Înmatriculări în județul Ialomița, ianuarie 2022

Noi24+9,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare195-33,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri32

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020301998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 24 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199901
200001
200101
200202
200305
200409
2005018
2006026
200709
2008020
2009014
2010011
2011013
2012011
201309
201407
201505
201607
2017011
201806
201904
202001
2021243

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5424,7%
BMW198,7%
MERCEDES-BENZ198,7%
AUDI177,8%
DACIA177,8%
OPEL156,8%
SKODA135,9%
FORD115,0%
HYUNDAI83,7%
RENAULT62,7%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA52,3%
SEAT52,3%
PEUGEOT41,8%
JEEP31,4%
VOLVO31,4%
ALFA ROMEO20,9%
CITROEN20,9%
HONDA20,9%
KIA20,9%
MINI20,9%
MITSUBISHI20,9%
SSANGYONG20,9%
FIAT10,5%
LEXUS10,5%
NISSAN10,5%
SUZUKI10,5%
TESLA10,5%
TOYOTA10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT2210,0%
VOLKSWAGEN GOLF135,9%
SKODA OCTAVIA104,6%
OPEL ASTRA83,7%
AUDI A473,2%
DACIA LOGAN73,2%
BMW SERIA 362,7%
BMW SERIA 562,7%
DACIA DUSTER62,7%
AUDI A652,3%
Toate (93)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C52,3%
DACIA SANDERO41,8%
FORD FOCUS41,8%
MAZDA 641,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,8%
OPEL ZAFIRA31,4%
RENAULT MEGANE31,4%
SEAT LEON31,4%
SKODA SUPERB31,4%
VOLKSWAGEN POLO31,4%
VOLKSWAGEN TOURAN31,4%
AUDI A820,9%
BMW SERIA 120,9%
BMW X120,9%
FORD FIESTA20,9%
FORD KUGA20,9%
HYUNDAI ELANTRA20,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
JEEP GRAND CHEROKEE20,9%
KIA SORENTO20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
MERCEDES-BENZ GLE20,9%
MERCEDES-BENZ GLK20,9%
MINI COOPER20,9%
OPEL INSIGNIA20,9%
PEUGEOT 40720,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN JETTA20,9%
ALFA ROMEO 15610,5%
ALFA ROMEO MITO10,5%
AUDI A310,5%
AUDI Q310,5%
AUDI Q510,5%
BMW SERIA 210,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X510,5%
CITROEN C410,5%
CITROEN C510,5%
FIAT 50010,5%
FORD C-MAX10,5%
FORD MONDEO10,5%
FORD TRANSIT10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HONDA CR-V10,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI IX3510,5%
HYUNDAI KONA10,5%
HYUNDAI SANTA FE10,5%
JEEP WRANGLER10,5%
LEXUS UX10,5%
MAZDA 310,5%
MERCEDES-BENZ CLA10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ CLS10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ VITO10,5%
MITSUBISHI COLT10,5%
MITSUBISHI SPACE STAR10,5%
NISSAN QASHQAI10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
PEUGEOT 20610,5%
PEUGEOT 300810,5%
RENAULT KANGOO10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT TALISMAN10,5%
SEAT ALTEA10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SSANGYONG REXTON10,5%
SSANGYONG TIVOLI10,5%
SUZUKI IGNIS10,5%
TESLA MODEL 310,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN ARTEON10,5%
VOLKSWAGEN FOX10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN T-ROC10,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO V9010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6127,9%
Medii (D)5525,1%
SUV4219,2%
Mici (B)2310,5%
Mari și de lux (E)198,7%
Monovolume (MPV)146,4%
Mini (A)41,8%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19589,0%
Noi2411,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14465,8%
Benzină4821,9%
Hibrid156,8%
GPL104,6%
Electric20,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică20091,3%
Companie198,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8940,6%
Berlină6228,3%
Berlină cu hayon3516,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3214,6%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4018,3%
75-109 kW10648,4%
110-149 kW4721,5%
150-219 kW2210,0%
220 kW și peste20,9%
Necompletat20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc135,9%
1000-1399 cmc198,7%
1400-1599 cmc4821,9%
1600-1999 cmc10447,5%
2000-2999 cmc3315,1%
Necompletat20,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2371,9%
Export928,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA515,6%
FORD515,6%
MERCEDES-BENZ39,4%
OPEL39,4%
RENAULT39,4%
VOLKSWAGEN39,4%
AUDI26,2%
BMW26,2%
DAEWOO26,2%
HONDA13,1%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT13,1%
SUZUKI13,1%
VAUXHALL13,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.