Înmatriculări MAZDA, decembrie 2024

Noi150-31,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare340+18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări657+9,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 150 noinov 24: 311 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 151 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 noifeb 25: 384 rulate, prima înmatricularemar 25: 193 noimar 25: 410 rulate, prima înmatriculareapr 25: 205 noiapr 25: 404 rulate, prima înmatricularemai 25: 182 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 216 noiiul 25: 414 rulate, prima înmatriculareaug 25: 288 noiaug 25: 355 rulate, prima înmatricularesep 25: 119 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 137 noioct 25: 371 rulate, prima înmatricularenov 25: 190 noinov 25: 360 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 noidec 25: 309 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 280 rulate, prima înmatricularefeb 26: 145 noifeb 26: 319 rulate, prima înmatricularemar 26: 202 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 260 noiapr 26: 265 rulate, prima înmatricularemai 26: 310 noimai 26: 236 rulate, prima înmatriculareiun 26: 576 noiiun 26: 274 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 253 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 240 rulate, prima înmatricularesep 26: 164 noisep 26: 257 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 237 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24150311
dec 24150340
ian 25151326
feb 25160384
mar 25193410
apr 25205404
mai 25182361
iun 25148373
iul 25216414
aug 25288355
sep 25119353
oct 25137371
nov 25190360
dec 25218309
ian 26121280
feb 26145319
mar 26202330
apr 26260265
mai 26310236
iun 26576274
iul 26136253
aug 2686240
sep 26164257
oct 26236237

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 141 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200000
200100
200201
200305
2004010
200506
2006013
2007017
2008035
2009016
2010024
2011020
2012021
2013032
2014027
2015023
2016022
2017015
2018012
2019012
2020011
202104
202206
202392
20241413

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
311022,4%
CX-58517,3%
CX-307715,7%
66312,9%
2479,6%
CX-3234,7%
5224,5%
CX-60183,7%
CX-80153,1%
CX-7112,2%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MX-5112,2%
Model necompletat30,6%
MX-3020,4%
323C10,2%
RX-810,2%
XEDOS 610,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23147,1%
Compacte (C)11022,4%
Medii (D)6312,9%
Mici (B)479,6%
Monovolume (MPV)224,5%
Sport122,4%
Neclasificate51,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București11623,7%
Cluj357,1%
Brașov224,5%
Iași204,1%
Constanța193,9%
Timiș183,7%
Galați163,3%
Arad142,9%
Prahova142,9%
Mureș132,7%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov122,4%
Sibiu122,4%
Caraș-Severin112,2%
Suceava112,2%
Bihor102,0%
Satu Mare102,0%
Argeș91,8%
Dolj91,8%
Hunedoara91,8%
Olt91,8%
Sălaj81,6%
Alba71,4%
Brăila71,4%
Gorj71,4%
Maramureș71,4%
Vaslui71,4%
Buzău61,2%
Neamț61,2%
Bacău51,0%
Dâmbovița51,0%
Harghita51,0%
Mehedinți51,0%
Vâlcea51,0%
Călărași40,8%
Ialomița40,8%
Bistrița-Năsăud30,6%
Botoșani30,6%
Tulcea30,6%
Covasna20,4%
Giurgiu10,2%
Vrancea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34069,4%
Noi15030,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17435,5%
Hibrid16533,7%
Benzină14830,2%
Electric20,4%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38177,8%
Companie10922,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26954,9%
Berlină cu hayon14730,0%
Berlină418,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)224,5%
Cabriolet112,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW479,6%
75-109 kW17134,9%
110-149 kW26453,9%
150-219 kW61,2%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc285,7%
1400-1599 cmc9519,4%
1600-1999 cmc19640,0%
2000-2999 cmc16633,9%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10015,2%
Cluj416,2%
Timiș345,2%
Arad294,4%
Constanța294,4%
Iași284,3%
Ilfov284,3%
Maramureș213,2%
Bihor203,0%
Argeș172,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj172,6%
Mureș172,6%
Brașov152,3%
Prahova142,1%
Suceava142,1%
Botoșani132,0%
Buzău132,0%
Dâmbovița132,0%
Neamț132,0%
Olt132,0%
Galați121,8%
Alba111,7%
Bacău111,7%
Brăila101,5%
Satu Mare101,5%
Bistrița-Năsăud91,4%
Covasna91,4%
Sibiu91,4%
Teleorman91,4%
Caraș-Severin81,2%
Hunedoara81,2%
Vaslui81,2%
Harghita71,1%
Sălaj71,1%
Călărași60,9%
Mehedinți60,9%
Tulcea60,9%
Vâlcea60,9%
Ialomița50,8%
Vrancea50,8%
Gorj40,6%
Giurgiu20,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6785,9%
Export1114,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.