Înmatriculări în județul Argeș, ianuarie 2022

Noi287+102,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare710-6,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 62 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 281 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199800
199903
200001
200106
200207
2003012
2004020
2005025
2006037
2007044
2008056
2009050
2010062
2011070
2012058
2013041
2014046
2015032
2016041
2017039
2018028
2019016
202019
20212813
202250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA26927,0%
VOLKSWAGEN13613,6%
RENAULT13213,2%
BMW10110,1%
AUDI474,7%
MERCEDES-BENZ444,4%
SKODA404,0%
OPEL323,2%
FORD292,9%
PEUGEOT232,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI191,9%
TOYOTA191,9%
HYUNDAI171,7%
NISSAN151,5%
CITROEN131,3%
SEAT131,3%
VOLVO80,8%
MAZDA60,6%
FIAT50,5%
MITSUBISHI50,5%
LAND ROVER40,4%
SMART30,3%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
KIA20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN12312,3%
DACIA DUSTER909,0%
RENAULT MEGANE595,9%
DACIA SANDERO535,3%
VOLKSWAGEN GOLF414,1%
VOLKSWAGEN PASSAT404,0%
BMW SERIA 5313,1%
RENAULT CLIO232,3%
BMW SERIA 3222,2%
SKODA OCTAVIA222,2%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6161,6%
OPEL ASTRA131,3%
AUDI A4111,1%
BMW SERIA 1101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,0%
BMW X390,9%
NISSAN QASHQAI90,9%
OPEL CORSA90,9%
RENAULT SCENIC90,9%
VOLKSWAGEN CC90,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
SEAT LEON80,8%
SKODA FABIA80,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN80,8%
BMW X170,7%
BMW X570,7%
FORD FOCUS70,7%
RENAULT ARKANA70,7%
RENAULT KADJAR70,7%
RENAULT LAGUNA70,7%
RENAULT TALISMAN70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
AUDI A360,6%
BMW X660,6%
FORD FIESTA60,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
SKODA SUPERB60,6%
SUZUKI VITARA60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
AUDI A550,5%
FORD MONDEO50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
CITROEN C340,4%
CITROEN C540,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT ESPACE40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
BMW SERIA 230,3%
FORD KUGA30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA RAV430,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
AUDI Q520,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CITROEN DS520,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN PHAETON20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI S510,1%
AUDI SQ510,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP COMPASS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 10710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26026,1%
Mici (B)25325,4%
Compacte (C)20520,6%
Medii (D)13613,6%
Mari și de lux (E)686,8%
Monovolume (MPV)585,8%
Mini (A)121,2%
Sport20,2%
Utilitare20,2%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71071,2%
Noi28728,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55555,7%
Benzină21821,9%
GPL15815,8%
Hibrid626,2%
Electric40,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88388,6%
Companie11411,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37837,9%
Berlină25926,0%
Berlină cu hayon22522,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12112,1%
Cupeu101,0%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW35035,1%
75-109 kW37837,9%
110-149 kW19619,7%
150-219 kW545,4%
220 kW și peste151,5%
Necompletat40,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19719,8%
1000-1399 cmc13013,0%
1400-1599 cmc26126,2%
1600-1999 cmc31231,3%
2000-2999 cmc919,1%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat40,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6756,8%
Export5143,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5445,8%
RENAULT108,5%
VOLKSWAGEN86,8%
DAEWOO65,1%
OPEL65,1%
BMW54,2%
CITROEN43,4%
FORD43,4%
MERCEDES-BENZ43,4%
PEUGEOT43,4%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA43,4%
CHEVROLET21,7%
SEAT21,7%
ALFA ROMEO10,8%
AUDI10,8%
FIAT10,8%
HONDA10,8%
MAZDA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.