Înmatriculări în județul Sălaj, ianuarie 2022

Noi33+175,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare460-33,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri35

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 33 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199701
199801
199901
200003
200103
200209
2003017
2004013
2005018
2006045
2007052
2008049
2009028
2010047
2011048
2012027
2013017
2014019
2015023
2016017
201709
201806
201902
202002
2021330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16032,5%
AUDI5511,2%
BMW428,5%
DACIA306,1%
MERCEDES-BENZ234,7%
FORD214,3%
NISSAN193,9%
RENAULT193,9%
OPEL153,0%
VOLVO153,0%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA132,6%
SEAT91,8%
HYUNDAI81,6%
TOYOTA81,6%
LAND ROVER71,4%
SUZUKI71,4%
PEUGEOT61,2%
CITROEN51,0%
FIAT40,8%
MAZDA40,8%
MITSUBISHI40,8%
CHEVROLET30,6%
KIA30,6%
LANCIA20,4%
SSANGYONG20,4%
ALPINA10,2%
DAIHATSU10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF5411,0%
VOLKSWAGEN TOURAN295,9%
AUDI A4275,5%
VOLKSWAGEN PASSAT234,7%
BMW SERIA 5163,3%
VOLKSWAGEN POLO163,3%
NISSAN QASHQAI142,8%
DACIA SANDERO132,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,0%
BMW SERIA 391,8%
Toate (142)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X391,8%
DACIA DUSTER91,8%
FORD FOCUS91,8%
RENAULT MEGANE91,8%
VOLVO XC6091,8%
AUDI A681,6%
AUDI A371,4%
DACIA LOGAN71,4%
VOLKSWAGEN SHARAN71,4%
AUDI A561,2%
SEAT LEON61,2%
SKODA FABIA61,2%
VOLKSWAGEN CADDY61,2%
FORD FIESTA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
TOYOTA RAV451,0%
BMW X140,8%
MERCEDES-BENZ GLA40,8%
OPEL ASTRA40,8%
BMW SERIA 730,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
RENAULT KOLEOS30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
AUDI Q720,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SORENTO20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 300820,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SKODA OCTAVIA20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V4020,4%
ALPINA BMW ALPINA D5 BITURBO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI RS510,2%
AUDI S510,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA CARENS10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LANCIA VOYAGER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS GS10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ 213 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13026,4%
Compacte (C)11423,1%
Medii (D)7916,0%
Monovolume (MPV)6713,6%
Mici (B)5711,6%
Mari și de lux (E)336,7%
Neclasificate40,8%
Mini (A)40,8%
Sport30,6%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46093,3%
Noi336,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39479,9%
Benzină8316,8%
GPL122,4%
Hibrid40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44590,3%
Companie489,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23347,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9619,5%
Berlină cu hayon8517,2%
Berlină7114,4%
Cabriolet40,8%
Cupeu40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9318,9%
75-109 kW22345,2%
110-149 kW14228,8%
150-219 kW255,1%
220 kW și peste102,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,7%
1000-1399 cmc418,3%
1400-1599 cmc10421,1%
1600-1999 cmc25351,3%
2000-2999 cmc7715,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2365,7%
Export1234,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA925,7%
OPEL617,1%
BMW38,6%
MERCEDES-BENZ38,6%
ALFA ROMEO25,7%
AUDI25,7%
SMART25,7%
VOLKSWAGEN25,7%
FIAT12,9%
FORD12,9%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT12,9%
RENAULT12,9%
SKODA12,9%
TOYOTA12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.