Noi 1.589 +100,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.972 +43,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.899 +5,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 496 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 < 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 6 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 14 rulate, prima înmatriculare 2004: 20 rulate, prima înmatriculare 2005: 35 rulate, prima înmatriculare 2006: 35 rulate, prima înmatriculare 2007: 50 rulate, prima înmatriculare 2008: 60 rulate, prima înmatriculare 2009: 86 rulate, prima înmatriculare 2010: 101 rulate, prima înmatriculare 2011: 141 rulate, prima înmatriculare 2012: 185 rulate, prima înmatriculare 2013: 174 rulate, prima înmatriculare 2014: 140 rulate, prima înmatriculare 2015: 161 rulate, prima înmatriculare 2016: 181 rulate, prima înmatriculare 2017: 170 rulate, prima înmatriculare 2018: 155 rulate, prima înmatriculare 2019: 122 rulate, prima înmatriculare 2020: 66 rulate, prima înmatriculare 2021: 38 rulate, prima înmatriculare 2022: 10 rulate, prima înmatriculare 2023: 18 noi 2023: 4 rulate, prima înmatriculare 2024: 1.571 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 5 2000 0 4 2001 0 6 2002 0 6 2003 0 14 2004 0 20 2005 0 35 2006 0 35 2007 0 50 2008 0 60 2009 0 86 2010 0 101 2011 0 141 2012 0 185 2013 0 174 2014 0 140 2015 0 161 2016 0 181 2017 0 170 2018 0 155 2019 0 122 2020 0 66 2021 0 38 2022 0 10 2023 18 4 2024 1.571 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 1.159 32,5% CLIO 563 15,8% TRAFIC 383 10,8% CAPTUR 231 6,5% SCENIC 219 6,1% KADJAR 195 5,5% ARKANA 146 4,1% AUSTRAL 139 3,9% TALISMAN 121 3,4% LAGUNA 95 2,7%
Toate (25) Modele: valoare, vehicule, cotă KOLEOS 81 2,3% ESPACE 62 1,7% KANGOO 57 1,6% ZOE 31 0,9% MODUS 19 0,5% SYMBIOZ 19 0,5% RAFALE 12 0,3% TWINGO 10 0,3% LATITUDE 8 0,2% FLUENCE 4 0,1% MASTER 3 0,1% 14 1 0,0% 19 1 0,0% ALPINE 1 0,0% RENAULT 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.163 32,7% SUV 823 23,1% Monovolume (MPV) 721 20,2% Mici (B) 613 17,2% Medii (D) 224 6,3% Mini (A) 10 0,3% Neclasificate 4 0,1% Utilitare 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.241 34,8% Argeș 230 6,5% Prahova 158 4,4% Ilfov 123 3,5% Cluj 100 2,8% Timiș 92 2,6% Dolj 85 2,4% Iași 83 2,3% Bacău 79 2,2% Brașov 74 2,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 74 2,1% Dâmbovița 64 1,8% Gorj 62 1,7% Bihor 61 1,7% Hunedoara 61 1,7% Galați 60 1,7% Brăila 59 1,7% Olt 59 1,7% Neamț 55 1,5% Vâlcea 54 1,5% Sibiu 52 1,5% Mureș 48 1,3% Alba 45 1,3% Suceava 44 1,2% Buzău 42 1,2% Constanța 40 1,1% Arad 38 1,1% Botoșani 37 1,0% Harghita 37 1,0% Satu Mare 31 0,9% Vrancea 31 0,9% Teleorman 29 0,8% Mehedinți 26 0,7% Călărași 25 0,7% Caraș-Severin 25 0,7% Sălaj 24 0,7% Ialomița 23 0,6% Tulcea 23 0,6% Vaslui 22 0,6% Giurgiu 17 0,5% Bistrița-Năsăud 15 0,4% Covasna 13 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.972 55,4% Noi 1.589 44,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.973 55,4% Benzină 976 27,4% Hibrid 481 13,5% GPL 67 1,9% Electric 64 1,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.154 60,5% Companie 1.407 39,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.286 36,1% Break 1.142 32,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 563 15,8% Berlină 537 15,1% Cabriolet 19 0,5% Cupeu 14 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 963 27,0% 75-109 kW 1.995 56,0% 110-149 kW 531 14,9% 150-219 kW 8 0,2% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 63 1,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 330 9,3% 1000-1399 cmc 895 25,1% 1400-1599 cmc 1.590 44,7% 1600-1999 cmc 674 18,9% 2000-2999 cmc 8 0,2% Necompletat 64 1,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.