Înmatriculări în județul Teleorman, ianuarie 2022

Noi49+188,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare208-37,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 48 noi2022: 1 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199801
199901
200000
200102
200202
200303
200409
2005013
2006011
2007026
2008017
2009013
2010024
2011016
201208
2013010
201409
201509
2016010
201706
2018011
201901
202004
2021480
202210

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5421,0%
DACIA3614,0%
AUDI238,9%
BMW176,6%
RENAULT166,2%
FORD145,4%
SKODA145,4%
MERCEDES-BENZ124,7%
HYUNDAI114,3%
OPEL93,5%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA93,5%
SEAT83,1%
MAZDA62,3%
NISSAN51,9%
PEUGEOT51,9%
CHEVROLET20,8%
CITROEN20,8%
KIA20,8%
LAND ROVER20,8%
SMART20,8%
VOLVO20,8%
DODGE10,4%
JAGUAR10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN207,8%
VOLKSWAGEN PASSAT207,8%
VOLKSWAGEN GOLF187,0%
AUDI A4145,5%
DACIA SANDERO114,3%
SKODA OCTAVIA83,1%
BMW SERIA 372,7%
VOLKSWAGEN TOURAN72,7%
OPEL ASTRA62,3%
RENAULT MEGANE62,3%
Toate (99)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A652,0%
SEAT LEON52,0%
BMW SERIA 541,6%
FORD MONDEO41,6%
HYUNDAI TUCSON41,6%
RENAULT LAGUNA41,6%
BMW X331,2%
DACIA DUSTER31,2%
MAZDA 631,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S31,2%
NISSAN QASHQAI31,2%
SKODA FABIA31,2%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 120,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD FOCUS20,8%
HYUNDAI I3020,8%
LAND ROVER FREELANDER20,8%
MERCEDES-BENZ CLA20,8%
OPEL MOKKA20,8%
PEUGEOT 300820,8%
RENAULT ARKANA20,8%
RENAULT CLIO20,8%
SEAT IBIZA20,8%
SMART FORFOUR20,8%
TOYOTA COROLLA20,8%
VOLKSWAGEN SHARAN20,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,8%
AUDI A510,4%
AUDI Q510,4%
BMW X610,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CHEVROLET EPICA10,4%
CITROEN BERLINGO10,4%
CITROEN C310,4%
DACIA LODGY10,4%
DACIA SPRING10,4%
DODGE JOURNEY10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD KA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HYUNDAI BAYON10,4%
HYUNDAI ELANTRA10,4%
HYUNDAI I1010,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
JAGUAR XE10,4%
KIA RIO10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
MAZDA 510,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MINI ONE10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
NISSAN PATROL10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL FRONTERA10,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE 91110,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
SEAT EXEO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA RAPID10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA COROLLA VERSO10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO V6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6123,7%
Medii (D)6123,7%
Mici (B)4718,3%
SUV4718,3%
Monovolume (MPV)207,8%
Mari și de lux (E)135,1%
Mini (A)51,9%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20880,9%
Noi4919,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16564,2%
Benzină5621,8%
GPL207,8%
Hibrid155,8%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23993,0%
Companie187,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8733,9%
Berlină7027,2%
Berlină cu hayon5421,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4316,7%
Cabriolet20,8%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7529,2%
75-109 kW10842,0%
110-149 kW5923,0%
150-219 kW103,9%
220 kW și peste41,6%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2710,5%
1000-1399 cmc3212,5%
1400-1599 cmc5119,8%
1600-1999 cmc11745,5%
2000-2999 cmc2710,5%
3000 cmc și peste20,8%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1356,5%
Dezmembrare1043,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW626,1%
VOLKSWAGEN417,4%
DACIA313,0%
OPEL313,0%
MERCEDES-BENZ28,7%
DAEWOO14,3%
FIAT14,3%
FORD14,3%
SEAT14,3%
SKODA14,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.