Înmatriculări în județul Giurgiu, ianuarie 2022

Noi53+130,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare194-36,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri18

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 47 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199900
200000
200100
200202
200305
200409
2005010
2006013
2007021
2008017
2009018
2010016
2011021
2012013
201308
201403
201503
2016010
201706
2018012
201903
202001
2021471
202260

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5020,2%
DACIA3915,8%
OPEL208,1%
FORD197,7%
MERCEDES-BENZ187,3%
SKODA176,9%
BMW166,5%
RENAULT145,7%
AUDI124,9%
PEUGEOT83,2%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI62,4%
SEAT52,0%
VOLVO52,0%
MAZDA31,2%
FIAT20,8%
KIA20,8%
TOYOTA20,8%
ALFA ROMEO10,4%
BENTLEY10,4%
CITROEN10,4%
DAIHATSU10,4%
DODGE10,4%
DS10,4%
HONDA10,4%
NISSAN10,4%
SSANGYONG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN145,7%
DACIA DUSTER135,3%
VOLKSWAGEN GOLF135,3%
VOLKSWAGEN PASSAT135,3%
DACIA SANDERO104,0%
OPEL ASTRA83,2%
SKODA OCTAVIA83,2%
OPEL ZAFIRA62,4%
RENAULT MEGANE62,4%
SKODA FABIA62,4%
Toate (106)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X352,0%
FORD FOCUS52,0%
MERCEDES-BENZ GLC52,0%
VOLKSWAGEN POLO52,0%
FORD MONDEO41,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,6%
OPEL CORSA41,6%
AUDI A431,2%
BMW SERIA 331,2%
BMW SERIA 531,2%
SEAT LEON31,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG31,2%
VOLKSWAGEN TOURAN31,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER31,2%
AUDI A520,8%
AUDI A620,8%
DACIA LODGY20,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD GALAXY20,8%
FORD TRANSIT20,8%
HYUNDAI ELANTRA20,8%
KIA SPORTAGE20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
MERCEDES-BENZ ML20,8%
RENAULT CLIO20,8%
VOLKSWAGEN CC20,8%
VOLVO V6020,8%
ALFA ROMEO 15910,4%
AUDI A310,4%
AUDI A710,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q510,4%
AUDI Q810,4%
BENTLEY BENTAYGA10,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 710,4%
BMW X510,4%
BMW X610,4%
CITROEN C510,4%
DAIHATSU TERIOS10,4%
DODGE CALIBER10,4%
DS DS510,4%
FIAT BRAVO10,4%
FIAT PANDA10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD FUSION10,4%
FORD KA10,4%
FORD KUGA10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA CX-710,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 400710,4%
PEUGEOT 40710,4%
PEUGEOT BOXER10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SKODA RAPID10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
TOYOTA AYGO10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLVO S7010,4%
VOLVO S8010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6124,7%
Compacte (C)5522,3%
Mici (B)4919,8%
Medii (D)3815,4%
Monovolume (MPV)239,3%
Mari și de lux (E)145,7%
Utilitare41,6%
Mini (A)31,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19478,5%
Noi5321,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16064,8%
Benzină5622,7%
GPL2510,1%
Hibrid62,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21988,7%
Companie2811,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9538,5%
Berlină5120,6%
Berlină cu hayon4919,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4919,8%
Cupeu20,8%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7128,7%
75-109 kW10442,1%
110-149 kW5020,2%
150-219 kW156,1%
220 kW și peste72,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3213,0%
1000-1399 cmc3514,2%
1400-1599 cmc4919,8%
1600-1999 cmc9337,7%
2000-2999 cmc3514,2%
3000 cmc și peste31,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1583,3%
Export316,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA316,7%
OPEL316,7%
SKODA316,7%
FORD211,1%
BMW15,6%
DAEWOO15,6%
HYUNDAI15,6%
MERCEDES-BENZ15,6%
RENAULT15,6%
VOLKSWAGEN15,6%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO15,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.