Înmatriculări în județul Satu Mare, ianuarie 2022

Noi52+116,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare519-23,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1997: 6 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 50 noi2021: 8 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199706
199701
199802
199906
200006
2001011
2002021
2003014
2004026
2005033
2006044
2007039
2008046
2009048
2010039
2011029
2012037
2013023
2014012
201509
2016017
2017019
2018013
201907
202023
2021508

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13724,0%
AUDI5810,2%
FORD559,6%
MERCEDES-BENZ498,6%
BMW376,5%
OPEL376,5%
DACIA244,2%
RENAULT193,3%
TOYOTA193,3%
SKODA183,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT173,0%
NISSAN132,3%
VOLVO111,9%
HYUNDAI101,8%
LAND ROVER91,6%
MAZDA91,6%
CITROEN61,1%
MITSUBISHI61,1%
KIA40,7%
PORSCHE40,7%
SEAT40,7%
SUZUKI40,7%
CHEVROLET30,5%
FIAT30,5%
ALFA ROMEO20,4%
CHRYSLER20,4%
HONDA20,4%
LEXUS20,4%
DODGE10,2%
JEEP10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF407,1%
VOLKSWAGEN PASSAT315,5%
AUDI A4234,1%
FORD FOCUS223,9%
AUDI A6162,8%
SKODA FABIA122,1%
VOLKSWAGEN POLO122,1%
BMW SERIA 3111,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,8%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X391,6%
DACIA DUSTER91,6%
OPEL ASTRA91,6%
AUDI A381,4%
DACIA SANDERO81,4%
NISSAN QASHQAI81,4%
OPEL CORSA81,4%
TOYOTA RAV481,4%
FORD PUMA71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,2%
VOLKSWAGEN SHARAN71,2%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
RENAULT MEGANE61,1%
AUDI Q550,9%
FORD C-MAX50,9%
FORD GALAXY50,9%
MERCEDES-BENZ GLE50,9%
MERCEDES-BENZ ML50,9%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,9%
RENAULT SCENIC50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,9%
DACIA LOGAN40,7%
FORD KUGA40,7%
FORD MONDEO40,7%
LAND ROVER FREELANDER40,7%
OPEL VIVARO40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
PORSCHE CAYENNE40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN TOURAN40,7%
VOLVO XC6040,7%
AUDI Q330,5%
BMW X630,5%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
DACIA LODGY30,5%
FIAT PUNTO30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL VECTRA30,5%
PEUGEOT 20630,5%
PEUGEOT 20730,5%
SKODA OCTAVIA30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 520,4%
BMW X220,4%
CITROEN C520,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD S-MAX20,4%
HONDA CIVIC20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,4%
LEXUS RX20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
MITSUBISHI PAJERO20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN MICRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 40720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT CLIO20,4%
TOYOTA LAND CRUISER20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN UP20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO BRERA10,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI SQ510,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X110,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET MALIBU10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA+10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI HURACAN10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20510,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT GRAND ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT LEON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15527,1%
Compacte (C)12822,4%
Medii (D)9917,3%
Mici (B)6711,7%
Monovolume (MPV)6511,4%
Mari și de lux (E)284,9%
Neclasificate91,6%
Mini (A)91,6%
Utilitare61,1%
Sport50,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51990,9%
Noi529,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38868,0%
Benzină14425,2%
Hibrid264,6%
GPL71,2%
Electric61,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50488,3%
Companie6711,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27347,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11520,1%
Berlină cu hayon10618,6%
Berlină6611,6%
Cabriolet71,2%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13022,8%
75-109 kW27047,3%
110-149 kW11520,1%
150-219 kW346,0%
220 kW și peste162,8%
Necompletat61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,6%
1000-1399 cmc6210,9%
1400-1599 cmc10618,6%
1600-1999 cmc27147,5%
2000-2999 cmc9416,5%
3000 cmc și peste61,1%
Necompletat61,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6391,3%
Export68,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1420,3%
OPEL1115,9%
FORD1014,5%
RENAULT57,2%
BMW45,8%
DACIA45,8%
MERCEDES-BENZ34,3%
AUDI22,9%
DAEWOO22,9%
FIAT22,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,9%
SKODA22,9%
CHRYSLER11,4%
DAIHATSU11,4%
HYUNDAI11,4%
KIA11,4%
LAND ROVER11,4%
MAZDA11,4%
ROVER11,4%
TOYOTA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.