Noi 56 +21,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 135 -7,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 125 +11,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 3 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 nov 24: 24 noi nov 24: 110 rulate, prima înmatriculare dec 24: 39 noi dec 24: 124 rulate, prima înmatriculare ian 25: 36 noi ian 25: 107 rulate, prima înmatriculare feb 25: 21 noi feb 25: 124 rulate, prima înmatriculare mar 25: 25 noi mar 25: 117 rulate, prima înmatriculare apr 25: 22 noi apr 25: 144 rulate, prima înmatriculare mai 25: 41 noi mai 25: 133 rulate, prima înmatriculare iun 25: 53 noi iun 25: 126 rulate, prima înmatriculare iul 25: 56 noi iul 25: 135 rulate, prima înmatriculare aug 25: 32 noi aug 25: 142 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 98 rulate, prima înmatriculare oct 25: 41 noi oct 25: 114 rulate, prima înmatriculare nov 25: 43 noi nov 25: 111 rulate, prima înmatriculare dec 25: 55 noi dec 25: 102 rulate, prima înmatriculare ian 26: 20 noi ian 26: 87 rulate, prima înmatriculare feb 26: 20 noi feb 26: 102 rulate, prima înmatriculare mar 26: 42 noi mar 26: 85 rulate, prima înmatriculare apr 26: 27 noi apr 26: 71 rulate, prima înmatriculare mai 26: 26 noi mai 26: 67 rulate, prima înmatriculare iun 26: 52 noi iun 26: 78 rulate, prima înmatriculare iul 26: 41 noi iul 26: 74 rulate, prima înmatriculare aug 26: 30 noi aug 26: 61 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 76 rulate, prima înmatriculare oct 26: 41 noi oct 26: 77 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 24 110 dec 24 39 124 ian 25 36 107 feb 25 21 124 mar 25 25 117 apr 25 22 144 mai 25 41 133 iun 25 53 126 iul 25 56 135 aug 25 32 142 sep 25 37 98 oct 25 41 114 nov 25 43 111 dec 25 55 102 ian 26 20 87 feb 26 20 102 mar 26 42 85 apr 26 27 71 mai 26 26 67 iun 26 52 78 iul 26 41 74 aug 26 30 61 sep 26 43 76 oct 26 41 77
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 < 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 1 rulate, prima înmatriculare 2008: 1 rulate, prima înmatriculare 2009: 1 rulate, prima înmatriculare 2011: 2 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 rulate, prima înmatriculare 2014: 2 rulate, prima înmatriculare 2015: 2 rulate, prima înmatriculare 2016: 5 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 9 rulate, prima înmatriculare 2020: 17 rulate, prima înmatriculare 2021: 20 rulate, prima înmatriculare 2022: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 11 rulate, prima înmatriculare 2024: 10 noi 2024: 26 rulate, prima înmatriculare 2025: 46 noi 2025: 24 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 1 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 0 2005 0 0 2006 0 1 2007 0 0 2008 0 1 2009 0 1 2010 0 0 2011 0 2 2012 0 0 2013 0 1 2014 0 2 2015 0 2 2016 0 5 2017 0 1 2018 0 6 2019 0 9 2020 0 17 2021 0 20 2022 0 5 2023 0 11 2024 10 26 2025 46 24
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă NX 70 36,6% RX 57 29,8% UX 27 14,1% ES 13 6,8% LBX 8 4,2% IS 6 3,1% CT 4 2,1% Model necompletat 3 1,6% LM350H 1 0,5% LS 1 0,5%
Toate (11) Modele: valoare, vehicule, cotă RZ 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 163 85,3% Medii (D) 13 6,8% Compacte (C) 10 5,2% Neclasificate 4 2,1% Mari și de lux (E) 1 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 70 36,6% Ilfov 25 13,1% Iași 22 11,5% Brașov 6 3,1% Galați 6 3,1% Neamț 6 3,1% Timiș 6 3,1% Cluj 5 2,6% Bihor 4 2,1% Dolj 4 2,1%
Toate (29) Județe: valoare, vehicule, cotă Satu Mare 4 2,1% Constanța 3 1,6% Maramureș 3 1,6% Mureș 3 1,6% Suceava 3 1,6% Bacău 2 1,0% Bistrița-Năsăud 2 1,0% Giurgiu 2 1,0% Harghita 2 1,0% Sibiu 2 1,0% Vâlcea 2 1,0% Vrancea 2 1,0% Arad 1 0,5% Argeș 1 0,5% Botoșani 1 0,5% Dâmbovița 1 0,5% Gorj 1 0,5% Olt 1 0,5% Prahova 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 135 70,7% Noi 56 29,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 185 96,9% Benzină 5 2,6% Electric 1 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Companie 119 62,3% Persoană fizică 72 37,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 129 67,5% Berlină cu hayon 31 16,2% Berlină 22 11,5% Break 9 4,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 12 6,3% 110-149 kW 152 79,6% 150-219 kW 24 12,6% 220 kW și peste 2 1,0% Necompletat 1 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 8 4,2% 1600-1999 cmc 33 17,3% 2000-2999 cmc 139 72,8% 3000 cmc și peste 10 5,2% Necompletat 1 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.