Înmatriculări SEAT LEON, ianuarie 2022

Noi9+80,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare175-28,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 10 noinov 24: 232 rulate, prima înmatricularedec 24: 19 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 243 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 noiapr 25: 213 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 234 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 226 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 278 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 227 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 220 rulate, prima înmatriculareoct 25: 18 noioct 25: 281 rulate, prima înmatricularenov 25: 17 noinov 25: 229 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 205 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 202 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 195 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 202 rulate, prima înmatricularemai 26: 25 noimai 26: 195 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 170 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 171 rulate, prima înmatriculareaug 26: 33 noiaug 26: 148 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 189 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 215 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410232
dec 2419226
ian 254193
feb 258243
mar 256231
apr 2513213
mai 2510234
iun 259226
iul 2513278
aug 2515227
sep 2511220
oct 2518281
nov 2517229
dec 2512205
ian 267202
feb 2611195
mar 2622203
apr 2622202
mai 2625195
iun 2621170
iul 2645171
aug 2633148
sep 262189
oct 2622215

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 9 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200101
200205
200303
200404
200500
2006025
2007020
2008027
200908
2010013
2011017
201207
201309
201406
201507
2016014
201700
201805
201902
202000
202191

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)184100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București189,8%
Cluj116,0%
Dâmbovița105,4%
Iași105,4%
Prahova105,4%
Sibiu94,9%
Argeș84,3%
Mureș73,8%
Bihor63,3%
Olt63,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sălaj63,3%
Alba52,7%
Brăila52,7%
Ilfov52,7%
Maramureș52,7%
Neamț52,7%
Suceava52,7%
Teleorman52,7%
Brașov42,2%
Constanța42,2%
Bacău31,6%
Dolj31,6%
Giurgiu31,6%
Gorj31,6%
Ialomița31,6%
Timiș31,6%
Vrancea31,6%
Arad21,1%
Galați21,1%
Vaslui21,1%
Vâlcea21,1%
Bistrița-Năsăud10,5%
Botoșani10,5%
Buzău10,5%
Călărași10,5%
Caraș-Severin10,5%
Covasna10,5%
Harghita10,5%
Hunedoara10,5%
Mehedinți10,5%
Satu Mare10,5%
Tulcea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17595,1%
Noi94,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11562,5%
Benzină6133,2%
Hibrid84,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16589,7%
Companie1910,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11864,1%
Break5127,7%
Berlină cu hayon158,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW158,2%
75-109 kW13271,7%
110-149 kW3619,6%
150-219 kW10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc31,6%
1000-1399 cmc4021,7%
1400-1599 cmc4926,6%
1600-1999 cmc9250,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare960,0%
Export640,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.