Înmatriculări în județul Caraș-Severin, ianuarie 2022

Noi41+78,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare347-35,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 40 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199702
199803
199903
200008
200108
200208
2003012
2004026
2005025
2006038
2007029
2008038
2009022
2010018
2011025
2012018
2013013
2014015
2015011
201609
201703
201805
201903
202011
2021401

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7719,8%
BMW379,5%
OPEL369,3%
AUDI348,8%
DACIA307,7%
FORD256,4%
SKODA225,7%
MERCEDES-BENZ215,4%
RENAULT164,1%
PEUGEOT143,6%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI123,1%
MAZDA92,3%
NISSAN82,1%
SEAT82,1%
CITROEN71,8%
SUZUKI61,5%
MITSUBISHI51,3%
TOYOTA41,0%
LAND ROVER30,8%
VOLVO30,8%
DAIHATSU20,5%
FIAT20,5%
KIA20,5%
ALFA ROMEO10,3%
CHRYSLER10,3%
MINI10,3%
SSANGYONG10,3%
SUBARU10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF235,9%
VOLKSWAGEN PASSAT153,9%
AUDI A4143,6%
BMW SERIA 3133,4%
DACIA DUSTER133,4%
VOLKSWAGEN POLO133,4%
OPEL ASTRA112,8%
FORD FOCUS102,6%
SKODA FABIA102,6%
SKODA OCTAVIA102,6%
Toate (131)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN92,3%
BMW SERIA 582,1%
DACIA SANDERO71,8%
OPEL ZAFIRA71,8%
AUDI A661,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,5%
PEUGEOT 20761,5%
VOLKSWAGEN TOURAN61,5%
BMW X551,3%
NISSAN X-TRAIL51,3%
OPEL INSIGNIA51,3%
AUDI A341,0%
AUDI A541,0%
FORD KUGA41,0%
FORD MONDEO41,0%
HYUNDAI TUCSON41,0%
MAZDA 241,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,0%
OPEL CORSA41,0%
RENAULT MEGANE41,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG41,0%
BMW X130,8%
BMW X330,8%
BMW X630,8%
HYUNDAI IX3530,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,8%
MITSUBISHI ASX30,8%
OPEL ANTARA30,8%
RENAULT SCENIC30,8%
SEAT IBIZA30,8%
VOLKSWAGEN CC30,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,8%
AUDI A820,5%
AUDI Q520,5%
BMW SERIA 120,5%
CITROEN C320,5%
CITROEN C4 CACTUS20,5%
DAIHATSU TERIOS20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD GALAXY20,5%
HYUNDAI I2020,5%
HYUNDAI I3020,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MAZDA CX-720,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
OPEL MOKKA20,5%
PEUGEOT 200820,5%
PEUGEOT 20620,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
VOLKSWAGEN PHAETON20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
ALFA ROMEO 15910,3%
AUDI Q710,3%
AUDI S510,3%
CHRYSLER 300C10,3%
CITROEN C-CROSSER10,3%
CITROEN C210,3%
CITROEN C510,3%
DACIA SPRING10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FIAT SEDICI10,3%
FORD FUSION10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HYUNDAI I1010,3%
KIA CEED10,3%
KIA SPORTAGE10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLS10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MERCEDES-BENZ VIANO10,3%
MINI ONE10,3%
MITSUBISHI MONTERO10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN PATROL10,3%
NISSAN QASHQAI10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL SIGNUM10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 50810,3%
PEUGEOT 80710,3%
PEUGEOT PARTNER10,3%
RENAULT ARKANA10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT KADJAR10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
RENAULT TWINGO10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT CORDOBA10,3%
SEAT LEON10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
SUBARU FORESTER10,3%
SUZUKI JIMNY10,3%
SUZUKI SX410,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA COROLLA10,3%
TOYOTA COROLLA VERSO10,3%
TOYOTA RAV410,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO XC6010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9725,0%
Compacte (C)8622,2%
Medii (D)6917,8%
Mici (B)6817,5%
Monovolume (MPV)389,8%
Mari și de lux (E)235,9%
Mini (A)41,0%
Utilitare20,5%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34789,4%
Noi4110,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26869,1%
Benzină10226,3%
GPL92,3%
Hibrid82,1%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37396,1%
Companie153,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16141,5%
Berlină cu hayon9324,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6717,3%
Berlină6316,2%
Cabriolet30,8%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11629,9%
75-109 kW17545,1%
110-149 kW7318,8%
150-219 kW194,9%
220 kW și peste41,0%
Necompletat10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc194,9%
1000-1399 cmc5614,4%
1400-1599 cmc7218,6%
1600-1999 cmc17645,4%
2000-2999 cmc6416,5%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4674,2%
Export1625,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1321,0%
VOLKSWAGEN1016,1%
DACIA711,3%
FORD69,7%
AUDI46,5%
RENAULT46,5%
DAEWOO34,8%
MERCEDES-BENZ34,8%
FIAT23,2%
NISSAN23,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT23,2%
BMW11,6%
CHEVROLET11,6%
LANCIA11,6%
MINI11,6%
OLTCIT11,6%
SKODA11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.