Înmatriculări SUBARU, iulie 2023

Noi7+16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare39-40,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări63-11,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri12

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 34 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 39 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 38 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 38 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 45 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 46 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 48 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 38 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 noisep 25: 34 rulate, prima înmatriculareoct 25: 15 noioct 25: 58 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 39 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 32 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 38 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 42 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 19 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 20 noiiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 26 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 30 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24434
dec 24339
ian 25438
feb 25549
mar 25438
apr 251545
mai 251346
iun 251240
iul 251748
aug 252238
sep 251034
oct 251558
nov 251147
dec 25839
ian 26732
feb 26938
mar 261042
apr 262643
mai 261937
iun 262037
iul 26636
aug 261026
sep 261130
oct 26729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199902
200000
200100
200202
200302
200401
200501
200600
200703
200801
200902
201006
201101
201202
201304
201401
201502
201601
201701
201802
201900
202001
202100
202242
202331

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORESTER1941,3%
XV1123,9%
LEGACY715,2%
IMPREZA510,9%
OUTBACK24,3%
G3X JUSTY12,2%
SOLTERRA12,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3269,6%
Medii (D)715,2%
Compacte (C)510,9%
Neclasificate12,2%
Mici (B)12,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava715,2%
București613,0%
Sibiu48,7%
Bihor36,5%
Brașov36,5%
Prahova36,5%
Arad24,3%
Argeș24,3%
Constanța24,3%
Galați24,3%
Toate (19)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Giurgiu24,3%
Iași24,3%
Timiș24,3%
Bacău12,2%
Botoșani12,2%
Caraș-Severin12,2%
Cluj12,2%
Harghita12,2%
Ilfov12,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3984,8%
Noi715,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2247,8%
Motorină1839,1%
Hibrid510,9%
Electric12,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3780,4%
Companie919,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4495,7%
Berlină24,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12,2%
75-109 kW2350,0%
110-149 kW1941,3%
150-219 kW24,3%
Necompletat12,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,2%
1400-1599 cmc36,5%
1600-1999 cmc3984,8%
2000-2999 cmc24,3%
Necompletat12,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București914,3%
Brașov46,3%
Cluj46,3%
Constanța46,3%
Ilfov46,3%
Prahova46,3%
Harghita34,8%
Iași34,8%
Sibiu34,8%
Suceava34,8%
Toate (25)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Alba23,2%
Arad23,2%
Argeș23,2%
Bihor23,2%
Botoșani23,2%
Maramureș23,2%
Timiș23,2%
Brăila11,6%
Buzău11,6%
Covasna11,6%
Dâmbovița11,6%
Galați11,6%
Hunedoara11,6%
Neamț11,6%
Olt11,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1083,3%
Dezmembrare216,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.