Noi 37 +94,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.042 +11,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 798 +17,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 37 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 39 noi nov 24: 894 rulate, prima înmatriculare dec 24: 37 noi dec 24: 875 rulate, prima înmatriculare ian 25: 79 noi ian 25: 826 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 1.011 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 973 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 1.065 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculare iun 25: 35 noi iun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculare iul 25: 62 noi iul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculare aug 25: 15 noi aug 25: 893 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare oct 25: 210 noi oct 25: 1.196 rulate, prima înmatriculare nov 25: 154 noi nov 25: 981 rulate, prima înmatriculare dec 25: 273 noi dec 25: 928 rulate, prima înmatriculare ian 26: 67 noi ian 26: 855 rulate, prima înmatriculare feb 26: 67 noi feb 26: 1.071 rulate, prima înmatriculare mar 26: 570 noi mar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculare apr 26: 101 noi apr 26: 962 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 964 rulate, prima înmatriculare iun 26: 320 noi iun 26: 959 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 978 rulate, prima înmatriculare aug 26: 3 noi aug 26: 861 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 958 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 934 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 39 894 dec 24 37 875 ian 25 79 826 feb 25 57 1.011 mar 25 32 973 apr 25 41 1.065 mai 25 35 1.071 iun 25 35 1.049 iul 25 62 1.157 aug 25 15 893 sep 25 37 1.042 oct 25 210 1.196 nov 25 154 981 dec 25 273 928 ian 26 67 855 feb 26 67 1.071 mar 26 570 1.109 apr 26 101 962 mai 26 31 964 iun 26 320 959 iul 26 1 978 aug 26 3 861 sep 26 2 958 oct 26 2 934
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 10 rulate, prima înmatriculare 2007: 27 rulate, prima înmatriculare 2008: 30 rulate, prima înmatriculare 2009: 34 rulate, prima înmatriculare 2010: 67 rulate, prima înmatriculare 2011: 132 rulate, prima înmatriculare 2012: 107 rulate, prima înmatriculare 2013: 106 rulate, prima înmatriculare 2014: 126 rulate, prima înmatriculare 2015: 89 rulate, prima înmatriculare 2016: 66 rulate, prima înmatriculare 2017: 76 rulate, prima înmatriculare 2018: 58 rulate, prima înmatriculare 2019: 31 rulate, prima înmatriculare 2020: 19 rulate, prima înmatriculare 2021: 8 rulate, prima înmatriculare 2022: 10 rulate, prima înmatriculare 2023: 11 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 5 rulate, prima înmatriculare 2025: 34 noi 2025: 3 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 8 2001 0 1 2002 0 1 2003 0 3 2004 0 8 2005 0 6 2006 0 10 2007 0 27 2008 0 30 2009 0 34 2010 0 67 2011 0 132 2012 0 107 2013 0 106 2014 0 126 2015 0 89 2016 0 66 2017 0 76 2018 0 58 2019 0 31 2020 0 19 2021 0 8 2022 0 10 2023 0 11 2024 3 5 2025 34 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă QASHQAI 694 64,3% X-TRAIL 127 11,8% JUKE 100 9,3% QASHQAI+2 77 7,1% MICRA 22 2,0% NOTE 11 1,0% LEAF 10 0,9% PATROL 6 0,6% PULSAR 6 0,6% ARIYA 4 0,4%
Toate (21) Modele: valoare, vehicule, cotă NV200 4 0,4% PRIMASTAR 4 0,4% MURANO 3 0,3% PATHFINDER 2 0,2% PRIMERA 2 0,2% TERANO 2 0,2% ALMERA 1 0,1% NV 200 1 0,1% QX60 1 0,1% TERRANO II 1 0,1% TIIDA 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.014 94,0% Mici (B) 33 3,1% Compacte (C) 18 1,7% Monovolume (MPV) 8 0,7% Neclasificate 4 0,4% Medii (D) 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 69 6,4% Cluj 58 5,4% Suceava 52 4,8% Timiș 49 4,5% Argeș 45 4,2% Hunedoara 44 4,1% Iași 42 3,9% Prahova 41 3,8% Bacău 40 3,7% Maramureș 37 3,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 36 3,3% Bihor 33 3,1% Dolj 32 3,0% Gorj 29 2,7% Neamț 28 2,6% Brașov 27 2,5% Galați 27 2,5% Arad 25 2,3% Botoșani 25 2,3% Sibiu 24 2,2% Mehedinți 23 2,1% Vaslui 20 1,9% Alba 19 1,8% Bistrița-Năsăud 19 1,8% Caraș-Severin 18 1,7% Harghita 18 1,7% Vrancea 18 1,7% Buzău 17 1,6% Covasna 17 1,6% Dâmbovița 17 1,6% Vâlcea 16 1,5% Olt 14 1,3% Satu Mare 14 1,3% Constanța 13 1,2% Sălaj 13 1,2% Brăila 12 1,1% Ilfov 11 1,0% Giurgiu 10 0,9% Teleorman 8 0,7% Călărași 7 0,6% Tulcea 7 0,6% Ialomița 5 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.042 96,6% Noi 37 3,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 837 77,6% Benzină 165 15,3% Hibrid 60 5,6% Electric 14 1,3% GPL 3 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.007 93,3% Companie 72 6,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 947 87,8% Break 117 10,8% Berlină cu hayon 13 1,2% Berlină 1 0,1% Cabriolet 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 37 3,4% 75-109 kW 821 76,1% 110-149 kW 206 19,1% 150-219 kW 1 0,1% 220 kW și peste 1 0,1% Necompletat 13 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 12 1,1% 1000-1399 cmc 122 11,3% 1400-1599 cmc 748 69,3% 1600-1999 cmc 152 14,1% 2000-2999 cmc 30 2,8% 3000 cmc și peste 1 0,1% Necompletat 14 1,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.