Înmatriculări OPEL INSIGNIA, decembrie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare112+36,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 112 rulate, prima înmatriculareian 25: 76 rulate, prima înmatricularefeb 25: 111 rulate, prima înmatricularemar 25: 107 rulate, prima înmatriculareapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 118 rulate, prima înmatriculareiun 25: 102 rulate, prima înmatriculareiul 25: 105 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 rulate, prima înmatricularesep 25: 115 rulate, prima înmatriculareoct 25: 112 rulate, prima înmatricularenov 25: 129 rulate, prima înmatricularedec 25: 94 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 rulate, prima înmatricularefeb 26: 114 rulate, prima înmatricularemar 26: 106 rulate, prima înmatriculareapr 26: 100 rulate, prima înmatricularemai 26: 76 rulate, prima înmatriculareiun 26: 107 rulate, prima înmatriculareiul 26: 101 rulate, prima înmatriculareaug 26: 103 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 rulate, prima înmatriculareoct 26: 88 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24083
dec 240112
ian 25076
feb 250111
mar 250107
apr 250121
mai 250118
iun 250102
iul 250105
aug 25090
sep 250115
oct 250112
nov 250129
dec 25094
ian 26089
feb 260114
mar 260106
apr 260100
mai 26076
iun 260107
iul 260101
aug 260103
sep 26096
oct 26088

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
2009013
2010013
2011015
201209
2013010
2014012
201505
201605
201707
2018011
201904
202003
202103
202201

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)112100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București119,8%
Arad76,2%
Satu Mare76,2%
Cluj65,4%
Timiș65,4%
Galați43,6%
Olt43,6%
Teleorman43,6%
Argeș32,7%
Bistrița-Năsăud32,7%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin32,7%
Covasna32,7%
Giurgiu32,7%
Hunedoara32,7%
Mureș32,7%
Suceava32,7%
Vrancea32,7%
Botoșani21,8%
Brăila21,8%
Brașov21,8%
Călărași21,8%
Dolj21,8%
Gorj21,8%
Harghita21,8%
Ialomița21,8%
Ilfov21,8%
Maramureș21,8%
Neamț21,8%
Prahova21,8%
Vâlcea21,8%
Alba10,9%
Bacău10,9%
Bihor10,9%
Buzău10,9%
Constanța10,9%
Iași10,9%
Mehedinți10,9%
Sibiu10,9%
Tulcea10,9%
Vaslui10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare112100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10392,0%
Benzină98,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10392,0%
Companie98,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4943,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3228,6%
Berlină cu hayon2825,0%
Berlină32,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW5650,0%
110-149 kW5347,3%
150-219 kW32,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc2724,1%
1600-1999 cmc8475,0%
2000-2999 cmc10,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare960,0%
Export640,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.