Înmatriculări în județul Bacău, ianuarie 2022

Noi128+245,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare705-25,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 72 rulate, prima înmatriculare2007: 75 rulate, prima înmatriculare2008: 81 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 126 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199701
199802
199903
200004
200107
200206
2003018
2004026
2005041
2006072
2007075
2008081
2009063
2010064
2011070
2012041
2013035
2014022
2015016
2016017
2017018
201809
201908
202021
20211262

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17320,8%
AUDI718,5%
DACIA657,8%
FORD617,3%
OPEL607,2%
BMW566,7%
RENAULT516,1%
SKODA435,2%
HYUNDAI293,5%
MERCEDES-BENZ283,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN242,9%
VOLVO242,9%
TOYOTA222,6%
SEAT202,4%
MAZDA151,8%
SUZUKI131,6%
FIAT121,4%
KIA121,4%
PEUGEOT121,4%
CHEVROLET60,7%
CITROEN60,7%
MITSUBISHI60,7%
HONDA30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
SUBARU30,4%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
ASIA10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF465,5%
VOLKSWAGEN PASSAT425,0%
AUDI A4334,0%
DACIA LOGAN293,5%
OPEL ASTRA283,4%
FORD FOCUS222,6%
DACIA DUSTER202,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,3%
BMW SERIA 3182,2%
RENAULT MEGANE182,2%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA182,2%
VOLKSWAGEN TOURAN182,2%
NISSAN QASHQAI151,8%
AUDI A6141,7%
DACIA SANDERO141,7%
BMW X3131,6%
OPEL CORSA131,6%
VOLKSWAGEN POLO101,2%
FORD FIESTA91,1%
SKODA FABIA91,1%
VOLVO XC6091,1%
AUDI Q581,0%
BMW SERIA 581,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,0%
RENAULT CLIO81,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,0%
BMW SERIA 170,8%
FORD KUGA70,8%
FORD MONDEO70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
SEAT ALHAMBRA70,8%
SKODA SUPERB70,8%
AUDI Q360,7%
HYUNDAI IX3560,7%
HYUNDAI TUCSON60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A350,6%
BMW X550,6%
FIAT PUNTO50,6%
FORD C-MAX50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
SEAT IBIZA50,6%
VOLKSWAGEN JETTA50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI SANTA FE40,5%
KIA SORENTO40,5%
MAZDA 240,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
SUZUKI SX440,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI A530,4%
BMW SERIA 730,4%
CHEVROLET CAPTIVA30,4%
HONDA CIVIC30,4%
MAZDA 530,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO XC9030,4%
CHEVROLET NUBIRA20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PRIMERA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN PHAETON20,2%
VOLVO S4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASIA ROCSTA10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X110,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE AVENGER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HYUNDAI I1010,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA RIO10,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22527,0%
Compacte (C)19022,8%
Medii (D)14217,0%
Mici (B)12815,4%
Monovolume (MPV)9311,2%
Mari și de lux (E)384,6%
Mini (A)101,2%
Sport30,4%
Utilitare30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70584,6%
Noi12815,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54265,1%
Benzină22927,5%
Hibrid334,0%
GPL242,9%
Electric50,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică78293,9%
Companie516,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34241,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17821,4%
Berlină cu hayon16720,0%
Berlină13416,1%
Cupeu81,0%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19323,2%
75-109 kW39046,8%
110-149 kW20224,2%
150-219 kW414,9%
220 kW și peste20,2%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc627,4%
1000-1399 cmc10312,4%
1400-1599 cmc17821,4%
1600-1999 cmc39847,8%
2000-2999 cmc829,8%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat50,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8680,4%
Export2119,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2119,6%
DACIA1413,1%
FORD1110,3%
OPEL1110,3%
SKODA87,5%
BMW54,7%
DAEWOO54,7%
FIAT54,7%
MERCEDES-BENZ54,7%
RENAULT54,7%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI43,7%
PEUGEOT32,8%
CHEVROLET10,9%
HYUNDAI10,9%
KIA10,9%
LANCIA10,9%
NISSAN10,9%
PORSCHE10,9%
ROVER10,9%
SEAT10,9%
TOYOTA10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.