKSWAGEN CC70,9%
AUDI A360,7%
AUDI A560,7%
FORD FIESTA60,7%
HYUNDAI I3060,7%
MAZDA CX-3060,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
RENAULT CLIO60,7%
RENAULT ESPACE60,7%
SKODA KODIAQ60,7%
TOYOTA RAV460,7%
FORD MONDEO50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
OPEL CORSA50,6%
OPEL ZAFIRA50,6%
PEUGEOT 50850,6%
SEAT LEON50,6%
SKODA FABIA50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
AUDI Q340,5%
DS DS740,5%
HYUNDAI IX3540,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MG ZS40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN POLO40,5%
VOLVO XC4040,5%
BMW X430,4%
BMW X630,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ATECA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X520,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
JEEP AVENGER20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL AGILA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS310,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT QUBO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-8010,1%
MAZDA MX-510,1%
MAZDA RX-810,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28134,9%
Compacte (C)17621,8%
Medii (D)13817,1%
Monovolume (MPV)668,2%
Mici (B)647,9%
Mari și de lux (E)496,1%
Mini (A)212,6%
Sport50,6%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68785,2%
Noi11914,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48660,3%
Benzină16420,3%
Hibrid12215,1%
Electric212,6%
GPL131,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72389,7%
Companie8310,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37646,7%
Berlină cu hayon15719,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14217,6%
Berlină12014,9%
Cupeu60,7%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11914,8%
75-109 kW33040,9%
110-149 kW26733,1%
150-219 kW516,3%
220 kW și peste182,2%
Necompletat212,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc405,0%
1000-1399 cmc799,8%
1400-1599 cmc21626,8%
1600-1999 cmc36645,4%
2000-2999 cmc8310,3%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat212,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32424,2%
AUDI13910,4%
DACIA13410,0%
BMW1269,4%
OPEL856,3%
MERCEDES-BENZ846,3%
FORD816,0%
SKODA745,5%
RENAULT685,1%
TOYOTA292,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI272,0%
PEUGEOT261,9%
SEAT171,3%
FIAT151,1%
NISSAN131,0%
MAZDA120,9%
VOLVO110,8%
LAND ROVER100,7%
KIA80,6%
CITROEN60,4%
CHEVROLET50,4%
DAEWOO50,4%
HONDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
SUZUKI50,4%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
MASERATI20,1%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
LYNK&CO10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare26182,1%
Export5617,6%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4915,4%
OPEL4112,9%
DACIA4012,6%
FORD4012,6%
MERCEDES-BENZ216,6%
AUDI196,0%
BMW144,4%
DAEWOO134,1%
FIAT103,1%
HYUNDAI103,1%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA103,1%
RENAULT82,5%
PEUGEOT72,2%
TOYOTA51,6%
NISSAN41,3%
CITROEN30,9%
KIA30,9%
SEAT30,9%
CHEVROLET20,6%
MAZDA20,6%
ALFA ROMEO10,3%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
LEXUS10,3%
OLTCIT10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
SAAB10,3%
SUZUKI10,3%
VAUXHALL10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.