Înmatriculări în județul Neamț, ianuarie 2022

Noi84+171,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare558-18,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 57 rulate, prima înmatriculare2008: 59 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 82 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199800
199905
200003
2001010
200208
2003019
2004024
2005038
2006051
2007057
2008059
2009032
2010141
2011044
2012030
2013024
2014016
2015016
2016022
2017016
2018023
201909
202004
2021823
202210

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16024,9%
AUDI8212,8%
DACIA609,3%
FORD406,2%
BMW365,6%
MERCEDES-BENZ314,8%
OPEL294,5%
SKODA274,2%
RENAULT213,3%
TOYOTA203,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN162,5%
HYUNDAI152,3%
SUZUKI142,2%
VOLVO142,2%
MAZDA101,6%
SEAT101,6%
PEUGEOT91,4%
CITROEN71,1%
KIA71,1%
FIAT50,8%
MITSUBISHI50,8%
SSANGYONG50,8%
LAND ROVER40,6%
SMART40,6%
HONDA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
IVECO10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4467,2%
VOLKSWAGEN PASSAT457,0%
DACIA SANDERO355,5%
VOLKSWAGEN GOLF325,0%
FORD FOCUS203,1%
VOLKSWAGEN TOURAN172,6%
OPEL ASTRA162,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,5%
DACIA DUSTER152,3%
AUDI Q5121,9%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA121,9%
SUZUKI GRAND VITARA121,9%
VOLKSWAGEN POLO121,9%
AUDI A6111,7%
BMW X391,4%
DACIA LOGAN81,2%
BMW SERIA 371,1%
RENAULT MEGANE71,1%
SKODA FABIA71,1%
TOYOTA RAV471,1%
VOLVO XC6071,1%
BMW SERIA 560,9%
KIA SPORTAGE60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
VOLKSWAGEN SHARAN60,9%
FORD KUGA50,8%
SEAT LEON50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
AUDI A540,6%
BMW X540,6%
BMW X640,6%
FORD MONDEO40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MAZDA 640,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
MERCEDES-BENZ ML40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
BMW SERIA 130,5%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL CORSA30,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT ESPACE30,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
SKODA ROOMSTER30,5%
SMART FORFOUR30,5%
SSANGYONG KORANDO30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO V5030,5%
AUDI A320,3%
AUDI A820,3%
DACIA SPRING20,3%
FIAT STILO20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I3020,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN ALMERA TINO20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DS DS410,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
IVECO MASSIF10,2%
KIA SORENTO10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KADJAR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19129,8%
Medii (D)13120,4%
Compacte (C)12719,8%
Mici (B)8012,5%
Monovolume (MPV)7010,9%
Mari și de lux (E)253,9%
Mini (A)91,4%
Utilitare60,9%
Sport20,3%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55886,9%
Noi8413,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46572,4%
Benzină12519,5%
Hibrid264,0%
GPL203,1%
Electric50,8%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56688,2%
Companie7611,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31348,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12519,5%
Berlină cu hayon11017,1%
Berlină8913,9%
Cupeu30,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14122,0%
75-109 kW32049,8%
110-149 kW13521,0%
150-219 kW375,8%
220 kW și peste40,6%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc497,6%
1000-1399 cmc477,3%
1400-1599 cmc13020,2%
1600-1999 cmc32350,3%
2000-2999 cmc8613,4%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4379,6%
Export1120,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1527,8%
DACIA713,0%
OPEL611,1%
FORD59,3%
AUDI47,4%
MERCEDES-BENZ47,4%
DAEWOO35,6%
SKODA35,6%
BMW23,7%
RENAULT23,7%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,9%
CITROEN11,9%
HYUNDAI11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.