Înmatriculări în județul Maramureș, ianuarie 2022

Noi100+185,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare674-34,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 6 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 63 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 97 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199806
199802
199905
200006
200106
2002013
2003017
2004030
2005033
2006063
2007059
2008057
2009050
2010057
2011065
2012049
2013037
2014023
2015027
2016023
2017017
2018015
201905
202017
2021971
202221

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13717,7%
AUDI8410,9%
DACIA678,7%
BMW567,2%
FORD547,0%
MERCEDES-BENZ445,7%
RENAULT425,4%
VOLVO283,6%
HYUNDAI243,1%
PEUGEOT243,1%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN222,8%
OPEL222,8%
SKODA222,8%
TOYOTA182,3%
KIA172,2%
SUZUKI162,1%
SEAT151,9%
CITROEN121,6%
MITSUBISHI101,3%
LAND ROVER91,2%
MAZDA91,2%
FIAT70,9%
ALFA ROMEO60,8%
HONDA50,6%
JEEP50,6%
MINI40,5%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,3%
LANCIA20,3%
PORSCHE20,3%
ACURA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4364,7%
VOLKSWAGEN PASSAT334,3%
VOLKSWAGEN GOLF293,8%
DACIA DUSTER243,1%
DACIA LOGAN222,9%
DACIA SANDERO162,1%
FORD FIESTA162,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,8%
VOLVO XC60141,8%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6131,7%
BMW X3131,7%
SKODA OCTAVIA131,7%
AUDI A3121,6%
BMW SERIA 3121,6%
FORD FOCUS121,6%
VOLKSWAGEN POLO121,6%
BMW SERIA 5111,4%
RENAULT MEGANE111,4%
VOLKSWAGEN TOURAN111,4%
AUDI Q5101,3%
KIA SPORTAGE101,3%
NISSAN QASHQAI101,3%
VOLKSWAGEN SHARAN81,0%
FORD C-MAX70,9%
RENAULT CLIO70,9%
SUZUKI GRAND VITARA70,9%
TOYOTA RAV470,9%
AUDI A560,8%
OPEL ASTRA60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
RENAULT TRAFIC60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
BMW SERIA 150,6%
BMW X150,6%
FORD GALAXY50,6%
FORD KUGA50,6%
HYUNDAI TUCSON50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
SEAT LEON50,6%
DACIA SPRING40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
PEUGEOT 40740,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
ALFA ROMEO 15930,4%
AUDI A730,4%
BMW X530,4%
BMW X630,4%
CITROEN C330,4%
CITROEN C530,4%
HONDA CR-V30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
JEEP GRAND CHEROKEE30,4%
KIA CEED30,4%
KIA SORENTO30,4%
LAND ROVER DISCOVERY30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL ANTARA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 30730,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA FABIA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI SX430,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO S6030,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI A820,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT DUCATO20,3%
FORD MONDEO20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI GALLOPER20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MINI COUNTRYMAN20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA YETI20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V7020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA 1310 TX10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FERRARI PORTOFINO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I1010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25532,9%
Compacte (C)14318,5%
Medii (D)12015,5%
Mici (B)10012,9%
Monovolume (MPV)7910,2%
Mari și de lux (E)516,6%
Mini (A)121,6%
Utilitare60,8%
Neclasificate50,6%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67487,1%
Noi10012,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57774,5%
Benzină13617,6%
Hibrid314,0%
GPL202,6%
Electric101,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70290,7%
Companie729,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33343,0%
Berlină cu hayon15019,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14819,1%
Berlină13217,1%
Cabriolet70,9%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16321,1%
75-109 kW35946,4%
110-149 kW17823,0%
150-219 kW476,1%
220 kW și peste172,2%
Necompletat101,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc496,3%
1000-1399 cmc628,0%
1400-1599 cmc15520,0%
1600-1999 cmc37248,1%
2000-2999 cmc12015,5%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat101,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7075,3%
Export2223,7%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1314,0%
OPEL1212,9%
BMW99,7%
FORD99,7%
DACIA66,5%
AUDI55,4%
PEUGEOT55,4%
SEAT55,4%
SKODA55,4%
RENAULT44,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT33,2%
MERCEDES-BENZ33,2%
MITSUBISHI33,2%
PORSCHE22,2%
ROVER22,2%
CITROEN11,1%
DAEWOO11,1%
HYUNDAI11,1%
LAND ROVER11,1%
MAZDA11,1%
NISSAN11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.