Înmatriculări TOYOTA, septembrie 2025

Noi1.057+28,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare711+20,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.636+18,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri75

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 70 rulate, prima înmatriculare2020: 69 rulate, prima înmatriculare2021: 104 rulate, prima înmatriculare2022: 38 rulate, prima înmatriculare2023: 42 rulate, prima înmatriculare2024: 90 noi2024: 19 rulate, prima înmatriculare2025: 967 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200103
200204
200306
2004011
200509
2006022
2007014
2008013
2009014
2010017
2011025
2012014
2013015
2014027
2015030
2016035
2017041
2018053
2019070
2020069
20210104
2022038
2023042
20249019
20259674

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA44425,1%
RAV441523,5%
C-HR29516,7%
YARIS CROSS23013,0%
YARIS1015,7%
AURIS864,9%
PRIUS482,7%
AVENSIS321,8%
CAMRY221,2%
LAND CRUISER221,2%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AYGO150,8%
VERSO110,6%
PRIUS PLUS100,6%
PROACE90,5%
COROLLA VERSO50,3%
AYGO X40,2%
URBAN CRUISER40,2%
BZ4X30,2%
PROACE CITY30,2%
CELICA20,1%
IQ20,1%
Model necompletat20,1%
PREVIA10,1%
SOARER10,1%
SUPRA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV97355,0%
Compacte (C)57832,7%
Mici (B)1015,7%
Medii (D)543,1%
Monovolume (MPV)392,2%
Mini (A)171,0%
Neclasificate30,2%
Sport30,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București73641,6%
Cluj1076,1%
Brașov895,0%
Ilfov885,0%
Iași764,3%
Timiș462,6%
Constanța442,5%
Prahova372,1%
Suceava352,0%
Bacău321,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț321,8%
Dolj311,8%
Argeș291,6%
Bihor291,6%
Vrancea261,5%
Maramureș231,3%
Sibiu211,2%
Galați201,1%
Harghita201,1%
Mureș201,1%
Bistrița-Năsăud171,0%
Hunedoara160,9%
Botoșani150,8%
Călărași140,8%
Vâlcea140,8%
Buzău130,7%
Dâmbovița130,7%
Gorj120,7%
Vaslui120,7%
Alba110,6%
Arad110,6%
Brăila110,6%
Giurgiu100,6%
Olt100,6%
Caraș-Severin90,5%
Covasna90,5%
Satu Mare90,5%
Ialomița60,3%
Mehedinți50,3%
Tulcea40,2%
Sălaj30,2%
Teleorman30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.05759,8%
Rulate, prima înmatriculare71140,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1.49684,6%
Motorină1367,7%
Benzină1317,4%
Electric30,2%
GPL20,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98355,6%
Companie78544,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon51829,3%
Break49227,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)44925,4%
Berlină30317,1%
Cupeu60,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.07560,8%
75-109 kW1327,5%
110-149 kW53630,3%
150-219 kW211,2%
220 kW și peste10,1%
Necompletat30,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc341,9%
1000-1399 cmc382,1%
1400-1599 cmc34719,6%
1600-1999 cmc92652,4%
2000-2999 cmc41923,7%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat30,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București43526,6%
Ilfov955,8%
Brașov935,7%
Iași885,4%
Cluj754,6%
Suceava563,4%
Timiș553,4%
Dolj503,1%
Constanța482,9%
Prahova442,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău432,6%
Argeș412,5%
Harghita402,4%
Mureș352,1%
Sibiu342,1%
Neamț332,0%
Bihor231,4%
Bistrița-Năsăud231,4%
Galați211,3%
Arad191,2%
Buzău191,2%
Satu Mare191,2%
Vrancea191,2%
Dâmbovița181,1%
Maramureș181,1%
Vaslui181,1%
Botoșani161,0%
Vâlcea161,0%
Alba150,9%
Călărași140,9%
Olt140,9%
Brăila130,8%
Tulcea120,7%
Giurgiu110,7%
Hunedoara110,7%
Ialomița110,7%
Teleorman110,7%
Covasna90,6%
Sălaj70,4%
Gorj60,4%
Caraș-Severin50,3%
Mehedinți30,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4661,3%
Dezmembrare2736,0%
Înmatriculat pentru export22,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.